Raz to príde a vaše dieťa sa spýta na zvieratko v domácnosti. Túži mať malého kamaráta, pocítiť pocit pri hladení kožúška, alebo len cítiť určitú zodpovednosť, čo dieťa berie ako vyšší level po donedávnej starostlivosti o bábiky a plyšáky. Sú však aj špeciálne druhy zvieratiek, ktoré nemožno považovať za vhodné k malým deťom. Treba si uvedomiť, že dieťa schopné hoci len základnej starostlivosti o zviera a schopné rozoznávať svoje možnosti a mieru je dieťa, ktoré prejavuje záujem o prírodu, starostlivosť a bez agresivity. Zväčša teda deti od 5 rokov. Od tohto veku v domácnosti mnohí rodičia vítajú nového člena ako morča, škrečkov, zajacov, pokojne aj psíkov, no sú zvieratá, čo ani v tomto veku neprinesú pocit radosti, ktorý deti očakávajú – chytanie, hladkanie a otravovanie.
Zvieratká nevhodné a len na pozeranie
Kupovať malému dieťaťu ježka, hada, papagájov, kobylky, alebo čokoľvek teráriové, s čím sa nedá reálne hrať, maznať a chytať, je určite hlúposť. To isté sú malé druhy opičiek, ale aj pokojne väčšie druhy primátov ako domáci maznáčik priamo pre dieťa. Tento druh zvieratiek vyžaduje celkom iný prístup a starostlivosť. Napriek tomu to niektorí tatíčkovia spravia a maskujú tak svoju vlastnú chuť niečo také doma mať, či len pofrajeriť. Je to však neodbornosť, ktorá zapríčiní rýchly úhyn takéhoto zvieraťa, alebo snaha zoznámiť malé dieťa s týmto tvorom. Kúpiť dieťaťu pakobylku len preto, že sa mu na výstave plazov páči, je tiež hlúposť a napriek tomu by sme našli dvoch tatkov kamarátov, čo to spravili. Hmyz vyzerajúci ako niekoľko konárikov trávy prišiel veľmi rýchlo o všetky svoje končatiny. Terárium samotné so sklenými a niekedy ostrými hranami tiež nie je pravá voľba pre deti. Fakt, že detská zvedavosť môže terárium otvoriť, napríklad len v nevinnej snahe zviera nakŕmiť, alebo mu „vyvetrať“, vylezú von. Zvieratká, ktoré nemožno považovať za vhodné k malým deťom sú teda pochopiteľne jasné:
Sú medzi nimi aj papagáje. Dôvod je pomerne jednoduchý. Silný zobák, ktorý je ich hlavným nástrojom obživy, obrany a celkového prežitia dokáže odstrihnúť dieťaťu celý prst. Samozrejme, nie pri druhoch ako sú andulky, alebo agapornis fisher či korela. Papagáje väčšieho vzrastu však dokážu zobákom zraniť aj závažne, buď pri strkaní prstov do klietky, alebo v snahe sa s papagájom spriateliť, či kŕmiť priamo z ruky. Každý majiteľ však svoje zviera pozná najlepšie a tak vie, čo od neho očakávať a nemal by podceňovať ponechávanie dieťaťa osamote s akýmkoľvek zvieratkom.
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login