Podľa štatistík trpí nadváhou asi 12% detí, až 8% dokonca jej vyššou formou – obezitou. Obéznych detí je v rozvinutých krajinách stále viac, predovšetkým kvôli nesprávnym stravovacím návykom osvojeným už v ranom veku. Čo robiť? Rodičia často sami nechcú vidieť nadváhu svojho dieťaťa a nad malým bacuľkom sa len blahosklonne pousmejú. Plné líčka sú síce roztomilé a „dobrý apetít“ mamičku poteší určite viac ako dieťa odmietajúce jesť, napriek tomu však nesmiete stratiť zdravý úsudok.
Kedy je vaše dieťa obézne?
Pre určenie nadváhy a obezity je aj pri deťoch najdôležitejšia hodnota BMI (body mass index): nad 25 vo všeobecnosti hovoríme o nadváhe, nad 30 o obezite. „Obezita detí je veľmi individuálna záležitosť. Oficiálne sa riadime tabuľkami BMI, ale keďže každé dieťa je iné, lekár vždy situáciu posúdi osobitne,“ hovorí skúsená pediatrička MUDr. Eva Beňová.
Prečo je nebezpečná
Detská obezita nie len istou cestou k neskoršiemu vysokému krvnému tlaku a cholesterolu. Dieťa trpiace od raného veku obezitou môže mať v už v desiatich rokoch tepny v takom stave ako 45 ročný dospelý a okrem kardiovaskulárnych problémov obezita prináša aj mnohonásobne zvýšené riziko cukrovky, poruchy spánku či dokonca predčasnú pubertu. Najhoršie je, že až 80% obéznych detí sa svojho problému nedokáže zbaviť ani v dospelosti. Konať preto treba čo najskôr. Obezita pre dieťa navyše môže mať aj psychické následky, najmä ak sa mu kvôli váhe iné deti vysmievajú.
Čo obezitu u detí spôsobuje
Vyhovárať sa na genetiku je takmer zbytočné – viac ako 95% prípadov detskej obezity má na svedomí zlá životospráva, teda najmä nesprávne stravovanie a nedostatok pohybu. Tu sú najväčší vinníci:
Chráňte svoju ratolesť!
Slovo odborníka – MUDr. Eva Beňová, pediatrička s 35-ročnou praxou
Pri riešení detskej obezity do úvahy berieme ako a čo dieťa je a pije. Keď ide o malé dieťa, či je dostatočne ohybné, pri staršom koľko sa počas dňa aktívne pohybuje. Ide ale aj o psychiku detí. Z vlastnej praxe mám dokonca skúsenosť s dieťaťom, ktoré sa rozhodlo, že musí matku obraňovať a tým pádom viac jesť, aby bolo silnejšie. Bola to jeho vlastná vôľa a riešenie bolo komplikované. Dôležité však je, aby sa problém riešil v rodine. Rodičia musia spolupracovať a chcieť musí aj dieťa. Objektívne dokázaná obezita sa musí riešiť komplexne, napríklad aj v spolupráci s endokrinológom.
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login