Cisársky rez (sekcia) – čo všetko obnáša a na čo sa pripraviť

Príchod dieťaťa na svet je zázračným a neopakovateľným momentom. Zrodil sa nový krehký človiek, ktorý tensto svet a svoje miesto v ňom začne postupne objavovať. Na svet prichádza s plačom, po narodení sa prvýkrát sám nadýchne a otvorí očká. Čo jeho narodenie sprevádza? Ako prichádza na svet?

pôrod cisársky

Možno po pôrode alebo i pred ním, budete dostávať otázky, ako vaša ratolesť príde/ prišla na svet. Či ste rodili/ budete rodiť prirodzene alebo či ste rodili / budete rodiť sekciou (tzv. cisárskym rezom).

Príbehy matiek

Som riadna citlivka a strachopud. Veľmi som sa bála prirodzeného pôrodu, bolesti a najmä toho, aby sa malý narodil v poriadku a zdravý. Môj pôrod nakoniec po viacerých komplikáciách skončil akútnou sekciou. Bolo to pre mňa ako vykúpenie. Prebiehalo to v pokojnej atmosfére a ja som nič necítila. Do pár minút som už na hrudi mala svojho nádherného synčeka.“ prezradila Viera.

Mám za sebou aj prirodzený pôrod, aj cisársky rez. Nedá sa to porovnať. Pre mňa bolo rozhodne lepšie rodiť prirodzene, bola som hneď fit, po cisárskom reze som sa dávala dokopy ešte 2 týždne.“ vyznala sa Andrea.

Samotný cisársky rez bol v pohode, príjemná nálada na sále, dcérka bola hneď vonku, šitie som ani nevnímala. Ale tá bolesť potom – nič príjemné. Závidela som mamičkám na izbe po prirodzenom pôrode, ako dokážu fungovať a starať sa o bábätko. Ja som bola vyčerpaná a ubolená a mala som problém postaviť sa z postele. Aj hospitalizovaná som musela byť dlhšie ako oni.“ priznala Miroslava.

Od narodenia mám problém s bedrovými kĺbmi. Hneď na začiatku môjho tehotenstva mi gynekologička oznámila, že rodiť môžem len sekciou. Vôbec som sa nad tým nezamýšľala, chcela som pre svoje dieťa to najlepšie a aj moje dieťa potrebovalo zdravú matku. Áno, bolo to bolestivé a náročné zotavovanie, ale my ženy vydržíme všetko. Pri pohľade na to malé klbko, ktoré milujete hneď od narodenia, zabudnete na každú bolesť.“ pridala sa Michaela.

História cisárskeho rezu

Cisársky rez nie je formou pôrodu, ktorá sa vykonáva len v posledných rokoch. Jeho história siaha niekoľko rokov dozadu. Už v 7. storočí bol v Ríme vydaný rozkaz, že mŕtva tehotná žena sa nesmie pochovať predtým, kým z nej nevyberú plod.  Prvé cisárske rezy boli sprevádzané takmer vždy smrťou matky kvôli rôznym infekciám. Až neskôr sa podarilo prísť na správne hygienické zásady, po zavedení ktorých sa situácia výrazne zlepšila.

Prvý cisársky rez

Prvý cisársky rez na živej žene, ktorý nachádzame zdokumentovaný, sa vykonal v roku 1500, vykonal ho Švajčiar Jakub Nufer. Ďalší takýto zákrok vykonal Jeremias Tratmann z Wittenbergu. O prvom prípade sa píše ako o úspešnom, druhý skončil smrťou ženy. V týchto rokoch išlo mnohokrát o operáciu, kedy sa žene vybrala celá maternica. V období 18. storočia sa cisársky rez objavuje čoraz viac. Výhodou bolo, že už existovali moderné prostriedky na zdokumentovanie takýchto medicínskych zákrokov. Čo však bolo horšie, stále neexistovala anestézia, a tak bola operácia vykonávaná pri plnom vedomí ženy.

Rez sa vykonával len v určitých prípadoch: veľmi ťažkom a vyčerpávajúcom pôrode, silnému krvácaniu alebo úmrtí ženy. Priebeh celého zákroku priniesol zdokonalenie až v polovici 19. storočia. Objav anestézie a sterilnosť pri zákroku, na ktorých zdokonaľovaní sa neustále pracovalo, priniesol veľké zmeny.  Priebeh cisárskych rezov v súčasnosti využíva postupy britského pôrodníka Johna Martina Munro-Kerra. V dnešnej dobe približne 15% pôrodov v Európe končí cisárskym rezom, v USA je to o čosi vyššie, 20-24%.

Kedy sa robí cisársky rez?

Cisársky rez sa určite nerobí po rozhodnutí matky. Na jeho vykonanie sú potrebné vážne dôvody – zdravotné dôvody, pri ktorých by prirodzený pôrod výrazne mohol ovplyvniť zdravie matky alebo dieťaťa. V prvom rade to môže byť zdravotný stav matky alebo jej pretrvávajúce zdravotné problémy. Ďalším dôvodom na vykonanie cisárskeho rezu je najčastejšie zlá poloha dieťatka alebo okolnosti, ktoré by mohli ohroziť zdravie dieťaťa. Tieto spomenuté prípady sú predispozíciou na vykonanie plánovaného cisárskeho rezu. Počas samotného pôrodu, ktorý sa začal prirodzene, môže tiež nastať viacero komplikácií a aj pôrod prirodzený sa nakoniec môže skončiť sekciou. V tomto prípade hovoríme o akútnej sekcii.

Pri plánovanom cisárskom reze sa matka po konzultácii s lekármi dohodne na presnom termíne, kedy bude rodiť. Do nemocnice je prijatá vo vopred dohodnutom termíne, zvyčajne v 39. týždni tehotenstva. Vo väčšine nemocníc je to deň pred pôrodom. Matka je hospitalizovaná na operačnú izbu, kde pobudne 1 až 2 dni aj po pôrode. Operácia sa zvyčajne vykonáva v lokálnej (spinálnej) anestézii, v bdelom stave. Pri vážnejších okolnostiach je matka v celkovej anestéze.

Akútny prípad

Akútny cisársky rez si vyžaduje rýchle jednanie, a robí sa vtedy, ak sa prirodzený pôrod skomplikuje natoľko, že by mohol ohroziť zdravie alebo fyzickú integritu matky alebo dieťaťa. Môže ísť o spomalenie srdcového rytmu dieťatka, veľmi dlhý nepostupujúci pôrod, nedostatku kyslíka pre bábätko alebo ak bábätku prestane pri vaginálnom pôrode rotovať hlavička. O akútnej sekcii musí vždy rozhodnúť lekár.

Zdravotné komplikácie matky, pri ktorých sa odporúča rodiť cisárskym rezom

Existuje niekoľko dlhodobých, či v tehotenstve sa objavujúcich, zdravotných komplikácií matky, pri ktorých lekári zvyčajne odporučia cisársky rez:

  • mnohopočetné tehotenstvo (dvojčatá, trojčatá…)
  • úzka panva matky (nepomer medzi veľkosťou hlavičky a rozmermi panvy matky)
  • ak už žena má za sebou cisársky rez pri predchádzajúcom pôrode
  • vážnejšie ochorenia srdca
  • pľúcne ochorenia
  • prvorodičky vo vyššom veku
  • toxémia počas tehotenstva
  • vážnejšie problémy so zrakom
  • ak žena v minulosti absolvovala operáciu maternice
  • problémy s pohybovým aparátom, najmä s bedrovým kĺbom.

Prípady, kedy klasický pôrod ohrozuje dieťa

Nielen zdravie a zdravotný stav matky však môžu byť indikáciou pre cisársky rez. Vaginálnym pôrodom by mohlo byť ohrozené aj bábätko, a to konkrétne v týchto prípadoch:

  • spomalený srdcový rytmus
  • hypoxia plodu – plod trpí nedostatkom kyslíka
  • vpadnutie pupočnej šnúry dopredu
  • príliš veľký plod
  • placenta prilepená na maternicu
  • zlá poloha bábätka (pozdĺžna hlavičkou, koncom panvovým)
  • odlúčenie (abrupcia) placenty

Chirurgické prípravy a priebeh cisárskeho rezu

Čo to vlastne cisársky rez je? Ide o chirurgickú formu pôrodu, veľkú brušnú operáciu, ktorá sa vykonáva skalpelom – prerezaním brušnej steny a zároveň prerezaním steny maternice.  Pred samotným cisárskym rezom je potrebné vykonať niekoľko prípravných vyšetrení. Anesteziológ zhodnotí, či sa cisársky rez bude vykonávať v lokálnej alebo v celkovej anestézii. Taktiež vás o anestézii poučí. Ďalej sa urobí základné laboratórne vyšetrenie krvi a moču, vyšetrenie EKG, CTG, zhodnotí sa krvný tlak matky.

Po prijatí do nemocnice, zvyčajne v 39. týždni tehotenstva,  (deň pred zákrokom alebo v deň zákroku) by ste pred samotnou operáciou nemali jesť 6-12 hodín podľa poučenia personálu. Odporúča sa však konzumácia tekutín. Matky sú väčšinou hospitalizované na operačnej izbe, kde ich prevezú aj po pôrode. Pred samotnou operáciou ešte prichádza na rad zacievkovanie – zavedenie hadičkového vývodu moču z močového mechúra do sáčku . Ten bude mať žena zavedený ešte jeden až dva dni po operácii.

Od anestézie postupne

Samotný cisársky rez prebieha tak, že najprv sa zavedie anestézia, zvyčajne v blízkosti miechy, tú zavádza lekár anesteziológ, ktorý bude prítomný aj pri celom priebehu operácie. Žena pri zavádzaní sedí. Hneď na to je vyzvaná k tomu, aby si ľahla. Operačný stôl je zväčša vyvýšený o 10-30% a mierne naklonený doľava. Následne žena necíti celú časť tela od brušnej dutiny po končeky prstov. Nohy a ruky sú priviazané remienkami. Lekár gynekológ so zdravotnou sestrou dôkladne vydezinfikujú brušnú dutinu. Na rade je samotný rez – ledva viditeľný, priečny, cez brušnú dutinu (pokožku a vrstvu tuku na bruchu) nad líniou lonovej kosti (3-5 cm). Následne sa priečne nareže stena maternice. Lekár potom siaha do maternice a vytiahne z nej plod.

Bábätko sa po vybratí dáva matke na prvý kontakt (bonding – priloženie k hrudi) a následne je ošetrené lekárom. Po odobratí plodu lekár ešte vyberie placentu s plodovými obalmi. Operácia je ukončená stehmi pozdĺž rezu pomocou absorpčných, tkanivo šetriacich stehov. Najprv sa zošíva rez na maternici, následne podbrušnica (blana, ktorá prekrýva brušné orgány). Po vyčistení brušnej steny, sa zošije brušná stena. Pri výkone operácie je okrem personálu z gynekológie a anesteziológie prítomný aj detský lekár, ktorý následne novorodeniatko vyšetrí. Po operácii je pacientka minimálne dve hodiny sledovaná a následne prevezená na operačnú izbu. Sú jej podávané analgetiká na tíšenie bolesti.

Komplikácie spojené s cisárskym rezom

Mnoho ľudí má mýlnu predstavu, že cisársky rez predstavuje jednoduchšiu formu pôrodu. Ale pozor, určite to tak nie je! S cisárskym rezom môže prísť aj veľa komplikácií.  Tie môžu súvisieť už so samotným chirurgickým zákrokom, ktorý sám osebe predstavuje isté riziko. Aj zotavovanie po takomto pôrode je neporovnateľne zložitejšie a bolestivejšie ako po prirodzenom. Treba však uviesť na pravú mieru fakt, že komplikácie nebývajú časté.

Hojenie

Komplikácie môžu nastať s hojením jazvy (infekcia rany a brušnej dutiny), avšak to sa dá zmierniť správnou starostlivosťou o ňu. V súvislosti s podávaním anesteziologických liečiv a prípravkov môžu u niektorých pacientok nastať alergické reakcie, keďže pre telo môžu byť značnou záťažou. Samotná operácia so sebou prináša tiež nemalé riziká – veľkú stratu krvi, odstránenie maternice, poranenie okolitých orgánov v oblasti panvy, poruchy zrážanlivosti krvi, vznik žilnej trombózy. V niektorých prípadoch dochádza v okolí jazvy k zafarbeniu kože, väčšinou po dlhšej dobe.

U niektorých pacientiek bolo zaznamenané znecitlivenie v okolí jazvy či zmyslové poruchy, tieto komplikácie však zvyknú po čase zmiznúť. Zriedkavou a vážnou komplikáciou môže byť zjazvenie – problém nastane pri ďalšom tehotenstve, keď sa plod prilepí na miesto chirurgického zákroku, ktoré nie je také silné ako pri neporušenom svalovom tkanive. Neskoršie riziká, ktoré môžu po cisárskom reze nastať, je vytvorenie tzv. zrastov v brušnej dutine, zlé hojenie rany, bolesti v oblasti panvy. Pri ďalšom tehotenstve ojedinele hrozí pretrhnutie maternice v oblasti rany.

Zotavovanie po cisárskom reze

Vo väčšine nemocníc musí žena po zákroku niekoľko hodín ležať. Dieťa je väčšinou na novorodeneckej časti oddelenia, kde sa o neho starajú zdravotné sestry a pacientke ho nosia len na kojenie. Následne sa žena s pomocou zdravotnej sestry pokúsi posadiť a postupne aj prejsť pár krokov po izbe. Po niekoľkých hodinách je vyzvaná, aby išla so sestričkou do sprchy a potom je presunutá už na normálnu izbu. Tam sa už s veľkou pravdepodobnosťou (v závislosti od chodu oddelenia) budete starať o bábätko vy, samozrejme, vždy máte nárok požiadať o pomoc sestričky. Doba hospitalizácie po takomto pôrode je väčšinou 4 dni.

Rana sa zvykne hojiť 7-10 dní, je vhodné ju pravidelne dezinfikovať, o čom by ste mali byť poučená v nemocnici. S namáhavejšou fyzickou prácou je potrebné počkať, odporúča sa s ňou postupne začať približne po mesiaci od zákroku. Po celý čas od zákroku je potrebná chôdza a pohyb, ktoré vám bolesti postupne uvoľnia.

Cisársky rez a ďalšie tehotenstvo

Keďže pri cisárskom reze ide o väčší zásah do tela matky ako pri pôrode prirodzenom, u mnohých žien to prirodzene vyvoláva otázku, ako to bude s ďalším tehotenstvom a pôrodom. Pri jednom vykonanom cisárskom reze je 60% pravdepodobnosť, že žena môže rodiť vaginálne, samozrejme pri istých podmienkach. Ak má už žena za sebou 2 sekcie, rodiť prirodzene sa neodporúča. Väčšina lekárov odporúča žene s ďalším otehotnením počkať minimálne rok a pol až 2 roky.

Ak bol cisársky rez vykonávaný pre zdravotný stav matky, ktorý naďalej pretrváva, je veľmi pravdepodobné, že bude opäť odporúčaný. V iných prípadoch sa zvažuje, ako postupovať pri ďalšom tehotenstve. Ide o časový rozostup medzi prvým a ďalším tehotenstvom, stav jazvy, ako i o ďalšie faktory, ktoré musí zhodnotiť lekár. Dnes nie je zriedkavé, ak má žena aj 3 či 4 cisárske rezy za sebou. Vždy je však na prvom mieste zdravie a život matky a dieťaťa.

...

You must be logged in to post a comment Login

Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti

BABATKO.SK používa Cookies

Magazín BABATKO.SK k svojmu fungovaniu využíva reklamné plochy, ktoré môžu pracovať so súbormi cookies. Súbory cookies v konečnom dôsledku používa, pretože nemá na výber. Dnes takmer všetky stránky používajú Cookies. Cookies sú súbory, v ktorých sa nachádzajú údaje o vašich záujmoch, orientácii na určité konkrétne oblasti záujmov, vekovú kategóriu a tiež umožňujú reklamným plochám zaistiť relevantnú reklamu aj k pohlaviu. Tieto stránky neuchovávajú osobné údaje o Vašej osobe, žiadne citlivé údaje súvisiace s adresou, heslami, alebo ďalšími prístupovými údajmi do stránok, zabezpečených prostredí a podobne. Zberom cookies nedochádza k zachytávaniu hesiel, ani osobnej komunikácie. Využívať ich môže Facebook, Google, alebo mnoho iných systémov.
Toto hlásenie a upozornenie vyplýva z povinnosti európskych zákonov upozorňovať na zber a čítanie Cookies. Internetom nazvaný zákon ako absurdný, ukladá povinnosť portálom upozorňovať na zber cookies, ktorý je pritom bežnou súčasťou online práce s počítačmi viac rokov.
Používanie cookies najlepšie definuje prehlásenie samotného Google:

Ako používa spoločnosť Google súbory cookie


Cookie je krátky textový súbor, ktorý do prehliadača odosielajú navštívené webové stránky. Webovým stránkam umožňuje zapamätať si informácie o vašej návšteve, napríklad preferovaný jazyk a ďalšie nastavenia. Ďalšia návšteva stránok tak môže prebehnúť ľahšie a môže byť produktívnejšia. Súbory cookie sú dôležité. Bez nich by bolo prehliadanie webu oveľa zložitejšie.

Súbory cookie používame na množstvo cieľov. Používame ich napríklad na ukladanie vašich predvolieb bezpečného vyhľadávania, na výber relevantných reklám, na sledovanie počtu návštevníkov na stránke, na zjednodušenie registrácie do nových služieb a na ochranu vašich údajov. Pozrite si zoznam typov súborov cookie, ktoré Google používa, a prečítajte si o tom, ako spoločnosť Google a jej partneri tieto súbory cookie používajú v inzercii. Naše pravidlá ochrany osobných údajov vysvetľujú, ako chránime pri používaní súborov cookie vaše osobné údaje a iné informácie.

Zdroj a kompletné vysvetlenie na: https://www.google.com/policies/technologies/cookies/

Zatvor