Každá budúca alebo čerstvá mamička chce svojmu dieťatku to najlepšie. Medzi to patrí určite najmä zdravie a našťastie v dnešnej dobe ho vieme chrániť. Jedným zo spôsobov je vakcinácia (očkovanie). Väčšina vakcín je povinná, pretože zahrňujú prevažne smrteľné ochorenia.
Vakcína je používaná u detí do prvého roku života. Podáva sa v troch dávkach, s odstupom minimálne 1 mesiac. Slúži na ochranu detí pred šiestimi ochoreniami.
Čierny kašeľ – Najčastejšie sú ohrozené najmenšie deti a dojčatá (kvôli nedostatočne vyvinutému „kašľaciemu“ reflexu sa dusia a často sa to spája so zápalmi stredného ucha a zápalom pľúc, čo môže vo veľa prípadoch spôsobiť smrť.
Tetanus – Infekcia sa dostane do tela preniknutím cez poranenú kožu. Táto baktéria sa nachádza v pôde, vďaka výlučkom zvierat. Začína sa prejavovať kŕčmi v tzv. žuvacích svalstvách. Ide o svaly umiestnené na tvári. Neskôr sa presunie na svaly pozdĺž krku a nakoniec na svaly v oblasti trupu. Tetanus nie je nákazlivý – neprenáša sa medzi ľuďmi, väčšinou končí smrťou.
Záškrt – Záškrt je akútne infekčné ochorenie. Prejavuje sa v hrdle, na mandliach, v nose a niekedy aj na koži. Ide o zápalové ochorenie, ktoré vyvoláva zdurenie lymfatických uzlín. Toto ochorenie poškodzuje nervy, ktoré spôsobujú ochrnutia hlasiviek a prehĺtacích svalov. V ďalších dňoch sa prejavia aj ďalšie komplikácie.Nákaza sa prenáša vdychovaním nakazeného vzduchu. Nevyhnutnou súčasťou liečby je dlhodobý pokoj na lôžku, podporná liečba a diéta.
Hepatitída B (Žltačka typu B) – Spôsobuje vírusový zápal pečene. K infekcii môže dôjsť pohlavným stykom, prenosom z matky na dieťa počas pôrodu (vírus sa môže nachádzať v materskom mlieku), drobnými poraneniami u holičov, pedikérov, pri tetovaní, atď.
Detská mozgová obrna – Detskú mozgovú obrnu môžeme opísať aj ako rané postihnutie mozgu. Zvyčajne prejavujúca sa porucha je ohybnosť, jeho vývoj a svalový tonus (napätie svalstva – pohyb)
Hemofilus B – Baktérie spôsobujú ťažké infekcie, ako zápal hlasiviek, hrtanovej príchlopky, zápaly mozgových blán, sepsy, zápal kĺbov a iné. Infekcia sa prenáša kvapôčkovou formou a sú ňou ohrozené najmä deti do 5 rokov. Ťažké formy infekcie zanechávajú aj chronické následky, najmä poškodenie sluchu a poškodenie mozgu.Vedľajšie účinky: pocit únavy, strata chuti, horúčky, bolesť v mieste vpichu
Je to pneumokoková vakcína, ktorá sa podáva deťom ako ochrana proti ochoreniam ako sú
zápal mozgových blán, sepsa (prítomnosť baktérií v krvnom riečisku), zápal pľúc a ušné infekcie. Podáva sa v treťom mesiaci života dieťatka. Možné vedľajšie účinky: znížená chuť do jedla, horúčka, bolestivosť v mieste vpichu.
Očkovanie proti osýpkam, rubeole a mumps (príušnice). Podáva sa medzi 15. až 18. mesiacom života dieťaťa v jednej dávke.
Osýpky – Osýpky sú akútne, vysoko nákazlivé ochorenie sprevádzané vysokými horúčkami a výsypom. K prenosu nákazy dochádza kontaminovaným vzduchom pri priamom styku s chorým, ale aj nepriamo čerstvo kontaminovanými predmetmi.
Rubeola – Táto choroba sa prejavuje podobne ako osýpky, ale je spôsobená inými vírusmi, ktoré vyvolávajú aj bolesť hrdla a vysoké horúčky.
Mumps – Ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy (príušnice). Sú to žľazy, ktoré produkujú sliny v ústach a nachádzajú sa smerom k zadnej strane tváre, v oblasti medzi uchom a čeľusťou.
BCG vakcína – proti tuberkulóze
ROTARIX – proti rotavírusom
NIMENRIX – proti meningitíde
Tieto všetky druhy očkovaní sa môžu podať len do druhého roku života (o prekročení určitého veku sa niektoré musia preočkovať kvôli lepšiemu účinku).U väčšiny očkovaní treba zohľadniť zdravotný stav dieťaťa. Počas očkovania nemôže mať zníženú imunitu, prípadne nejakú chorobu, pretože vakcína nemusí účinkovať alebo môže spôsobiť iný, nežiadúci účinok. Presné dátumy vakcinácií nie sú určené, všetko závisí na dohode s Vašim detským lekárom.
Pripravila Danka
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login