Konečne je to tu. Posledné týždne tehotenstva pred vami. Pravdepodobne sa už neviete dočkať vášho malého zázraku. Snívate o ňom, predstavujete si ho. Jediné, čo vás delí od toho, aby ste si ho popestovali je len jedna vec, a to pôrod. Často najväčší „strašiak“.
Možno sa pýtate samej seba, či ho zvládnete a aký bude jeho priebeh. Bohužiaľ, odpoveď dopredu nikto nepozná. Preto je úplne v poriadku, ak prežívate strach. Pôrod je síce vo svojej podstate krásny, ale môže byť sprevádzaný rôznymi nepríjemnosťami. Na niektoré z nich sa dá pripraviť.
Veľa práce urobí za vás vaše telo. Neustále sa mení, prechádza rôznymi fyziologickými či psychickými zmenami. Najvýraznejšími sú zmeny panvového dna – zväčšuje sa, rozširuje.
Pripraviť panvové dno si môžete aj vy samy, tzv. Aniballom – tehotenskou pomôckou.
Precvičujete ním svalstvo panvového dna a pripravujete tak pôrodné cesty na samotný pôrod. Odporúča sa jeho používanie cca 3-4 týždne pred pôrodom (od 36.týždňa), a to 15 minút denne. Pomáha zmierniť či úplne sa vyhnúť natrhnutiu hrádze, skracuje trvanie pôrodu. Najdôležitejším faktom však je, že si priamo nacvičíte (skúsenostne), ako „vytlačiť“ bábätko.
Najmä ak o sebe viete, že sa potrebujete na všetko dopredu pripraviť. Niekedy viac zdrojov či uhlov pohľadov výrazne pomôže.
Na druhej strane, prílišná informovanosť môže viesť k nežiadúcemu rozrušeniu (viac stresových hormónov – viac bolesti). Sami seba najlepšie poznáte, preto tomu prípravu na pôrod prispôsobte.
Správna organizácia a včasná príprava vám pomôže zmierniť stres a ušetrí veľa nervov. Ak neviete, čo si zbaliť a na čo myslieť, prečítajte si článok Čo zobrať do pôrodnice.
Existujú rôzne spôsoby, ako porodiť dieťa, najmä v prípade prirodzeného pôrodu. Ak máte záujem, odporúčame vám preštudovať si o nich viac. Nezabudnite si však zistiť niečo aj o okolnostiach, indikáciách, príp. komplikáciách cisárskeho rezu.
Nielen fyzická, ale aj psychická príprava ženy na pôrod je dôležitá. Psychoprofylaktická príprava je metóda uľahčujúca pôrod tým, že sa učíte koncentrovať na iné vnemy než na pôrodné bolesti.
Organizujú ich nemocnice (štátne aj neštátne), neštátne gynekologické ambulancie, ale aj materské centrá. Dokonca aj pôrodné asistentky so samostatnou zdravotníckou praxou.
Počas tejto prípravy získate podstatné informácie, vedomosti, zručnosti, ktoré vám pomôžu lepšie zvládnuť tehotenstvo, pôrod, šestonedelie a následne aj samotnú starostlivosť o novorodenca. Účelom je hlavne znížiť úzkosť a strach z pôrodu, pripraviť nastávajúcu mamičku na rolu matky a zmeny, ktoré súvisia s tehotenstvom.
Medzi tehotnými ženami je obľúbená jóga či pilates. Vďaka týmto cvičeniam môžete naučené dýchanie neskôr priamo využiť v najťažších chvíľach pôrodu. Upokojí vás.
Ak nemáte čas na pravidelné cvičenie, alebo sa vám jednoducho nechce niekam dochádzať, stačí aj jednoduchá pravidelná aktivita, akou je chôdza. Posilňujete ňou svoje telo, a tým ho pripravujete na pôrod.
Poznámka: Nezabudnite sa informovať u vášho gynekológa, či odporúča absolvovanie takýchto cvičení. Najmä, ak máte nejaké vážnejšie zdravotné problémy.
Stabilná, pokojná osoba je počas pôrodu veľmi užitočná. Môže ísť o kohokoľvek, či už vášho partnera, mamu, sestru, kamarátku a podobne. Ak nikoho takého nemáte, pomôže aj dula. Počas pôrodu sa môže stať čokoľvek a blízky človek je tu preto, aby vám ich pomohol zvládnuť.
Ukázali sme si niekoľko spôsobov, ako sa aj vy môžete pripraviť na pôrod. Veríme, že vám pomôžu a vy aj vďaka nim zažijete bezproblémový pôrod.
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login