Prechod na školský režim je po letných prázdninách pre deti vždy ťažký. Aspoň za okolností, že dieťa nie je náruživý nadšenec vzdelávania. Kolektív kamarátov môže chýbať podobne, ako úspešné zvládania školských úloh. Vzťah so školou však máme každý iný. Aké nástroje a pomocníkov môžeme využiť, ak sa pokúšame navodiť správnu atmosféru, podmienky a motivovať k naskočeniu na vlak školskej dochádzky?
Spôsoby a nástroje, ako na to:
Jasne si definujte dosiahnuteľné, čiže reálne ciele, ktoré má dieťa vzládnuť v najbližšom čase a aj vzdialenom. Krátkodobý a dlhodobý plán v takom poňatí, aby mu dieťa rozumelo. Skrátka, vytvorte si zoznam toho, čo chce dieťa v škole dosiahnuť a ako rodič mu dopomôžte k tomu, aby tento zoznam obsahoval úspech a progres.
S tým pánom ešte nekončíme. Tak, ako bude musieť vedieť plánovať, zadeliť si čas, myslieť na rôzne dni, povinnosti a udalosti v neskoršom živote, je dobré, ak sa na to myslí už v školskom veku. Plánovanie v kalendári, alebo diári je cestou. Cestou je aj vytvorenie si harmonogramu vzdelávania, kde je uvedené, ktorý čas je vyhradený školským dňom a vyučovaniu, krúžkom a školským povinnostiam. Koľko času zostáva minimálne na učenie a ktorý čas je určený na hranie, alebo vlastné navrhovanie jeho trávenia. Nechajte určitú voľnosť v rozhodovaní dieťaťa, ak prináša zmysluplné návrhy. Veďte ho, ak sa k rozumným ešte len približujú.
Chcieť od dieťaťa, aby sa učilo a venovalo škole aj doma, je veľmi komplikované, ak nemá vlastný stôl, počítač, vybavenie a všetko potrebné. Dieťa žiaľ musí mať svoje zázemie, stolík, odkladací priestor. Musí získať pracovný a organizovaný priestor v ktorom si ono samo organizuje prácu, pomôcky. Toto prostredie sa dá rôzne upravovať.
Môže byť tvorené nábytkom, doplnkami, zdobením, farebnosťou, či obľúbenými predmetmi. Od pracovného stola však preč so všetkými hračkami a pozor na notebook vybavený hrami. Aby neuberali čas venovaný školským povinnostiam. Ikonka hore dole láka. Poznáme to. Nakoniec mimo osvetlenie detského pracovného stola, alebo miestnosti myslime aj na sedenie. Pevná stolička z kuchyne nie je riešením. Ak nie je sedenie pohodlné, dieťa za stolom neudržíme.
Samozrejme, to najdôležitejšie je odmeňovanie. Ak má dieťa za úspech sľúbenú odmenu a nedostane ju, nebude mať dôvod dôverovať ostatným sľubom. Nesľubujte veľa. Alebo sľubujte komplexne za celý výsledok a drobnosti podľa zvládnutých úloh. Odmeny sú silným motivačným nástrojom v zamestnaní.
Ak odmietate darčeky a drobnosti – Úspechy v škole môžete riešiť aj väčšími odmenami, ktorými sa odmeníte sami. Výlet niekam, návšteva plavárne, kúpeľov, pobyt. Dajte dieťaťu pocítiť, že aj jeho výsledky prispeli k tomu, že teraz absolvujete niečo, čo si dieťa užíva.
Experimenty v domácnosti neraz prinesú aj práve experimentovanie s hudbou, ambientnou hudbou v pozadí. Najmä vtedy, ak sa dieťaťu nedarí držať pozornosť a nejde o prípad, ktorý je nutné riešiť s odborníkmi. Dieťa môže prísť z kolektívu rôzne naladené. Hudba môže byť silným nástrojom. Skúste to. Za žiadnych okolností nie rap, hoip hop a iná hudba, v ktorej nejde o tóny, ale o text, ktorý by nútil premýšľať a stíhať vnímať text. Má obľúbený film? Skúste nájsť skladby z neho v podobe bez textovej skladby, klavírnej a pod.
Preč s čipsami a kolou, ak chcete, aby dieťa nemalo zdravotné ťažkosti a príležitosti vyhovoriť sa, prečo brucho bolí a hlava nepracuje. Existuje tisícka rád, čo variť a čo deťom ponúknuť, aby to prinieslo potrebné osvieženie a zdravé minerály, vitamíny. Všetko, čo potrebuje hlava a telo na pohyb a fungovanie.
Naštartovanie hlavy veľakrát ovplyvňuje aj fyzická aktivita. Motivujte dieťa na koliesko behu okolo paneláku, alebo prebehnutie záhrady. S drobnou odmenou, alebo zapísaním dobrého bodu na nástenke. Takto rozbehnuté dieťa sa môže celkom v inom rozpoložení pustiť do ďalších povinností. Otestujte si svoje dieťa., ako na tom v rámci týchto možností je.
Staršie deti sa môžu stretávať s náročnejšími úlohami a projektami. Učením na veľké projekty, písomky a slohové práce. Veľmi dobre odhadnite, aký typ dieťaťa máte. Sú deti, u ktorých lepšie zafunguje priebežné nahlodávanie témy a ponechávanie hlavy v danej oblasti postupne. Napríklad príprava na veľký test z náročnejších predmetov môže byť postupná. Nie v jediný deň. Postupná po trochách, rozdelených organizovane. Na časti. Samostatne použiteľné časti. V takom prípade totiž súvisiaca látka neskôr bude dávať väčší zmysel.
Dávkovanie štúdia je dobré riešiť aj práve v dňoch, kedy je voľnejšie. Priam ideálna je upršaná sobota, či nedeľa, ak má dieťa presedieť pred televízorom. Dnes si vie streamovacie služby odložiť na neskôr a pozrieť kedykoľvek inokedy. Nikto ho nepredbehne.
Nechajte dieťa učiť a hľadať informácie na Googli, cez mobil a notebook. Aké jednoduché je zaistiť, že dieťa hľadanie informácií baví viac, ako hľadaním v knihách. Je to žiaľ tak.
Dôležitý krok k tomu, aby dieťa ľahko prešlo na školský režim a vládalo školu. Myšlienky na to, že niečo nepôjde, že to nezvládne, alebo že je to príliš ťažké a tak „nastáva koniec“, nie sú veľmi pozitívne pre nikoho.
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login