Rôzne veľké, zle hojace sa, aktívne, bolestivé abdominálne (brušné) i vaginálne jazvy, patria samozrejme do rúk odborníkom. S týmto intímnym problémom sa zverte do rúk lekárom, fyzioterapeutom, vyškoleným pôrodným asistentkám alebo rehabilitačným pracovníkom. Ako si však pomôcť aj v domácom prostredí a aj s pomôckami, o ktorých ste ani netušili, že Vám prinesú úľavu, si prečítajte v príspevku.
Hojenie jazvy môžeme rozdeliť na 3 základne typy. Hojenie tkaniva po zjazvení, súvisí s genetickou predispozíciou, typom pokožky, vonkajšími ale i vnútornými vplyvmi. Jazvy triedime aj podľa toho kde, na akom mieste vznikli, ako vznikli, spôsob šitia a spôsob hojenia.
Ploché, normálne jazvy – najčastejšie, majú rôzne sfarbenie od ružovej, červenú, fialovú až po vyblednutú svetloružovú alebo naopak tmavnú až do hneda. Sú jemné ale i pevné. Môžu meniť farbu podľa ročného obdobia alebo naň citlivejšie reagovať (meteosenzitívne).
Patria tu samozrejme aj jazvy malé, laparoskopické po malých operačných výkonoch, kedy do tela vstupujú operačné endoskopy a šijú sa zväčša len jedným stehom. Nezabudnite ani na jazvy, ktoré vznikli po vývode drénu, zavedený v prípade potreby pri operácii!
Najčastejšie pocity napätia v celom tele, obmedzenie pohyblivosti či rôzne blokády funkčných tkanív, spôsobujú jazvy tzv. aktívne. Často zapríčiňujú problémy rôzneho charakteru – pohybového aparátu, kostí či dokonca orgánov! Svojim pôsobením môžu zmeniť držanie tela, pohyb a funkciu okolitých orgánov, zmenu dýchania, rôzne bolesti, inkontinenciu, sterilitu, zápchu a iné. Necitlivosť v mieste a okolí jazvy môže trvať niekoľko dní až mesiacov. Hojenie trvá približne 6 – 8 mesiacov, aktívna jazva až 24 mesiacov. Pri hojení platí, že čím lepšie hojenie povrchové, tým lepšie hojenie do hlbších vrstiev.
Po pôrode cisárskym rezom, pokiaľ nebol v pláne, sa môže u ženy objaviť tzv. „ emočná jazva “. Jej vznik umocňuje posttraumatická stresová porucha s pocitom „ukradnutého“ pôrodu a následným syndrómom „prázdneho brucha“. Vysvetlenie: Žena sa v danej situácii nastavila psychicky i emočne na pôrod prirodzený ale ten však z určitých príčin skončil akútne – operáciou. U ženy preto často nastáva proces neprijatia jazvy, akoby zaseknutie v strachu a úzkosti, z traumatického zážitku. Tento typ jazvy určite patrí do rúk odborníkovi napr. vyškolenej pôrodnej asistentke, ktorá sa Vám o ňu láskyplne postará.
Rez pri pôrode cisárskom je vedený horizontálne, v spodnej časti podbruška, kúsok od symfýzy ( oblasť, skrytá nohavičkami) veľmi blízko močového mechúra. Po opakovanom pôrode cisárskym rezom sa však nerobí ďalší rez, ako si niektoré ženy mylne myslia. Robí sa rez nový, v starej jazve. Do dutiny brušnej sa dostávajú k bábätku pôrodníci viacerými vrstvami. Pri hojení každého tkaniva zvlášť, vzniká nepohyblivá časť, ktorá bráni prenosu nosnej sily do okolitých častí svalov a iných vrstiev. Keď sa jazva spojí s hlbšími štruktúrami, zlepí sa a vznikajú tzv. zrasty.
Tie vedia narobiť veľa problémov! Povrchová vrstva kože sa šije buď tzv. intradermálnym stehom – podkožným (začína uzlíkom na jednej strane brucha a končí uzlíkom na druhej) alebo stehmi jednotlivými, v niektorých pôrodniciach tiež používajú šicie sponky, svorky. Tieto materiály, stehy sa zvyčajne odstraňujú za 7-14 – 20 dní po prepustení. Nemusíte sa hneď obávať, ak Vám počas sprchovania alebo po toalete odpadne steh z intímnych partií – po nástrihu.
Šicí materiál je navrhnutý tak, aby sa vnútri tkaniva rozpadol a zvonku už len odpadol. Po vaginálnom pôrode sa odporúča rodičkám kontrola šitia pri prepustení z pôrodnice, kontrola v šestonedelí (zatiaľ žiaľ, len na vyžiadanie pacientky) a 6 týždňov po pôrode (čo môže byť už aj neskoro na zrevidovanie jazvy! ). Cisárska jazva sa kontroluje 14 dní od prepustenia, príp. sa vyťahuje steh/ y. Ak však máte akékoľvek pochybnosti, neváhajte sa prísť s jazvou radšej ukázať!
Každá žena má iný prah bolestivosti, preto jedna popisuje, že necíti nič, iná sa môže trápiť aj niekoľko dní, mesiace či roky. Citlivejšie vnímaná a bolestivejšia je jazva cisárska. Proces hojenia môže byť sprevádzaný svrbením, pichaním, ťahaním, štípaním až pálením, akoby horela.
Začnite s ošetrovaním a prijatím Vašej jazvy ihneď! Na nič nečakajte! Prvým dôležitým okamžikom je, spriateliť sa s ňou. Nadviazať kontakt a naučiť sa denno-denný rituál pozornosti svojej jazve. Je to aj pomoc pre Vás, vyplaviť emócie z tela preč. Určite sa odvážte, pozrieť sa na ňu. Ako vyzerá? Aký ma tvar? Farbu? Všetky dôležité veci si zapamätajte! V prvých dňoch Vám bude jazvu po sekcii ošetrovať personál nemocnice. Väčšinou sa natiera dezinfekciou ( Betadinom alebo inou dez.) a prekrýva sa sterilným krytím.
Doma už dezinfekcia nie je nutná, preto si ju ani nutne nekupujte ak ju doma nemáte. Ak ju máte, pár dní jazvu natierajte riedenou fyziologickým roztokom ( záleží aká jazva je). Prvé dni postačí, ak budete jazvu len zľahka hladiť, jej okolie, jemne krúžiť pod a nad ňou alebo jemne po nej tlakom prechádzať. Pre lepšie hojenie jej doprajte dostatočný prístup vzduchu. Čo najviac ju vetrajte. Niektoré pôrodnice Vám poskytnú na prvé dni silikónové vankúšiky s chladivým gélom, zaisťujúce hydratáciu rany ( nesmie sa však vtedy umývať! )
S automasážou začnite najskôr po úplnom zhojení jazvy, bez známok zápalu, začervenania a hnisania + odstránení stehov. Jazva musí byť poddajná a pohyblivá pod prstami vo všetkých smeroch! Vaginálna jazva sa ošetruje až po skončení popôrodného krvácania. Toto je u každej ženy individuálne.
Ako prevencia zrastov alebo na obmedzenie ich vzniku je v dnešnej dobe veľmi známa a používaná v praxi ( pri abdominálnych operáciách – brucho + panva) zdravotnícka pomôcka – sterilný gél v striekačke, ktorý sa vpravuje do tela počas operačného výkonu. Získava sa kondenzáciou sieťovanej kyseliny hyalurónovej (hlavná zložka ľudského spojivového tkaniva) čiže ACP ( auto- crosslinked polysacharide). Nájdete ho v lekárni a nie je viazaný na lekársky predpis. Žena si ho vie sama kúpiť a pripraviť pred akoukoľvek plánovanou operáciou (cisársky rez, laparoskopia, atď). Funguje na princípe vytvorenia bariéry medzi jednotlivými orgánmi v dutine brušnej. Predchádza teda zrastom medzi jednotlivými vrstvami orgánov. Aplikovať ho však smie len skúsený operatér.
Skúste sa porozhliadnuť po byte a nájdite si svoj masážny nástroj. Môže to byť napríklad: loptička – tenisová, penová, masážna, ježko, masážny valček, pierko, gua sha, balónik, kefka, banka, masážny hríbik, kefka, bylinné guličky, lávové kamene, atď. Určite z toho niečo doma máte. Vždy masírujte s pokrčenými nohami, hlavu mierne zdvihnutú.
Všímajte si, ako vyzerá jazva, veľkosť, tvar, poddajnosť, teplota, farba, bolestivosť, citlivosť. Nikdy nemasírujte jazvy cez bolesť! Zamerajte sa na obnovu pohyblivosti do strán – vpravo, vľavo, hore, dole, diagonálne a krúžky. Ošetrovanie jazvy masážou robte aj niekoľko rokov po operácii. Kedykoľvek, keď si na to spomeniete.
V tomto prípade záleží na druhu a typu poranenia a tiež ich možnej kombinácii. Poranenie mäkkých pôrodných častí môžeme rozdeliť do 3och skupín. Povrchové, do viacerých vrstiev tkaniva a svaloviny a posledný typ, dochádza až k narušeniu sfinkterov čiže vzieračov a ich funkcie. Žena môže spočiatku udávať necitlivosť, bolestivosť. V prvých dňoch ešte v nemocnici pomôže tzv. popôrodný vankúšik s otvorom, na ktorom žena sedí alebo obyčajné plávacie koleso nafúknuté na minimum.
Ľadové obklady – zmrazená vložka – namočená v odvare z rozmarínu či fénovanie. Dôležitá je hygiena – oplachovanie čistou vodou alebo oplachy napr. popôrodnou sprškou (dostupná v lekárni), hlavne po stolici a väčšom zakrvácaní. Vložky používajte úplne obyčajné, bezparfémové a bez obsahu sacieho gélu. Tak ako u cisárskeho rezu tak aj pri epiziotómii platí, prijatie jazvy a práca s ňou. Ak sa jej nevenuje dostatočná pozornosť, môže v niektorých prípadoch spôsobiť rôzne dlhodobé komplikácie. Necitlivosť, bolestivosť, problém so zvlhčením pri sexe = zníženie libida, nefunkčnosť panvového dna, bolesti v krížoch, panve, napätie v pošve a pod.
Od ukončenia krvácania bez známok zápalu, masírujte jazvu prstom zvonku i zvnútra. Použiť môžete všetko to, čo bolo spomenuté v článku vyššie. Po celkovom zhojení vyskúšajte sed na vankúšiku s obsahom semienok, pohanky, ryže alebo čerešňových kôstok – robte na ňom krúživé pohyby vždy, keď si na to spomeniete, najlepšie pár minút. Po 3. mesiacoch skúste: sed na balóniku, či hlbokú masáž prstami do tvaru ciferníku v polohe na chrbte s pokrčenými nohami – ako na hodinách – o 12tej, 6, 3, 9 hod. ) technikou tlakom, vibrácie a koliečko alebo poklep. Nezabudnite pritom použiť olej – ľubovníkový, šípkový, nechtíkový, kokosový alebo iný. Na záver si ľahnite do pohodlnej polohy, odpočívajte v teple, popíjajte čaj a relaxujte. Ak si neviete rady, vyhľadajte erudovanú pôrodnú asistentku alebo gynekologickú fyzioterapeutku.
Spracovala: Lenka Šusteková
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login