Cisársky rez je pojem pomerne dobre známy aj mimo kruhy rodičiek a žien. Ide o niečo, čo si len málo ľudí predstaví tak živo a detailne, aj keď tento zákrok má pomerne bohatú históriu.
Je procedúrou, ktorú žena podstúpi v prípade, ak pôrodník pochopí, že pôrod prirodzenou cestou môže byť komplikovaný, život ohrozujúci, alebo nemožný. Dôvody môžu byť naozaj rôzne od vôle samotnej mamičky po vážny zdravotný stav. Vo svete medicíny a pojmov, ktoré sa používajú aj v hovorovej reči bežne medzi ľuďmi, ide o neobvyklý názov. Ľudia si ho vysvetľovali rôzne, napríklad nepravdivými fámami ako:
? Len pre zámožných a cisárov
Stretli sme sa s názorom, že cisársky rez sa volá cisárskym, pretože ním prichádzali na svet len deti cisárov a vládcov. Je to omyl. Cisársky rez mal v minulosti fatálne následky na matky, pretože neexistovala anestézia až do 19. storočia a cisársky rez sa vykonával len na mŕtvych, slabých, chorých, alebo vyčerpaných ženách, ktorý nebola iná pomoc. Šlo pritom o ženy z rôznych vrstiev spoločnosti a nerozhodoval cisársky rod. Taktiež je faktom, že cisárov nebolo a tak veľa a o žiadnom nevieme, že by sa narodil vyrezaním z bruška mamičky.? Názov získal podľa Cézara
V latinskom znení sa cisársky rez nazýva sectio caesarea a zvláštnosťou tohto názvu je, že obe slová majú v konečnom dôsledku rovnaký význam navzájom. Pojem sa dá preložiť ako výrez, získané vyrezaním a pod. Práve druhé slovo sa podobá na meno slávneho rímskeho cisára. Lenže názov pre tento zákrok poznáme až od Plínia z 1. storočia n. l. a ani meno samotného Caesara neznamená nič iné ako – rez, prípadne iné možné preklady.? Cézar sa narodil cisárskym rezom
Ďalšia nepravda je informácia, že samotný Julius Caesar sa narodil pomocou cisárskeho rezu. Nie je to tak.
Kde je pravda?
Svoj názov zákrok naozaj dostal od slova rezať, ktoré je ukryté v latinskom pomenovaní zákroku sectio caesarea. Informácie o ňom poznáme už zo starého Egypta. Pravdou je, že sa zákrok vykonával len na mŕtvych ženách, z ktorých chceli zachrániť dieťa. Postupom času najmä za rímskej ríše sa viac dozvedáme o používaní tejto metódy. Už zhruba 700 rokov pred našim letopočtom existovalo nariadenie, ktoré umožňovalo zachraňovať deti mŕtvym matkám. Po nástupe vplyvu kresťanstva, napriek tomu, že tento zákrok jednotlivci a aj iné národy považovali za barbarský, prijalo tento zákrok aj kresťanstvo. Nešlo ani tak o nutnosť záchrany dieťaťa, ako nutnosť ho pokrstiť, ako uvádza viacero odborných kníh. Do modernej doby a do prvej polovice 20. storočia sa cisársky rez chápal rôzne, prešiel veľkým vývojom. Objavením anestézie v 19. storočí a zavedením nových postupov takmer pred 100 rokmi, sa dalo vzniknúť jednému z najbežnejších operačných zákrokov. Cisársky rez je dnes braný ako bezpečný. Kým v minulosti ženy umierali v bolestiach, tie čo prežili zomierali ja silné infekcie, alebo pre infekcie a hnisavé bolesti trpeli. Dnes aj vďaka postupom, sterilite, sepse a antisepse, vedia pôrodníci a zdravotnícky personál všetko potrebné pre využívanie tohto zákroku na privádzanie na svet nových človiečikov. Mamičky dnes neprichádzajú o život, netrpia toľko ako kedysi a ako v každom smere, aj vo vykonávaní cisárskeho rezu prebieha neustále pokrok.
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login