Všimli ste si na Vašom dieťatku (novorodenec, dojča, batoľa) rôzne divné, neobvyklé až zvláštne pohyby, príznaky, symptómy, ktoré nesúvisia s fyziologickým vývinom? Zbystrite pozornosť. Ak ste zbadali na svojom dieťati hlavne toto: hlava naklonená na jednu stranu (torticollis), vybočenie chrbtice (skolióza) – najčastejšie krčná, asymetrický vývoj svalov, prehýbanie sa v chrbtici, neadekvátny vývoj bedrových kĺbov, preferencia jedného prsníka, preferencia jednej strany, problémy s prehĺtaním a s tým spojené problémy s kojením.
Ďalšie problémy, ktoré môžete registrovať: nepokojný spánok, rôzne deformity nôh, tráviace ťažkosti ( často zamieňané s 3oj mesačnými kolikami), slintanie, neprítomnosť plazenia – žiadaných vývinových pohybov, podráždenosť, precitlivenosť, plačlivosť, a iné… Môže to mať súvislosť s tzv. KISS syndrómom, ktorým sa zaoberajú už dlhšie nemeckí lekári a fyzioterapeuti a nemá nič spoločné s bozkami, ako napovedá jeho názov.
Ako prvý KISS syndróm opísal nemecký chirurg, H. Biedermann (1991). V Dánsku je táto diagnóza zavedená od roku 2008 a stále sa vyvíja. Vo väčšine prípadov, spôsobuje mechanický problém v krčnej chrbtici. Ide vlastne o kinematickú (pohybovú) nerovnováhu subokcipitálnym (nachádzajúci sa pod záhlavím) kmeňa u novorodencov. Čiže prepätím – stresu (Kopfgelenk Induziert Symetry Störungen), čo v praxi znamená, že dva vrchné krčné stavce – atlas + čapovec majú odlišné postavenie.
Tieto stavce umožňujú u ľudí hýbanie hlavou, avšak pri KISS je táto funkcia značne obmedzená. Alebo inak povedané, KISS syndróm je spôsobený neprirodzeným tlakom na krčnú chrbticu, či už u plodu v maternici alebo vzniká počas pôrodu ( pôrod VEXom , forcepsom, pôrod viacerých plodov, cisársky rez, Kristellerova expresia (tlak na brucho pri tlačení), hypertrofický plod- veľký nad 4kilá, pôrod KP- koncom panvovým, extrakcia plodu za hlavu, pomaly postupujúci, zdĺhavý pôrod, nevhodná poloha rodičky, dystokia ramienok, pôrod predčasný, nezrotovaná hlavička).
Ak je plod v maternici v nesprávnej polohe, hlava i krk sú v neprirodzenom postavení, oblúku a porodené dieťa môže byť citlivé na dotyk, bolestivo reagovať v hornej časti krku. Ak sa tento stav včas neodstráni, môžu mať tieto symptómy negatívny vplyv na ďalší psycho-motorický vývin dieťatka, príp. prerásť do tzv. syndrómu KIDD ( Kranium Imbalance Dyspraxia and Dysgnosia) . Ten sa v neskoršom veku u detí prejavuje bolesťami hlavy, pomočovaním, nesprávnym držaním tela, poruchy jemnej a hrubej motoriky, poruchy nálad, poruchy reči, napätie celého tela, poruchami koncentrácie a učenia, nechuť do jedla, ADHD, dyslexia, dyspraxia, dysgrafia, a pod.
Lekár Biermann opísal aj tzv. KISS typ I a II. Typ I – polohovanie a pohyb hlavy na jednu stranu, asymetria tváre, telo vytvára písmeno tvaru C – ako banán. Vnútorné končatiny sú menej používané a sú značne ochabnutejšie. Typ II sa najčastejšie prejavuje záklonom hlavy v spánku, lebka je asymetricky sploštená a svaly hlavy neplnia svoju úlohu. Tvárové svaly sú ochabnuté a nefunkčné.
Dieťa sa necíti komfortne v polohe „ pasenie koníčkov“, cíti neistotu. Pozorovateľné je vypadávanie vlasov na strane, kde sa dieťa prehýba ako do luku. Oba typy sa môžu prelínať a ich prejavy sú často kombináciou. Dosť často sa stáva, že KISS sa odhalí žiaľ, až v neskoršom veku, kedy sa deti začínajú sťažovať na migrénu – bolesti hlavy. S diagnostikovaním tohto problému Vám dokáže pomôcť lekár prvého kontaktu a to je lekár obvodný – detský. Po zdiagnostikovaní je potrebné obrátiť sa na skúseného fyzioterapeuta alebo osteopata.
Berie sa do úvahy rodinná anamnéza i genetická predispozícia. Terapeut vykoná funkčné vyšetrenie na pohyblivosť krčnej chrbtice, hlavy i kĺbov. Lepšie rozpoznanie problému pomôže aj RTG vyšetrenie, kde sa stanoví presná diagnóza a následne sa nastaví správna terapia v trvaní pár správnych rehabilitačných cvikov. Až v 80percentách dôjde k náprave či dokonca vymiznutiu symptómov, pri správnom a rýchlom rozpoznaní KISS syndrómu u detí do jedného roku. Podľa závažnosti stavu syndrómu môže liečba trvať buď pár dní až pár týždňov a zlepšenie stavu je možné rozpoznať už aj v deň terapie.
Medzi diagnózami však tento syndróm budete hľadať márne. Podľa lekárov a poisťovní chýbajú vedecké podklady, ktoré by súviseli s príčinou týchto problémov. Stanovenie tejto diagnózy je často ťažké, pretože dané príznaky sa často pripisujú iným diagnózam. Takže, čo nie je v knihách, akoby ani neexistovalo a pritom stačí tak málo…Ako tvrdí pôrodná asistentka a sprievodkyňa pôrodom, Anička Kohutová, dôležitá je prevencia týchto traumatických dôsledkov.
Ku každému pôrodu treba pristupovať s trpezlivosťou, láskou a šetrnosťou, jemnosťou. A ak sa nedohľadáte pravdy, i v tomto prípade sa dá pomôcť. Podobná a dosť známa, je u nás cvičebná metóda Vojtova alebo Bobath koncept, ktorú využívajú už mnoho nemocníc či iných liečebných zariadení a pomáhajú nie len deťom už dlhé roky ale aj starším a sú vedecky podložené. Pomôcť Vám môže i kraniosakrálna terapia, osteopatia, osteodynamika – manuálne terapie a tiež protetické pomôcky. V rámci prevencie je dôležité i vyšetrenie matky ešte pred tehotenstvom. Žena môže mať rôzne funkčné blokády chrbtice a v oblasti panve. To spôsobí stiahnutie fascií a tým zhoršený prechod plodu pôrodnými cestami.
Spracovala Lenka Šusteková
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login