Obdobie šestonedelia je pre ženu obdobím plným zmien, fyzických aj psychických. V tele ženy sa anatomické a fyziologické zmeny spôsobené tehotenstvom postupne vracajú do pôvodnej formy ako pred ním. Telo ženy sa po pôrode dostáva do predpôrodného stavu, psychika, naopak, do pomerne nového. Žena má za sebou obdobie tehotenstva, pôrod, a teraz ju čaká nové obdobie starostlivosti o dieťa, obetovanie všetkého času malému bábätku. Okrem toho šestonedelie vo svojom úvode – teda prvé týždne po pôrode pre ňu predstavujú nielen zotavovanie sa po pôrode, ale aj veľa hormonálnych zmien. Predošlý život ženy sa musí zmeniť a prispôsobiť na novú rolu materstva.
Skrátka šestonedelie je spojené s naozaj zásadnými zmenami aj návratmi do normálnosti.
Šestonedelie je obdobím 6-8 týždňov po pôrode, kedy sa anatomické a fyziologické zmeny po tehotenstve strácajú a organizmus sa vracia do stavu ako pred ním. V tomto období sa telo a psychika ženy – matky stretáva s rapídnymi zmenami. Niektoré nie sú ani vnímateľné, niektoré sú zrejmé, mnohé dokážu prekvapiť. Každá žena by mala tieto prebiehajúce zmeny poznať, dokáže tým predísť prípadnému vzniku komplikácií.
Maternica sa počas tehotenstva zväčší z váhy približne 60-80g na váhu až 1000g. Po pôrode sa následne začína vracať do svojho pôvodného stavu pred otehotnením, sťahuje sa. Do pôvodnej váhy je schopná zmenšiť sa už v 1. týždeň po pôrode. Zmenšovanie maternice podporujú hormonálne znemy v tele ženy po pôrode, svalové bunky maternice sa zmenšujú, svalové vlákna sa sťahujú. Maternica by sa do svojej pôvodnej veľkosti a na svoje pôvodné miesto (do malej panvy) mala vrátiť do konca šestonedelia. Tento stav kontroluje gynekológ na kontrole po šestonedelí.
Cez šestonedelie, mnohé ženy pri zmenšovaní svalových buniek maternice pociťujú silné bolesti, podobné kontrakciám. Táto bolesť môže byť silnejšia najmä pri dojčení, čo vzniká tým, že sa do krvi pri stimulácii bradaviek vyplavuje oxytocín (hormón, ktorý vyvoláva sťahy svalových vlákien). Zaujímavosťou je, že sťahovanie maternice je bolestivejšie u žien viacrodičiek. Hoci sťahovanie maternice môže byť nepríjemné, bolesti sú dobrým znamením, že maternica sa sťahuje. V prípade naozaj silných bolestí sa odporúča konzultácia s lekárom, ktorý žene odporučí liek na tlmenie bolesti.
Pri postupnom odumieraní vrchnej vrstvy sliznice maternice sa vylučujú z tela ženy lochie, takzvané očistky. Zložením ide spočiatku o krv a krvné zrazeniny. Prímesou môže byť aj tkanivový mok, tkanivo, ale aj iné sekréty. Farba očistiek sa pritom postupom času mení. V prvých dňoch majú lochie jasnočervenú farbu. Zhnednú po približne 4 dňoch. Očistky sa následne sfarbia dožlta po uzatvorení ciev. Neskôr je farba belavá, čo je spôsobené vymiznutím červených a bielych krviniek.
Poslednou farbou očistiek je priesvitná, kedy sa vylučujú v podobe priezračného hlienu. Lochie sa vyznačujú charakteristickým sladkasto mdlým zápachom. Pozor by si ženy mali dávať kvôli tomu, že po prechode pôrodnými cestami von z tela sa môžu stať živnou pôdou pre baktérie. Zvýšená hygiena je preto na mieste.
Pri pôrode dochádza k otváraniu krčka maternice, ktoré sa nazýva aj dilatácia (rozťahovanie). Otvorenia krčka maternice je podmienené usporiadaním svalových vlákien v maternici, jej krčok sa vyťahuje a otvára. Kontrakcie majú za následok, že krčok sa skracuje, dĺžka teda zaniká. Po pôrode je krčok maternice mierne pootvorený a ochabnutý, má narušené okraje. Postupne sa uzatvára, a to už v 1.týždni po pôrode. Uzatvorený je potom na 1 cm.
Viaceré orgány počas tehotenstva zmenia svoju polohu tým, že sú „vytlačené“ plodom zo svojho pôvodného miesta. Aj srdce, ktoré je v tehotenstve uložené priečne, sa vracia na pôvodné miesto. Zaujímavosťou je, že výdaj srdca klesá o 30% počas dvoch týždňov po pôrode. Žene sa ustáli aj dýchanie, klesne jej počet tepov, ako i dychov.
V tehotenstve má žena v tele objem krvi okolo 6 litrov. V priebehu troch týždňov po pôrode sa objem krvi zmenší na 4 litre. Faktom je aj to, že v krvi sa zvyšuje počet bielych krviniek. Počas 2 týždňov klesá aj srdcový výdaj o 30 %.
Funkcia tráviaceho systému sa po pôrode veľmi rýchlo obnoví, črevá sa podobne ako iné orgány, dostávajú do svojej pôvodnej polohy. Pohyb čriev v šestonedelí je však znížený, preto môžu mať ženy ťažkosti s vyprázdňovaním.
Močový mechúr je po pôrode a v obodí šestonedelia veľmi ochabnutý. Je aj opuchnutý a pomliaždený. Jeho vyprázdňovanie je nepravidelné a nedostatočné. Často sa mechúr ani nevyprázdňuje dostatočne. Po pôrode sa pri močení môže dokonca vyskytnúť aj bolesť. Žena by mala preto dbať na príjem dostatočného množstva tekutín, a to hlavne kvôli tomu, že jej hrozí vznik infekcie močových ciest. Počas prvých hodín po pôrode môže žena pociťovať pri močení bolesť, typický je aj častý pocit nutkania na močenie.
Po pôrode klesá v tele ženy hladina mnohých hormónov, estrogénov a progesterónov, placentárnych hormónov. Dôležitým hormónom je oxytocín, ktorý súvisí s laktáciou a sťahovaním maternice. Zmeny hladín hormónov, ich klesanie, výkyvy v hodnotách majú vplyv na telesnú aj psychickú stránku ženy.
Mnohé matky po pôrode, hlavne v prvých 6 týždňoch, prežívajú takzvané „baby blues“, Baby blues predstavuje zmeny nálad, smútok, úzkosť, podráždenosť, precitlivenosť, nespavosť. Ide o popôrodnú psychickú poruchu, ktorá sa objavuje až u 80% žien. Tieto emočné stavy súvisia hlavne s hormonálnymi zmenami, ale, prirodzene, aj s novou životnou situáciou. Spúšťačov môže byť niekoľko: problémy s dojčením, strach o dieťa, pocit, že nezvládajú úlohu matky.
Popôrodné blues by malo zmiznúť od jeho vypuknutia do doby jedného týždňa. Pozornosť treba zbystriť, ak pretrváva viac ako 2 týždne, vtedy už ide o popôrodnú depresiu, ktorou trpí asi 20% žien. Ak pretrváva dlhodobo, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.
You must be logged in to post a comment Login