Okolo šiesteho mesiaca je čas spolu s prvými lyžičkami príkrmu vaše bábätko začať zvykať aj na pravidelné pitie tekutín, ideálne čistej vody. Keď sa totiž nemliečna strava stane stabilnou súčasťou jeho jedálneho lístka, mlieko už potreby pitného režimu dieťatka celkom nepokryje. Ak pritom svojej ratolesti hneď na začiatku vštepíte správne pitné návyky, dávate jej veľký dar.
Vo všeobecnosti platí, že v období výhradne mliečnej výživy detičky okrem materského mlieka iné tekutiny prijímať nemusia, obsahuje totiž viac ako 80% vody a v prvých mesiacoch zaženie ich hlad aj smäd. „Deti, ktoré začali prechádzať na nemliečnu stravu, predovšetkým tie nedojčené, by však už mali okrem vody skrytej v mlieku a príkrmoch za deň prijať aj okolo 300 ml, v horúcich letných mesiacoch aj do 500 ml ďalších tekutín,“ hovorí o počiatkoch pitného režimu u detí do 1 roku detská lekárka MUDr. Eva Beňová.
Naučte drobca, že najzdravšia je vodička
V začiatkoch dojča do pitia nasilu nenúťte. Tak ako začnete iba pár lyžičkami príkrmu, môžete ponúknuť aj pár lyžičiek vody. Dávku sa vám iste podarí postupne zvyšovať. Práve čistá voda by pritom mala byť základom pitného režimu, na ktorý dieťatko navyknete už od prvých chvíľ. „Ideálnou voľbou je dojčenská voda, ktorú netreba prevárať a obsahuje aj minerálne látky potrebné pre telo dieťatka, zároveň však len v optimálnom množstve, aby nezrelé detské obličky minerálmi príliš nezaťažila“ Zloženie a mikrobiologická čistota balenej dojčenskej vody podliehajú prísnym zákonným kritériám a pre detské telo je tou najprirodzenejšou tekutinou. Napríklad u nás najobľúbenejšia Lucka vyniká vyváženým pomerom dôležitých minerálov a stopových prvkov či pre telo prospešným mierne zásaditým pH 7,6 odporúča pediatrička s 35-ročnou praxou.
Dojčenskú vodu odborníci odporúčajú nielen ako základ pitného režimu, ale aj na prípravu jedál pre malé deti.
Pomôžte si hrou, nie vyhrážkami
Pri vytváraní návyku piť, ale aj v prípade, ak dieťatko neutrálne chutiacu vodu spočiatku odmieta, treba byť podľa detskej psychologičky Mgr. Kataríny Stergar trpezlivý a najmä kreatívny. Už deväťmesačné dieťatko by napríklad malo byť bez problémov schopné vodu aj samo piť z pohárika so zobáčikom či so slamkou: „Stretávam mnoho zúfalých mamičiek, ktoré už bez úspechu vyskúšali fľaše všetkých možných tvarov, veľkostí a materiálov. Riešenie je pritom jednoduché – učte ratolesť už od prvých dúškov piť z malého pohárika s nástavcom, ktorý bude pre zvedavé bábätko zároveň atraktívnou novou hračkou. Zarecitujte si pri tom spolu básničku o vode, alebo mu ukážte, že smäd si vodičkou uhasí aj psík alebo jeho plyšový kamarát.“
Pamätajte aj na to, že deti sa učia predovšetkým pozorovaním a napodobňovaním. Nekonečné prehováranie a útrapy pri poháriku s vodou budú preto celkom zbytočné, ak si vy vzápätí utíšite nervy poriadnym hltom vychladenej koly. Choďte dieťaťu príkladom. Ak pravidelne uvidí vodu piť vás, rýchlo si osvojí názor, že vodička je najlepšia a bude vás chcieť nasledovať aj samo. „Vyhnite sa zároveň príkazom a zákazom typu ‚Vypi to, lebo sa nepôjdeš hrať‘. Dieťa si totiž potom vodu spojí s niečím nepríjemným a automaticky k nej získa averziu,“ varuje Mgr. Stergar.
Nezabúdajte teda pri prikrmovaní ani na vodu. Vhodne načasovaným rozvíjaním pitného režimu svojej ratolesti pomáhate nielen správne sa vyvíjať, ale zároveň dieťatku vytvárate návyk piť. Ak ho navyše dostatočne dlho ochránite pred presladenými čajmi či farebnými nápojmi a naučíte ho brať ako samozrejmosť čistú vodu, dávate mu do budúcnosti ešte jeden dar – chránite ho pred obezitou a množstvom iných potenciálnych problémov.
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login