Čo je to technika Spinning babies? Ide o veľmi starú užitočnú pred a pôrodnú techniku, slúžiacu k relaxácii matky na úrovni fyzickej i psychickej a tiež prispieva k hladkému priebehu pôrodu. Pomáha uvoľniť dôležité svaly a väzy v malej panve. Prechod dieťaťa uvoľnenými pôrodnými cestami sa tak stáva jednoduchší pre obe strany, celkový pôrodný proces sa časovo skráti a v rodičke sa tak podnietia príjemné pocity a tiež zážitky počas rodenia. Dôležitou súčasťou je pri tom samotný pohyb matky, mnohoraké pohybové aktivity s využitím gravitačnej sily a rovnováhy tela.
Optimálna poloha dieťaťa v maternici k záveru tehotenstva je tzv. predné postavenie ( vyskytuje sa približne u 30% žien). Zvyšných 5% tvorí uloženie plodu v maternici nazývané postavenie zadné, ktoré nie je príliš ideálne, ak chce žena rodiť prirodzene. Rozdiel určuje smer hlavičky plodu. V prednom postavení je hlava otočená smerom k chrbtu matky a v zadnom otočená smerom k brušku matky. To však hneď neznamená, že hrozia komplikácie. Je poroditeľná aj táto poloha, avšak pôrod býva zväčša sprevádzaný dlhším trvaním a je spojený s rizikom abnormálnej rotácie hlavičky plodu v pôrodných cestách. Fyziologicky robí plod dve vnútorne rotácie a dve vonkajšie.
Trvanie prvej doby pôrodnej, dilatačnej býva zväčša normálne a potom druhá doba tzv. značne protrahovaná = predĺžená, vleklá. Sprievodným javom je tiež bolestivosť v oblasti bedier, ktorá so sebou nesie zvýšené riziko použitia pôrodnej analgézie. Spôsobuje ju utláčanie lumbosakrálneho nervového plexu, záhlavím hlavičky plodu. Žena udáva bolesti v oblasti lonovej spony, vystreľujúce do oblasti stehien. Častá je tiež zvýšená frekvencia močenia z dôsledku tlačenia čela dieťaťa na močový mechúr. Rodička býva po viac hodinovom pôrode unavená, nespolupracujúca. Pôrod sa môže zastaviť a vo veľa prípadov končí akútnou operáciou. Udáva sa tiež väčšie riziko krvnej straty u ženy a tým následné narušenie procesu bondingu (priloženia dieťaťa na hruď matky).
Zakladateľkou metódy spining babies, je certifikovaná pôrodná asistentka Gail Tully ( USA), významná lektorka mnohých pôrodníckych metód, ktoré zaviedla do praxe a tiež školiteľka dul, pôrodných asistentiek a lekárov. Zástankyňa prirodzeného pôrodu a pôrodu v domácnosti. Na základe jej vedomostí a skúseností vznikla americká vzdelávacia organizácia, založená na troch princípoch. Balance, gravity and movement = rovnováha, gravitácia a pohyb. G. Tully vyzdvihuje najmä prácu s telom, panvou ženy, cvikmi, pôrodnými polohami a pohybmi tak, aby sa zlepšila poloha plodu v maternici a to z priečnej, zadnej, či šikmej do polohy priaznivejšej.
Vyvinula nový prístup (myofascial release), pomáhajúci predchádzať ukončiť tehotnosť cisárskym rezom alebo ho aspoň minimalizovať už v začiatkoch – ideálne od 20. týždňa gravidity. Gail verí, že každá žena bez rozdielu je schopná priviesť dieťa na svet prirodzeným spôsobom, inštinktívne, bez akýchkoľvek lekárskych zásahov. Napísala tiež nespočetné množstvo kníh, ktoré sú známe po celom svete.
Dnešný moderný nezdravý spôsob života, prináša negatíva i do obdobia tehotenstva a pôrodu. Ľudia sa prestali hýbať, športom sa venujú veľmi málo, majú skôr sedavé zamestnanie. Ženy prestali robiť na poliach, obrábať záhradky, pribudlo veľa rizikových tehotenstiev a tiež neplodných párov. Následkom toho, že sa žena v tehotenstve málo hýbe, či už na odporučenie lekára alebo z vlastného presvedčenia či nezáujmu, je potom výsledok nevhodné postavenie plodu v maternici. V niektorých prípadoch však postavenie plodu nejde ovplyvniť.
Jedná sa o rôzne anomálie, napr. sklon maternice, placenta na prednej stene, antropoidný typ panve, zlé držanie tela matky, krátky pupočník, prvorodičky, apod. Pomôcť si teda môžete nasledovne : venovať viac času pohybu v tehotenstve (ale aj pred) , menej sedieť pri PC či TV, obmedziť dlhú jazdu v aute, venovať sa plávaniu ( aquaprenatal), brušné tance, jóga, dychové cvičenia, cvičenie na FIT lopte alebo masážnom vreci, zrelaxovať a uvoľniť brušné svaly napr. u športovkýň, dodržiavať správny sed = sedieť na panvových kostiach, s rovným chrbtom opretá o operadlo – nie akoby „ spustená“ zo stoličky. Veľkú úlohu tiež zohráva správna chôdza (najlepšie 30min. denne) a správna poloha pri spánku – s podporou maternice – medzi kolená vankúš.
Základnou pozíciou je pozícia tzv. mačky s podsadenou panvou – v nej robiť krúžky alebo osmičky. Vhodná poloha je tiež kolenovo prsná s podloženým hrudníkom napr. FIT loptou – v nej zotrvať aspoň 15min. denne. Vyvarujte sa: odpočinku v zaklonených pozíciách, ľah na chrbte s nohami hore, hlboké drepy, sedenie s prekríženými nohami, vstávanie z postele cez brucho (dovolené – cez bok). Vhodné pôrodné polohy: poloha na štyroch, poloha v drepe, poloha na chrbte s kolenami pri ramenách, bočné nakročenie do strany, v stoji, hojdanie sa v bokoch, krúženie s podsadenou panvou, hopsanie na FIT lopte.
Počas pôrodu je dobré využiť alternatívne metódy tíšenia bolesti a to: masáže s použitím éterických olejov (jalovec), rašelinové obklady, aromaterapia, homeopatia, muzikoterapia, akupresúra, masáž lávovými kameňmi, teplá sprcha. Ukážky videí denných aktivít pre tehotné, podporujúce lepší pôrod a postavenia dieťaťa v brušku, si môžete nájsť na internetovej stránke danej autorky. Kontraindikáciou týchto cvikov je: vcestná placenta, krvácanie, bolesti, hypertenzia, intenzívne pohyby plodu. Skonzultovať to môžete s gynekológom alebo pôrodnou asistentkou. Možno sa Vám budú zdať tieto metódy ako pre tehotnú nekomfortné. Avšak v niektorých slovenských pôrodniciach sa s nimi už môžete normálne stretnúť. Dlhšiu dobu sú zavedené skôr v zahraničných pôrodniciach, kde majú s tým viac skúseností a tiež vyškolený personál.
Medzi ďalšiu známu metodiku, ktorá sa dá prevziať do praxe patrí tzv. Belly Maping (mapovanie). Dá sa to vysvetliť ako mapovanie polohy plodu cez stenu bruška pomocou vonkajšieho vyšetrenia, čiže rukami. Rodičia môžu identifikovať polohu dieťaťa v brušku v poslednom trimestri pre svoje potešenie a lepšiu orientáciu, čo môžu urobiť pre to, aby bol pôrod pre rodičku jednoduchší a ako bude asi prebiehať. Cieľom tejto metódy je teda zlepšiť schopnosť rodiča nahmatať konkrétne časti tela plodu a získať tak prehľad o polohe dieťaťa. Súčasťou mapovania môže byť aj počúvanie tlkotu srdca dieťaťa. Stačí Vám k tomu fonendoskop alebo iný dostupný prístroj, ktorý je už dostupný na trhu a sníma ozvy plodu.
V zadnom postavení počuť ozvy viac menej v strede bruška. S dieťatkom tak nadviažete ešte bližší kontakt = prenatálna komunikácia. Dá sa k tomu zakomponovať aj maľovanie na bruško, známe pod pojmom Belly painting – bodypainting. Na Slovensku ponúkaná zatiaľ iba ako služba k tehotenskému foteniu. V ponuke je aj napríklad maľovanie hennou, ktorá ešte nie je moc známa. K tejto metóde prináleží aj technika podporujúca prirodzený pôrod – šatkovanie. Za pomoci šatky Reboza sa dá rodička zrelaxovať, zharmonizovať, upokojiť, ako po psychickej stránke tak i fyzickej. Prácu s Rebozom dokonale ovláda a propaguje ju, česká komunitná pôrodná asistentka (lektorka spinning babies) Anna Kohutová, ktorá predáva tieto skúsenosti už aj do slovenských ( ale aj českých) pôrodníc. Pomocou Reboza vie uvoľniť svaly panve tak, aby sa dieťatko dostalo ľahšie na svet.
Spracovala: Lenka Šusteková
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login