Ako je to vlastne s pôrodom v zahraničí? Čo ponúkajú zahraničné pôrodnice či súkromné kliniky? Ako postupovať, ak mám záujem rodiť niekde mimo Slovenska? Resp. môžem rodiť v inom meste, ako v tom, kde bývam?
Týmito a podobnými otázkami sa zaoberá čoraz viac žien, v čase očakávania príchodu potomka na svet. Čo sa týka výberu pôrodnice, má žena neobmedzené možnosti. Je tam ale jedno malé ALE! Môže, ale sa musí najprv dohodnúť s personálom, kedy a za akých podmienok príde k nim rodiť, v danej pôrodnici. Toto je možné i v prípade, že žena už jedno dieťa porodila v mieste bydliska a druhé si praje priviesť niekde inde.
V niektorých pôrodniciach, hlavne v zahraničných (Česko) je zriadený tzv. „check in“ od 36- 38týž. gravidity. Ide o predbežnú evidenciu rodičky do počítačového systému, po získaní anamnézy a ďalších vyšetrení, sa zaradí žena do plánovaného pôrodného systému, príp. tam už dochádza na povinné tehotenské prehliadky.
Čo sa týka Českej republiky, tak ženy z prihraničných miest a obcí radi vycestujú za pôrodom k ich susedom. Ide o tzv. “pôrodnú turistiku“. Po rôznych či už skúsenostiach alebo rôznych recenziách vyskúšajú, kde sa ako rodí a robia si hodnotenia. V Českej republike sa o fyziologicky pôrod stará pôrodná asistentka, ktorá sprevádza ženu od prijatia až po prepustenie či už z pôrodného sálu alebo oddelenia šestonedelia. Pôrodné asistentky majú tak priestor nato, aby využili rôzne alternatívne spôsoby vedenia pôrodu bez zásahov lekárov a modernej medicíny. Čomu sa veľmi tešia ženy, ktoré už takýto pôrod majú za sebou a odchádzajú plné príjemných zážitkov.
Bežne môžete bezplatne alebo za malý príplatok využiť tieto služby: otec pri pôrode, dula či iná osoba/y sprevádzajúca ženu, epidurálna analgézia, popôrodná analgézia, aromaterapia, homeopatia, hypnopôrod (za poplatok),muzikoterapia, hydroterapia, kryoterapia, terapia svetlom, fytoterapia, masáže, pôrod do vody, lotosový pôrod, kyneziotejping- za príplatok, odber pupočníkovej krvi (poplatok), rôzne spracovanie placenty a mnoho ďalších.
V ponuke sú tiež viaceré (platené) nadštandardné „rodinné“ izby, kde môžu stráviť spoločné dni s rodičkou a novorodencom aj iný príslušníci rodiny (druhé dieťa/i, muž, matka, svokra)
V severných krajinách ako je Nórsko, Dánsko a iné majú predpôrodný a popôrodný systém nastavený inak, ako na Slovensku. Tehotenskú starostlivosť majú v rukách tzv. MIDWIFE – u nás pôrodná asistentka, ktorá robí žene sprievodkyňu pred otehotnením, v tehotenstve i po ňom a vytvárajú tak krásne komunity žien. Taktiež majú zníženú periodicitu vyšetrení počas gravidity na minimum (ultrazvukové, odbery, vaginálne vyšetrenia,…).
Snáď sa už v každej našej pôrodnici personál stretol s tzv. „pôrodným plánom“ alebo želaním. Vlastnoručne ženou napísaný dokument, s ktorým pracuje personál pôrodnice v dobe pôrodu, ale samozrejme s prihliadnutím k meniacej sa situácii a podmienkam pôrodu. Taktiež by už nemalo byť prekvapením, keď si rodičia prajú tzv. bonding pri pôrode – priloženie dieťaťa na hruď okamžite po porodení na dobu neurčitú, príp. bonding otca, ak žena rodí cisárskym rezom (tzv. metóda Skin on skin)
Rodiaca žena si môže po konzultácii s personálom vybrať, v akej polohe bude pôrod prebiehať, čo v našich pôrodniciach ešte nie je úplným štandardom. S výberom pomôcok je to jednoduché, viaceré pôrodnice už disponujú s: FIT lopta, rôzne masážne pomôcky, šatkovanie – REBOZO, laná, stolička, žinenka, rebriny, kreslo, vaňa,..
Rodička môže prijať alebo aj odmietnuť prípravu k pôrodu: klystír či holenie.
Mnoho českých pôrodníc ponúka rodičkám služby fyzioterapeutov priamo na oddelení šestonedelia: manipulácia s dieťaťom, ako sa postarať sama o seba po cisárskom reze v rámci rekonvalescencie, vhodné rehabilitačné cvičenia.
Ďalšou zaujímavosťou je, že si žena môže vybrať lekára alebo asistentku, ktorá povedie pôrod (za poplatok). Zdravotná poisťovňa tiež hradí rodičke popôrodnú návštevu, pôrodnou asistentkou v jej domácom prostredí, do konca šestonedelia a to až 3x na vyžiadanie.
Veľmi žiadané sú tiež laktačné poradkyne, ktoré edukujú rodičku o kojení. Niektoré nemocnice disponujú vyškolenými asistentkami v tejto problematike.
V mnohých zahraničných krajinách (Holandsko, Anglicko, Varšava) nie je nič výnimočné, že žena rodí doma s pomocou len pôrodnej asistentky alebo v pôrodných domoch, kde vedú pôrody 2 a viac asistentiek, alternatívnou formou. Tým sa vlastne približujeme k dobe, kedy pôrody mali v rukách čisto len pôrodné babice, báby. U nás je takýto pôrod nemysliteľným. Berie sa ako trestný čin a v prípade porušenia zákona nesie asistentka i rodičia trestnú zodpovednosť.
V prípade, že žena začne rodiť v inej EU členskej krajine, má právo na tzv. refundáciu nákladov spojené s pôrodom. Ide o pôrod akútny, ktorý prebehol nečakane v zahraničí (predčasný pôrod). Preplatenú- vrátenú čiastku na základe dokumentácie, ohodnotí vždy revízny lekár, v inom prípade si náklady hradí rodička.
Rodiaca žena môže v niektorých krajinách tiež využiť tzv. „ambulantný pôrod“. Za daných podmienok smie po uplynutí 72 hodín odísť z nemocnice aj s dieťaťom. V tom prípade spadajú obaja do starostlivosti ambulantných lekárov.
Či už žena rodí tam, či onam, všetko záleží na jej psychickom i fyzickom nastavení a jej očakávaniach a predstavách. Pôrod je nevyspytateľný dej, v ktorom občas hrajú veľkú úlohu nezvratné minúty a vtedy nie je čas na premýšľanie, kde a ako…. J
Spracovala: Bc.Lenka Šusteková
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login