Nástup dieťaťa do škôlky predstavuje pre deti a rodičov veľký míľnik. Prináša so sebou prvé dlhšie a pravidelné odlúčenie dieťaťa od rodičov, prvé začlenenie sa do kolektívu, zmenu denného programu. Pre mnohých rodičov v sebe zmena tejto situácie vyvoláva istý druh stresu i obavy, ako a či to ich dieťa zvládne. Ale aj to, akým spôsobom sa na to s dieťaťom pripraviť.
Pre dieťa predstavuje nástup do škôlky veľkú zmenu v jeho doterajšom živote. Je to jeho prvý vstup do väčšej komunity, okrem toho, ide o komunitu jeho vrstovníkov. To, ako bude zvládať túto novú skutočnosť, ktorá prináša prechod z rodinného prostredia. Čiže odpútanie sa od jeho blízkych osôb, do nového prostredia – materskej školy, závisí do veľkej miery aj od rodičov, ich emocionálneho nastavenia dieťaťa, výchovy a pod.
Pred nástupom do škôlky by mali rodičia svoje dieťa na novú situáciu postupne pripravovať.
Pri príprave na škôlku treba myslieť aj na psychomotorický vývin dieťaťa, predovšetkým na rozvoj motorickej stránky dieťaťa a rozvoj reči. Dieťa pri nástupe do škôlky by už malo mať osvojené isté návyky a zručnosti, ktoré sú primerané jeho vývinovému obdobiu. Ak máte pocit, že v niektorej oblasti zaostáva, navštívte odborníka. Ak vaše dieťa napríklad po dovŕšení dvoch rokov nerozpráva, obráťte sa na logopéda. Pokiaľ zaostáva v pohybe, skúste zájsť za fyzioterapeutom.
Je dobré, ak s dieťaťom doma trávite čas aktivitami podobnými v škôlke: kreslením, maľovaním, učíte ho strihať, lepiť, robiť rôzne výtvarné aktivity, ktoré zvládne. Je tiež dobré, ak sa s ním naučíte jednoduchú básničku, či pesničku. Určite bude pre vás zábavné aj spoločné cvičenie, ktoré v škôlke bude tiež pravidelne absolvovať.
V súvislosti s predošlým bodom rozvinieme ešte ďalšiu, veľmi potrebnú zručnosť, ktorou je jemná motorika, a ktorej rozvoj je pred nástupom do škôlky veľmi potrebný. Vhodnou alternatívou na precvičovanie aktivít na rozvoj jemnej motoriky, ktoré sú navyše odborne podložené, sú rôzne cvičné zošity, ktoré možno zakúpiť v kníhkupectvách alebo lepších papiernictvách či nájsť v podobe pracovných listov na overených internetových stránkach.
Cvičiť by rodičia s deťmi mali hlavne držanie pera. Jemnú motoriku môžeme precvičovať aj na jednoduchých aktivitách, akými sú krčenie papiera, trhanie papiera na kúsky. Do hry s dieťaťom zaraďujte aj skladanie kociek, lega alebo kreatívne aktivity, ako napríklad navliekanie korálok na šnúrku, prevliekanie šnúrky cez dierku, pracovanie s rôznymi hmotami, ako je piesok, plastelína, modelovanie s nimi, ich presýpanie.
S dieťaťom môžete doma trénovať aj ďalšie zručnosti, akými sú samostatné pitie z pohára, jedenie lyžičkou a vidličkou. Od dieťaťa v škôlke sa už očakáva, že bude jesť a piť samo, bez pomoci pedagóga. Ďalšou činnosťou z dennej rutiny je cikanie do záchoda. Učte vaše dieťa, aby sa aj doma vypýtalo v prípade potreby samo na záchod a pripravte mu podmienky na to, aby sa dokázalo aj samo vycikať. Ako alternatívu môžete doma stále používať nočník, ale zoznamujte ho aj so záchodom, keďže v škôlke už bude cikať do záchoda, samozrejme menšieho, ako máte doma. Skúste vaše dieťa doma nechať aj samé sa obúvať a vyzúvať, obliecť a vyzliecť si jednoduché kúsky odevu. V škôlke to bude len vítané a aj dieťa sa viac osamostatní a uľahčí prácu aj vám doma.
Odplienkovanie dieťaťa je azda najčastejšou témou rodičov pred nástupom dieťaťa do škôlky a vo väčšine škôlok zároveň predstavuje kritérium na prijatie dieťaťa do daného zariadenia. Dieťa by pri nástupe do škôlky malo už vedieť ísť samostatne na WC a následne si umyť ruky s mydlom. Ak sa dieťaťu stane občasná malá „nehoda“, malo by to byť aj zo strany pedagógov ešte pochopiteľné a akceptovateľné. Zvýšiť pozornosť však treba, ak je odsledované, že tieto malé nehody sa stanú v dôsledku sekundárnej neurotizácie spôsobenej nástupom do škôlky, či už stresom z nového prostredia alebo separáciou od rodičov.
Skúste sa s vaším dieťaťom viac zamerať aj na jeho vzdelávanie. Pomaličky sa s ním učte čísla, rozprávajte sa o ročných obdobiach, naučte sa spolu farby, základné geometrické tvary. Naučte ho aj základné opozitá ako hore – dole, nízko – vysoko, málo – veľa a podobne. Skúste sa inšpirovať konkrétnym zoznamom určeným pre deti, ktoré do škôlky majú nastúpiť.
Takáto pripravenosť dieťaťa, ktorú sme zhrnuli v predošlých bodoch, je nielen ukazovateľným faktorom jeho pripravenosti na škôlku, ale zároveň pre neho predstavuje oboznámenie sa s týmito činnosťami, ktoré už pre neho v škôlke nebudú cudzie a bude ich pravdepodobne aj lepšie zvládať. Zoznam zručností, ktoré by dieťa pri nástupe do škôlky malo ovládať, ľahko nájdete aj na internete, v odbornej literatúre a iných zdrojoch. Mnohé škôlky majú dokonca na svojich stránkach alebo nástenkách vypísané kritériá, čo by malo dieťa pred nástupom do škôlky vedieť.
Pred samotným nástupom do škôlky by ste sa mali v predstihu týždňov, možno i mesiacov s dieťaťom o škôlke rozprávať. Mali by ste mu vysvetliť, ako taká škôlka vyzerá, kto sa v nej nachádza, čo sa v nej robí. Tiež by ste dieťaťu mali vopred vysvetliť, že dieťa tam ráno odvediete a poobede si po neho prídete. Motivujte ho tým, že tam bude veľa detí, zaujímavých hračiek, aktivít, milé pani učiteľky, vonkajšie ihrisko a podobne. Využite knihy, videá, choďte sa k nejakej škôlke prejsť. Takto sa dieťa postupne so škôlkou zoznamuje. Nebude pre neho predstavovať neznáme miesto, na ktorom sa ocitne a nebude vedieť prečo.
Skúste deťom porozprávať o tom, ako ste chodili do škôlky vy a čo ste tam robili. Alebo im len občas môžete povedať nejakú vetu, že aj vy ste chodili do škôlky a robili ste tam to a to, napríklad: „Keď som bola malá, v škôlke sme mali modrý kočiarik a bábikami, s ktorým som sa rada hrala“, „Túto pomazánku, ktorú som ti dnes pripravila na raňajky, nám robili tety kuchárky v škôlke, keď som bola malá“, „V škôlke som mal pani učiteľku Soňu, ktorá ma naučila túto pesničku“…
Dieťa pochopí, že aj jeho opora, čiže rodič, do škôlky chodil. Vyvolá to v ňom pocit, že chodenie do škôlky bude bezpečné, že to bude aj pre neho v poriadku. Samozrejme, hovorte len o pekných veciach, napríklad, že tam boli také a také hračky, s ktorými ste sa radi hrali. Alebo že ste tam mali dobré pani učiteľky, varili vám tam chutné jedlo a mali ste tam veľa dobrých kamarátov. Určite sa vyvarujte akejkoľvek negatívnej poznámke. Ak má dieťa staršieho súrodenca navštevujúceho škôlku, môžete mu povedať, že aj braček alebo sestrička škôlku navštevuje, a ak je staršie, môže mu o tom porozprávať. V tomto prípade je pre vás jednoduché dieťa pred nástupom do škôlky zobrať aj do budovy materskej školy, čo iste ocenia.
Veľmi vhodnou prípravou dieťaťa na škôlku je návšteva nejakého zariadenia. V takom, kde bude dieťa v riadenej činnosti s kolektívom iných, pre neho cudzích detí. Ak je to vo vašich možnostiach, skúste sa v okolí poobzerať po detskej herni, záujmovom útvare pre malé deti. Alebo súkromnom centre podobnom detským jasliam, kde na pár hodín môžete svoje dieťa nechať. Je to ideálna voľba, ako si dieťa zvyká na kolektív, aktivity v ňom, prípadne i čas bez vás.
Pred nástupom do škôlky je potrebné myslieť aj na to, že sú okolnosti, ktorým by sa mali rodičia určite vyhnúť, lebo dieťaťu by pre bezproblémový nástup do škôlky akokoľvek nepomohli.
Nikdy nerozprávajte o škôlke negatívne. Nehovorte vety typu: „Bude tam veľa hračiek, nie síce takých pekných ako doma alebo v herni, kam chodíme, ale snáď si niečo nájdeš.“ ,“Bude tam veľa detí, možno ti niektoré bude robiť zle, ale to nevadí“, „Budeš tam jesť nové jedlá, asi ti nebudú všetky chutiť, ale zješ to“ a pod. Samozrejme, na týchto a podobných vetách nie je nič zlé a o týchto témach sa treba s deťmi rozprávať, skúste ich však vynechať pred nástupom do škôlky. Dieťa ešte nemá so škôlkou konkrétnu odžitú skúsenosť a tieto vaše predbežné dohady mu môžu jeho dojem skaziť. Okrem toho dieťaťu vsugerujete negatívne očakávania od škôlky, a to iste nechcete.
Mnoho rodičov využíva pred nástupom dieťaťa do škôlky zastrašujúce vety typu: „Veď počkaj, keď začne škôlka…“, „Veď počkaj, v škôlke takéto móresy prestanú…“, „Počkaj, veď uvidíš, v škôlke ťa dajú do laty…“ a pod. Keďže dieťa ešte škôlku nepozná, nevie si ju skonkretizovať a nevie, čo ho tam čaká, pripravuje sa na ňu práve cez tieto výstrahy a potom si ju môže predstavovať práve ako nejaké miesto, kde budú na neho veľmi prísni, zlí, kde bude cítiť strach… Je pravdepodobné, že pri takejto predstave do škôlky ani nebude chcieť ísť alebo tam pôjde s veľkým strachom. A to určite nechcete.
Skúste sa s dieťaťom o škôlke začať rozprávať s dlhodobým predstihom. Určite nie je vhodné, ak mu tesne pred nástupom oznámite, že do škôlky pôjde. Alebo ho tam rovno v jedno ráno zavediete. Na dospelých niekedy „terapia šokom“ platí, u detí s týmto však neexperimentujte. Mohlo by to síce vyjsť, ale určite je pre pokojnejší nástup dieťaťa vhodnejšie, ak je dieťa pripravené a dostatočne informované, kam ide, na ako dlho tam ide, kto tam bude a čo tam budú robiť.
Pred nástupom dieťaťa do škôlky si musíte uvedomiť, že škôlka znamená pre dieťa aj odlúčenie od vás. Každé dieťa takéto odlúčenie zvláda inak, avšak určite ho na to skúste, ak je to u vás možné, pripraviť. Najprv ho môžete nechať na nejaký čas u starých rodičov, rodinných príslušníkov, neskôr môžete skúsiť detské herne. Dieťa si takto postupne zvykne na čas bez vás. Pre vás to zároveň bude odozva, či a ako dlho dieťa bez vás vydrží a či s tým má alebo nemá problém.
Nástup do škôlky znamená pre dieťa veľké zmeny. Keď si dáte záležať na predpríprave, pre dieťa bude nástup do škôlky znamenať menší stres. Ak ho správne motivujete, bude sa tam dokonca tešiť.
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login