Fytoterapia, alebo inak liečba bylinnými prípravkami, na obnovu a zachovanie zdravia, sa používa už stáročia. Domáce bylinné prípravky, sú vhodné na liečbu menej závažných ťažkostí. Profesionálne prostriedky, zakúpené napr. v aj v lekárňach obsahujú špecifické a silnejšie preparáty z rastlín, ktoré sa podávajú na základe rozhodnutia vzdelanej osoby v danej problematike, po zdiagnostikovaní problému.
Táto terapia je založená na holistickom prístupe, čo znamená, že sa zaujíma o človeka ako celok so zachovaním dôležitých zložiek ako je telesné, duševné a emocionálne zdravie.
Pri zachovaní daného dávkovania a použitia rôznych častí bylín alebo stromov, majú prípravky minimálne alebo žiadne vedľajšie účinky, v ich bezpečnej kombinácii.
Byliny majú rôzne účinky a to napr. analgetické, tonizujúce, antiseptické, protizápalové, ochranné, stimulačné, zahrievajúce, antispazmatické ( protikŕčové), expektoračné (uľahčenie vykašlávania) atď. Z bylín a ich častí sa najčastejšie robia čaje, výluhy, zápary, tinktúry, odvary, sirupy, oleje, masti či krémy.
1šálka+ 1ČL sušenej alebo 2ČL čerstvej byliny zaliať prevarenou vodou a nechať lúhovať 5- 10minút. Pije sa 3x denne, max 6 šálok v akútnom stave.
500ML vody necháme zovrieť s 25g bylín a varíme 10minút, schladíme a podávame ½ šálky 3-6x denne, niekoľko dní.
V období tehotenstva by si mali ženy dávať pozor na to, po akých bylinných prípravkoch siahnu a v akom období, trimestri sú. Vyhýbať by sa mali napr. Baze čiernej, pre jej tonizujúce účinky na maternicu. Taktiež šalvii lekárskej, mučenke, ženšenu, bazalke, voduľke, angelike, ai.
Alchemilka: harmonizácia hormonálneho systému, upokojujúce účinky. Vhodná najmä v 3.trimestri ako podpora tela na pôrod – spevňuje svalovinu maternice.
Ďumbier = zázvor (kmeň): zahrievací účinok, antiemetikum- nauzea, vracanie, antispazmolytikum. Popíjať v prvom trimestri po dúškach – nastrúhaný koreň, max 3šálky.
Iné prípravky: tinktúra, kandizovaný, práškový, tobolky, lízatká (vhodné aj na cestovanie)
Túžobník: znižuje kyslosť v žalúdku a vytvára ochrannú bariéru sliznici (pálenie záhy).
Žihľava: železité tonikum, regeneračné účinky v gravidite i dojčení pre vysoký obsah vitamínu C a železa. Podpora tvorby mlieka.
Upokojujúce a tiež ako digestívum – zmiernenie tráviacich problémov účinkuje Rumanček (vhodný aj pre deti na trávenie a prerezávaní zubov), Lipa, Medovka, Levanduľa– navodzuje spánok a znižuje nervozitu.
Maliník: vhodné podávať ku koncu gravidity, cca od 36. týždňa 3-4x denne (posledné 3mesiace). Má adstringentné účinky voči maternici= tonikum- aktivácia maternicovej svaloviny, zmäkčenie pôrodných ciest. Vhodné piť i po pôrode na obnovu tonusu maternice (zavinovanie maternice).
Roiboos: bezkofeinový, ukľudňujúci, jemný čajový prípravok, vhodný pre tehotné i deti, charakteristický svojou nasladlou chuťou a červenkastou farbou. Chutí teplý i studený, vhodný v kombinácií s inými bylinkami či ovocím, nemá takmer žiadne vedľajšie účinky.
Ľanové semienka (príp. skorocelové): doporučuje sa od 34.týž. 1x denne PL žuť drvených semienok. Zvyšuje sekréciu vaginálneho hlienu a tým podporuje lepšiu priechodnosť dieťatka pôrodnými cestami. Zlepšenie črevnej peristaltiky.
V malom, obmedzenom množstve si môže tehotná žena dopriať aj čaj zelený, biely či čierny, s prihliadnutím na prípravu týchto čajov. Lúhovanie 1-3minúty max.!
Ak však tehotná žena nie je zástancom pitia čajov, je dôležité dopĺňať pitný režim zvýšenou dávkou vody- až 2-4L denne. Správna hydratácia v gravidite je jeden zo spúšťačov tvorby mlieka v prsníkoch, a samozrejme tento režim neprerušovať i v dobe dojčenia, kde sa doporučuje dokonca zvýšiť príjem tekutín následovne: + 1šálka vody po každom dojčení.
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login