Nepodmienené reflexy sú jednoduché automatické reakcie. Sú vrodené, geneticky dané presnými dráhami nervových vláken prepájajúcich zmyslové a výkonné orgány. K ich vzniku nie je potrebný nácvik (podmieňovanie) – preto ich označujeme ako nepodmienené.
Nepodmienené reflexy sa u jedincov uplatňujú v rovnakej forme a nezmenené prechádzajú z generácie na generáciu. Niektoré nepodmienené reflexy sú životne dôležité (napríklad dýchací reflex, sací reflex), iné majú špecifický význam pre ďalší vývin (napríklad tonické polohové reflexy) a niektoré sú len evolučným pozostatkom, t.j. boli užitočné v skorších fylogenetických obdobiach (napríklad Moroov obíjmací reflex, úchopový reflex, reflexné plazenie).
Nepodmienených reflexov, ktorými je novorodenec vybavený, je relatívne veľa. Väčšina týchto vrodených ustálených reakcií po istom čase slabne a je nahradená inými mechanizmami, ktoré sú riadené vývojovo vyššími štruktúrami mozgu. Vo všeobecnosti možno povedať, že pred tým, než sa dieťa nejakú činnosť naučí, musí vymiznúť reflex, ktorý túto činnosť pripomína (napríklad pred tým, než dieťa dokáže vedome uchopiť hračku, musí sa stratiť úchopový reflex, inak by nebolo schopné regulovane uvoľňovať a zase stískať pästičku).
Niektoré nepodmienené reflexy sú spoločné pre novorodenca aj dospelého (dýchací reflex, zrenicový reflex, žmurkací reflex – pri prudkom oslnení), niektoré reflexy sa vyskytujú iba u novorodenca (napr. sací a úchopový reflex), niektoré sú normálne u novorodenca a dojčaťa, ale patologické u dospelého človeka (napríklad Babinského a Moroov reflex u dospelého svedčia možnom organickom poškodení CNS).
Pripravila Aďa
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login