Malé dieťa je z počiatku odkázané na kojenie, postupne na dojčenskú výživu, až sa pomaly dostane do štádia, ktoré býva pre niektorých rodičov postrachom. u nikoho je to preto, že svoje pokusy s tuhou stravou vyzerali hrozivo a mali obavy o bábätko, aby sa nezadusilo, alebo nevdýchlo dovtedy nepoznané kúsky jedla v ústach niekam inam. Prirodzené pudy však bábo naučia, že treba žuť a hrýzť. Áno, hrýzť. S pevnou stravou by sme mali určite začínať opatrne a vôbec neplatí, že čím skôr začnete, tým lepšie. Treba si uvedomiť, že malé dieťa a jeho tráviaci trakt potrebuje ešte aj po narodení čas na vývin. Ide o vývin bunkovej štruktúry, funkcií aj rastu. Preto je odporúčaný nasledovný postup:
4. mesiac až 6. mesiac života dieťaťa
Dieťa v tomto veku by malo vedieť udržať vzpriamene hlavičku, prejavuje záujem o to, čo papá, alebo chce papať. Taktiež na jeho ústach pozorujete vnímanie jedla a zatvára ich, aby mu nič nevytieklo von. Začína robiť náznaky žuvania a tak je predpoklad, že by okrem tekutých kaší zvládlo aj niečo pevnejšie. Pokiaľ chcete začať s hustejšími obilnými kašami pre deti, potom nerobte veľké množstvo, ale len pár lyžičiek. Dieťa samotné možno na začiatku prejaví záujem o dve, až si uvedomí, že mu to príliš nechutí, nepozná to a bude to odmietať. Malo by ísť o nie pílič husté kaše, najlepšie o ryžové kaše s mliekom. Stále sa počíta so základom – materským mliekom. V tomto veku môžete vytiahnuť mixér a mixovať ovocie. Čerstvé plody starostlivo prezrite a umyte. Odporúčaný je banán, jablká, hrušky, a prípadné príbuzné mäkké ovocie (mixované). Svetlé netučné mäso môžete rozmixovať, prípadne ak ide o veľmi jemné mäso s mäkkou konzistenciou a dobrou oddeliteľnosťou, potom to skúste s malým množstvom a sledujte, či bábätku chutí. K šiestemu mesiacu je dobré stravu obohatiť. Mäso je určite dobré a najmä po výživovej stránke prínosné. Prečo? Vegetariánsky rodičia nebudú súhlasiť a toto tvrdenie zrejme poprú, no múäso obsahuje cenný obsah železa, bielkovín a aj iných látok, ktoré sa nedajú nahradiť žiadnou sójou a prípravkami, neprijateľnými pre toto obdobie malého organizmu. Železo bábätku doprajte aj z dobre uvareného vaječného žĺtku. Najlepšie z domácich vajíčok, kde je obsah prospešných látok o niečo vyšší. Myslite aj na zeleninu, mrkvu, varený vychladnutý zemiak, prípadne mix avokáda s mäsom, mix banánu s mäsom a podobne.
6. mesiac až 9 mesiac života dieťaťa
Dieťatko v tomto veku vníma jedlo už úplne inak. Pokiaľ mu nerobia kaše nič a dožaduje sa viac, jeho bruško je čoraz viac pripravenejšie aj na iné jedlá. Pre detský jazýček sú prijateľné len jemné nesolené a nekorenené chute izbovej teploty. Nič ľadové a nič teplé stále nehrozí, keďže vnímanie teplôt u detí je obzvlášť citlivé. Myslite na to, že pre dieťa v tomto veku bude najlákavejšia skladká chuť ovocia. V tomto veku mu môžete začať podávať očistené jabĺčka (pozor na šupky a stredky. Niektoré deti sa môžu dusiť i malým kúskom zanedbanej šupky nalepenej na podnebí), hrušky, banány, avokádo. Neodporúčajú sa slivky, čerešne, višne, ríbezle, egreše a pozor na jahody. Najmä prvé spomínané s kôstkou v brušku môžu mierne kvasiť. Tie vôbec nie sú odporúčané, keďže dokážu spôsobovať reakcie na nie ešte vyvinutý organizmus a vážne alergie.
Zásadný údaj o tom, že pevná strava už je na mieste, sú prvé zúbky, či zúbok v ústach vašej ratolesti. Zúbky rastú, aby sa používali, Chrúmanie nie tvrdého jabĺčka je teda na mieste aj pre prirodzené začiatky obrusovania zúbkov.
Pozor na obilniny
S obilninami to určite nepreháňajter. Prvé mesiace dieťatka sú citlivé a vhodnejšia je ryža, prosné vločky alebo kukuričná krupica. Tieto obilniny totiť neobsahujú lepok, čo môže v detskom organizme narobiť poriadnu šarapatu a infekcie. S bežnými obilninami sa začína až od 12 mesiacov veku dieťatka.
Foto: Janka T a jej Jarko.
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login