Nájsť prisatého kliešťa na koži Vašich detí nie je nič neobvyklé. Hlavne v tomto období, keď sú veľmi premnožené a môžu vyvolať celý rad chorôb. Napriek tomu nie je vždy nutné lekárske vyšetrenie, vybrať kliešťa zvládnete aj doma.
Najlepšou prevenciou pred kliešťami je očkovanie, ak ste ho nestihli do konca apríla, tak pred výletom do prírody použite repelent. Nezabúdajte, že novorodeniatka a ani malé deti nedávajte na trávu, pretože majú jemnejšiu pokožku a ľahšie sa do nich dostane kliešť. Po návrate z výletu skontrolujte seba a aj Vaše malé ratolesti, najmä na záhlaví, v oblasti uší a slabín. Okrem toho deti nesmú používať repelent častejšie ako raz za deň a to aj en v rámci postriekania nôh a textilu, ktorý prichádza do styku s trávou. Repelent pritom používa rodič, nikdy nie dieťa.
Najdôležitejším pravidlom je nerobiť žiadnu paniku. Môžeme postupovať viacerými spôsobmi, záleží to od správania Vášho dieťatka.
Potrebujeme: dezinfekčný prostriedok, rukavice, vatu a pinzetu
Pri tomto druhu výberu NEpoužívame mydlo, aby sme ho usmrtili, lebo pôjde ťažšie von.
Ako prvé si nasadíte rukavice, aby ste nepreniesli nejakú infekciu alebo baktérie z rúk do rany a vydezinfikujete pinzetu. Pomocou pinzety sa budete snažiť zachytiť kliešťa, jemne ho vytiahnete jedným pohybom bez točenia alebo kývania zo strany na stranu. Po vybratí vydezinfikujte miesto a kliešťa vložte do liehu, tak ho naisto usmrtíte.
Potrebujeme: dezinfekčný prostriedok, rukavice, vatu a mydlo
Ako pri prvom spôsobe si nasadíte rukavice, kvôli zabráneniu prenosu baktérií do rany. Nanesiete na kliešťa a do okolia rany trochu mydla a krúživým pohybom s vatou (vytváranie tlaku) vytlačíte kliešťa. Miesto potom vydezinfikujte. Po vybratí kliešťa skontrolujte miesto, najlepšie lupou, či tam neostali kúsky kliešťa. Ak by tam ostali, treba navštíviť lekára. Ak sa do troch až šiestich týždňov objavia príznaky ako začervenanie, horúčka alebo pálenie, treba ísť hneď do nemocnice.
Ak má Vaše dieťa alebo Vy kliešťa v tele dlhšie ako 24 hodín, musíte navštíviť lekára, pretože mohol preniesť nejaké choroby. Najzávažnejšie choroby sú:
LYMSKÁ BORELIÓZA: prvým prejavom ochorenia je sčervenanie a opuch infikovaného miesta. Neskôr môžu byť postihnuté nervy, kĺby a pohybový aparát. Toto ochorenie sa lieči antibiotikami.
KLIEŠŤOVÁ ENCEFALITÍDA: prejavuje sa podobne ako chrípka, teplotou alebo aj vracaním. Následky môžu byť veľmi vážne, hrozí ochrnutie alebo postihnutie nervového systému.
ANAPLAZMÓZA: podobné ochorenie ako lymskáborelióza, tiež sa lieči antibiotikami.
Pripravila Danka
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login