Ochorenia dýchacích ciest sú najčastejšou príčinou návštev pacientov v ordinácii detského lekára. U detí do 5 rokov tvoria viac ako polovicu a u detí vo veku 5-12 rokov zhruba tretinu z celkovej chorobnosti. Najčastejšie sú vyvolávateľom akútnych infekcií horných dýchacích ciest respiračné vírusy (až 80%), menej časté sú baktérie.
Liečba antibiotikami u vírusových infekcií nemá opodstatnenie. Nemožno ich liečiť priamo, ale čo najskôr nasadiť symptomatickú liečbu a využiť silu účinných podporných preparátov.
Pediatri sa zhodujú, že rodičia chodia s deťmi k lekárovi prehnane často. Je to slovenské špecifikum, dieťa má soplík, zvýšenú teplotu a rodič hneď beží k lekárovi. Minca má však aj druhú stranu – rodič, ktorý ráno nemôže poslať dieťa do školy či do škôlky, potrebuje „papier“ do práce.
Našťastie, mnohí starostliví rodičia pochopili, že bežať k lekárovi nie je nutné po troch kýchnutiach, dvoch zakašľaniach a niekoľkých vyfúkaniach nosa. Hovorí sa, že chrípka s pomocou lekára trvá týždeň, bez lekára sedem dní. Ak si nie ste istí a máte potrebu stav svojho dieťaťa skonzultovať s odborníkom, neváhajte a obráťte sa naňho telefonicky. Väčšinou ľahkých stavov však s trochou sedliackeho rozumu (a najmä bez paniky) zvládnete aj doma.
Určite zbystrite pozornosť, ak teplota trvá tri a viac dní. Vtedy neváhajte a kontaktuje lekára!
Kašeľ väčšinou vzniká zo zatekajúcich soplíkov do hrdla, ak odstránite hlieny z nosa, vyriešite aj kašeľ. Keď zavediete správne opatrenia, o niekoľko dní by malo dôjsť k zlepšeniu stavu. Dôležité je naučiť dieťa poriadne fúkať nos, v prípade menších detičiek treba použiť odsávačku. Rovnako prospešné je preplachovať nos a používať kvapky alebo vhodné spreje (max. na 7 dní).
K overeným preparátom pri infekciách dýchacích ciest patrí Kaloba, rastlinný liek so špeciálnym extraktom z koreňa juhoafrickej pelargónie (Pelargonium sidoides). Skúsenosti lekárov aj mnohé štúdie našich i zahraničných odborníkov potvrdzujú pozitívny účinok výťažku z Pelargionum sidoides pri respiračných ochoreniach nielen u detí, ale aj u dospelých.
Kalobu nasaďte ihneď, keď pocítite prvé príznaky ochorenia horných dýchacích ciest, ako je nádcha, bolesti a škriabanie v hrdle, prípadne kašeľ. Kaloba podporí vašu imunitu pri infekciách dýchacích ciest. Má mierne antibakteriálne a prírodné antivirotické účinky. Rastlinný liek je voľne dostupný v lekárni vo forme tabliet, kvapiek alebo sirupu s príjemnou chuťou. Kvapky a sirup sú vhodné pre deti už od jedného roka. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu a poraďte so o užívaní so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login