Uznávaný neuropsychológ Dr. Krause napísal 2 publikácie, ktoré stoja za zmienku (nielen) pre mamičky a oteckov. Venuje sa v nich detskému mozgu a jeho vývoju. Knihy sú navzájom voľným pokračovaním, Krause si vybral 2 vekové obdobia dieťaťa, podľa ktorých sú knihy aj pomenované – Detský mozog, novorodenec a Detský mozog, batoľa. V prvej sa venuje vývinu mozgu od narodenia po prvý rok života a v druhej obdobiu druhého a tretieho roku života dieťaťa.
„Mozog je pre mnohých ľudí veľkou záhadou. Napriek tomu, že každý z nás ho určitým spôsobom používa, málokto o ňom má dostatok informácií. Ak rodič spozná, ako funguje jeho mozog, je pravdepodobné, že efektívnejšie spozná aj mozog svojho dieťaťa. Ak rodič pomôže svojmu mozgu, tak dokáže lepšie pomôcť mozgu svojich detí. Ak rodič zmení svoj mozog, zmení aj mozog svojich detí. Proces je to jednoduchý – spoznaj, pomôž, zmeň.“
V knihách sa Krause snaží predstaviť rodičom zákonitosti fungovania detského mozgu a odkryť im zákutia detskej mysle. Informácie, ktoré rodičia v knihe získajú, im majú pomôcť rodičom viac sa zorientovať v odborných informáciách, a vďaka tomu sa stať lepšími rodičmi, nájsť si vedomejšiu cestu k ich deťom – „v prvých rokoch ste mozgom vášho dieťaťa vy, rodičia“ (slová autora v knihe).
„Detský mozog sa začína rozvíjať počas vnútromaternicového vývinu a jeho dozrievanie rapídnym spôsobom akceleruje v prvých mesiacoch a rokoch života.“
V knihách Krause prepája odborné informácie založené na najnovších výskumoch, ktoré spája so svojimi praktickými radami, jednak ako neuropsychológa, ale aj ako otca dvoch dcér, ktoré v čase písaní kníh boli približne vo veku vybranej vekovej skupiny.
Publikácie majú slúžiť najmä rodičom na získanie odborných informácií, ktoré sú však podané veľmi zrozumiteľnou formou. Odborné informácie, z ktorých Krause vychádza, sú z najnovších výskumov a štúdií. Krause sa odbornejšie state snaží vždy vysvetliť na názorných, jednoduchých príkladoch. Svoj odborný jazyk vždy premieňa na laický. Na vysvetlenia vývoja detského mozgu v období prvého roku života si vyberá prirovnanie k postaveniu hrubej stavby, vo veku 2-3 rokov ide o vybavenie interiéru.
Obe knihy sú rozdelené na 24 kapitol. Ich vybrané témy Krause považuje za kľúčové a najbežnejšie v stupni vybraných vývojových stupňov dieťaťa, na ktoré sa kniha zameriava. Kapitoly ponúkajú vedecké poznatky na tému, ktorú si Krause v danom vekovom období vo svojej knihe vybral. Následne ponúka modelové situácie, na ktorých rodičia vidia uplatnenie odborných poznatkov v praxi. V konkrétnych situáciách, ktoré môžu s deťmi zažiť, dozvedia sa rady, ako postupovať. Na konci statí kniha ponúka prehľadné zhrnutia kapitol.
Jednotlivé kapitoly v knihe sú koncipované tak, aby nebola určená len pre mamičky. Cenné rady si tu nájdu aj oteckovia i najbližšia rodina, čiže spoločníci tehotnej ženy, alebo ženy po pôrode. Kniha môže iste slúžiť aj pre tých, ktorí sa venujú tejto oblasti aj odborne. Získajú v nej veľa odborných informácií. Kniha má okrem odborných informácií prispieť aj návodom čo robiť a čomu sa vyhnúť pri podpore zdravého mentálneho vývoja dieťaťa. Rodičia v knihe iste ocenia aj Krausove vyvrátenie zaužívaných faktov, čím kniha pôsobí originálne.
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login