Čaká Vás o pár dní prvý pôrod a ešte nie ste úplne pripravená? V tomto stručnom súhrne sa dočítate pár užitočných rád, ktoré určite stoja za prečítanie.
Keď sa u Vás, milé budúce mamičky vytvárajú sťahy maternice pravidelne každých 5 minút, je načase pobrať sa do nemocnice. Môžete ísť vlastným autom alebo zavoláte sanitku. Aby bolo všetko pripravené, je dobré, ak cestou zavoláte do nemocnice a informujete ich, ak idete vlastným autom. Dostanete od nich ešte pár posledných rád na cestu a aj oni sa na Váš príchod lepšie pripravia. Ak čakáte dvojčatá alebo trojčatá, tak môže prebehnúť všetko rýchlejšie, preto je lepšie vybrať sa na oddelenie o čosi skôr.
Kufrík s vecami potrebnými do pôrodnice treba mať pripravený už pár týždňov dopredu. Občiansky preukaz a preukaz poistenca tiež NESMIE chýbať.
Ak by ste boli veľmi nepokojná, doktori Vám môžu podať tabletku alebo injekciu proti bolesti. Existujú rôzne možnosti, ako zmierňovať pociťovanie bolesti, od miestneho znecitlivenia kože cez nervové blokády celých úsekov tela, až po narkózu s rozličnou hĺbkou. Pri nervovej blokáde sa znecitliví určená časť tela ( tak ako u zubárov 🙂 a Vy ste i naďalej pri vedomí.
Dobre vyskúšanou metódou, ktorá znižuje pocit bolesti, je dýchanie zmesi „rajského plynu“ s kyslíkom. Záleží na intenzite bolesti a stave dieťaťa. Miestne znecitlivenie po stranách krčka maternice, tzv. paracervikálna blokáda, má priaznivý účinok na zníženie pocitu bolesti i na rozvíjanie tuhšej bránky. Tieto znecitlivenia vyžadujú sledovanie stavu plodu.
Keď už hlavička zostúpila na dno panvy a ak je potrebné, používame „pudendovú blokádu“. To je najčastejšie používané na znecitlivenie tkanív ku koncu pôrodu. Dlhšou ihlou sa doktor dostane cez pošvu k hrboľom sedacej kosti a v ich blízkosti sa vystrekne účinná látka. Pri správnej technike znecitlivenie zasiahne dolnú časť pošvy, močovú rúru, pysky ohanbia, hrádzu a okolie konečníka a Vám sa značne uľahčí.
Epidurál
Znecitlivenie sa dá aplikovať aj na celú oblasť rodidiel centrálne po výstupoch nervových povrazcov z miechy tzv. epidurálnym znecitlivením. Táto forma patrí už do rúk odborníka-anesteziológa a vyžaduje cez celý čas zvýšený dohľad nad priebehom pôrodu a občas i operačné zásahy na jeho ukončenie. No Vy rodíte bezbolestne.
Sťahy maternice sa pravidelne opakujú a pôrod sa takto začne rozbiehať. Najlepšie je, ak sa prechádzate alebo sedíte na stoličke. Tlak plodu podporuje pôrodnú činnosť.
Niekedy dobre padne troška si aj ľahnúť. Vyhýbajte sa polohe na chrbte, kým sa dá, obráťte sa na jeden alebo druhý bok, pretože vtedy má krvný obeh uľahčenú cestu k plodu.
Musíte často odpočívať, pretože potrebujete šetriť sily na posledné obdobie, keď budete tlačiť, aby ste priviedla vaše dieťatko na svet. Treba dýchať celým bruchom a nenapínať sa, ak to začne bolieť, a hlavne sa uvoľniť medzi jednotlivými sťahmi.
V týchto hodinách pre Vás bude na nezaplatenie, ak budete mať pri sebe partnera alebo niekoho blízkeho, ktorý Vám morálne pomôže. Verte, naozaj priaznivo pôsobí na priebeh pôrodu, ak je v blízkosti niekto, komu dôverujete a s kým ste si citovo blízka.
Pripravila Dana
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login