Vývin informačných technológií mierne, inokedy zas zásadne, mení spôsob šírenia informácií v spoločnosti. Tak ako v každej oblasti, aj v oblasti očakávania a následne starostlivosti o najmenších existuje niekoľko informačných zdrojov. Úplne prvé boli samozrejme ústne podané rady a odporúčania. Niečo, čo bolo pochopiteľné, z časti podmienené inštinktami a materinskými pudmi. Lenže inštikt je na nič, ako hlása jedna staršia reklama, ak sme v modernom svete plnom oveľa zložitejšieho života. Prejdime si spoločne pre malý zaujímavý prehľad prierez informačných zdrojov mamičiek kedysi a dnes.
Počiatky ľudstva až po dostupnosť kníh
Informácie o tom, ako prebieha splodenie potomka, pôrod a vôbec starostlivosť o malých sa z historického hľadiska líšili. Pri úsvite ľudstva, keď sme zliezli zo stromov, všetky pudy ovládali ešte stále inštinkty a cítenie. To, čo možno badať na zvieratách stále. Postupným vývojom reči už nebol problém vzájomná komunikácia, rady od skúsenejších žien v danej spoločnosti, alebo matiek. Ústne podané informácie boli jediným, prípadne väčšinovým zdrojom získania týchto informácií. Poznáme aj výnimky, ako špeciálne typy ústavov, alebo iné náboženstvá, kde učenie a život prebiehal inak. V každom prípade obohatenie zdrojov o knihy neprišlo ihneď s nástupom tlačených médií a zdrojov.
Knihy a časopisy
Od Guttenbergovho vynálezu ubehlo ešte mnoho rokov, než sa knihy stali bežne dostupným informačným zdrojom, nie len Bibliou či kronikovým zápisom. U nás môžeme vnímať začiatok informovania sa z dostupných kníh niekde v predvojnovom období. Stále však chýbala odborná literatúra. Rady v tomto období a aj už skôr nepochádzali len od rodiny a starších žien, ale aj od pôrodných báb, ktoré mali svoju dôležitú úlohu v spoločnosti a boli predchodkyňami pôrodníkov. Prvé dostupné knihy, literatúra o starostlivosti o dieťa a vôbec mamičkovské rady sa začali objavovať až za socializmu. Zväčša vydanie takej literatúry inicioval nejaký ústav, štátna moc, alebo organizácie. Za socializmu sa začala využívať gynekologická a pôrodnická lekárska starostlivosť. Práve po pôrode tiež mamičky čakalo vždy niekoľko základných informácií pre zvládnutie starostlivosti o dieťa.
Moderný vek a internet
V dnešných moderných časoch má každá mamička doma aspoň jednu knihu venujúcu sa tehotenstvu, radám k starostlivosti o dieťa, alebo aspoň kuchársku knihu s varením pre najmenších. Moderná doba oveľa viac zapája mamičky do informácií, nových trendov a rýchla dostupnosť noviniek pomáha ihneď reagovať a skúšať nové trendy. Aj napriek dostupnosti internetu, mobilného prístupu k nemu vlastne kdekoľvek, dostupnosti rôznych sedení, stále neupadá záujem o literatúru a odborné publikácie. Pre niekoho je písanie takejto literatúry biznis. Pre iných poslanie. Kým v minulosti bolo mnoho podobných diel dielami väčších skupín a odborníkov, dnes je možné naraziť na veľký podiel literatúry písanej aj skúsenými maminami, alebo rovno rodičmi s dobrým marketingom v pozadí.
I. diel seriálu HISTÓRIA: vtedy a dnes
Ilustračná fotografia: @ JARKO, autor Janka T., Ďakujeme
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login