Výskyt infekcií u novorodencov sa uvádza rôzne. Závisí vo veľkej miere od sociálnych podmienok obyvateľstva, zdravotného stavu populácie a od úrovne zdravotníckej starostlivosti. Infekcie plodu a novorodenca možno rozdeliť podľa viacerých kritérií.
Časté je delenie podľa času vzniku infekcie na:
Nedá sa presne charakterizovať kedy u Vášho dieťatka vznikla infekcia, pretože reaguje často na rôzne podnety rovnakým spôsobom.
Aké sú prejavy?
Na možnosť infekcie upozorňujú výkyvy teploty tela, zmeny správania, zmeny na koži problémy výživy, srdcové príznaky a metabolické zmeny.
Pomocou akých vyšetrení sa zistí infekcia u Vášho bábätka?
Sú aj iné metódy zisťovania infekcií, ale tieto patria medzi najčastejšie. Stanovenie vyvolávača choroby môže byť zo začiatku ťažké. Pri podozrení alebo príznakoch infekcie lekár odoberá biologický materiál (rôzne výtery, odber krvi, ..) od matky a od dieťaťa (stery z kože a pupočníka, plodová voda, obsah žalúdka, výtery zvukovodu, nosohltana, odber krvi a moču).
Základný liečebný postup rozdeľujeme do troch častí.
V prvých štádiách infekcie hneď pri podozrení Vám doktor predpíše podávanie kombinácie dvoch antibiotík. Ďalší postup závisí od klinického stavu. Ak sa stav novorodeniatka nezlepší, doktor urobí zmenu antibiotickej liečby.
Táto liečba je zameraná najmä na podporu imunity pomocou imunoglobínov (protilátky voči infekcii), čerstvej mrazenej plazmy a transfúzie.
Tieto choroby sú špecifické a pri každej je iný postup liečenia alebo terapie, ako napríklad šok, zlyhanie obličiek a pod.
Do tejto skupiny zaraďujeme úpravu porúch vnútorného prostredia dieťatka, výživu, okolité prostredie a ďalšie podľa odporučenia doktora.
Infekcie u novorodencov sú veľmi vážne pre vysokú úmrtnosť a neuropsychické následky. Milé mamičky, ak u svojho dieťatka objavíte zmeny, aj malé, neostávajte doma, ale rýchlo navštívte svojho lekára, či lekárku alebo pohotovosť.
Pripravila Dana
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login