Dieťa s mobilom môže byť riešenie moderného rodiča, ak potrebuje chvíľu pre seba, alebo urobiť niečo neodkladné. Mobil je dnes nástrojom, ktorý dokáže pomôcť upútať pozornosť dieťaťa a na krátko nemožno niečo také považovať za problém. Pravidelne a dlhodobo je to už niečo iné. Pri starších deťoch sa však objavuje trend ponechávať ich online, pretože im tak zdanlivo nič nehrozí, sú ticho, nerobia neplechu a nevyžadujú si pozornosť.
Pri vlastných pozorovaniach sa zoznamujeme s trendom tzv. youtuberov, čiže sledovanie videí iných, ako sa hrajú hry, ukazujú zaujímavé a pútavé veci, hračky, počítačové hry, alebo sa hrajú s inými a robia rôzne scénky. Nadšenie z Youtuberov v skutočnosti prináša len život niekoho iného, minimum poznatkov a poučenia, lenže sú to deti Ktoré môžu siahnuť aj inam. Dokonca aj Youtube samotné im môže pripraviť pascu, ako akákoľvek iná stránka.
Ohroziť dieťa môžu špekulanti pomocou narafičených videí a popisov. Z niektorých z nich môžu viesť prekrývajúce okná a odkazy mimo Youtube. V samotnom portáli pritom nachádzame aj falošné reklamy. Nie sú falošné a schvaľované ako falošné samotným Googlom. Sú falošné, lebo sa nimi stanú po nasadení do reklamného systému. Nič netušiacu obeť potom nasmerujú na rôzne pochybné stránky. Môžu vyzerať ako sociálna sieť, online hra, alebo sa môžu podobať na rôzne dôverne známe systémy. Tzv. pishing môže nastať, a v domnienke, že ste na Facebooku zadáte prístupové údaje do falošného webu len vyzerajúceho ako Facebook.
Na Slovensku sa stretávame aj s podivným trendom falošných služieb na príjem ďalšieho spoplatneného obsahu. V reklame je ukrytý kód. Ak na reklamu dieťa klikne, vypíše sa vopred text do SMS, ktorú stačí jediným kliknutím poslať. Keďže tlačidlo „ODOSLAŤ SPRÁVU“ je jediné zelené a výrazné v takýchto oknách bežného Android systému, veľmi rýchlo dieťa aktivuje prijímanie spoplatnených SMS. Staršie deti siahajú aj po službách ktoré reklama propaguje. Môže ísť o hry. Nebezpečnou hrou je podľa nášho názoru aj hovoriaca mačka Tom, kedysi mimoriadne populárna hra. Pri mobile s prepojením na dáta, či Wifi totiž hra opakovane zobrazuje rôzne reklamy. Je ich neúnosne veľa a mnohé funkcie si odomknete práve sledovaním reklám na iné hry. Stačí jediné dotknutie a zobrazuje sa voľba na stiahnutie ďalšej hry. Objem aplikácii tak môže byť na „požičanom rodičovskom“ telefóne po čase oveľa väčší.
V októbri na Slovensku vo vydavateľstve Lindeni vyšla slovenská kniha zo slovenského internetového prostredia. Autor sledoval aj správanie mladej generácie a detí. Vychádzal z mnohých prípadov zneužívania, ohrozovania detí, manipulácie s nimi a informácie o tom, ako ľahko sa dajú deti ovplyvniť, alebo zneužiť. To, čo je najdôležitejšie je, že proti veľkému množstvu nebezpečných živlov sa dá brániť. Nevyhnutnosťou je schopnosť rozoznávať problémy od neúmyselnej nedokonalosti.
Knihu napísal šéfredaktor portálu hoax.sk. Písaná je zrozumiteľným jazykom a určená je deťom, rodičom, učiteľom aj dôchodcom. Ako totiž uvádza, aj tí najstarší medzi nami sú veľmi ľahké obete podvodníkov a tých, ktorí si brúsia zuby na vaše peniaze. Knihu majú v ponuke mnohé internetové predajne, ale aj kamenné prevádzky a Panta Rhei. V Martinuse knihu nájdete pod odkazom: https://www.martinus.sk/?uItem=774625
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login