Kníh, ktoré sa venujú rozvíjaniu schopností a potenciálu detí, je naozaj mnoho. Knižka z vydavateľstva Fortna Libri, od detskej psychologičky Petry Arslan Šinkovej je však predsa len iná. Pri listovaní v nej nás presvedčila už niekoľko krát, že spôsob, akým na to ide táto publikácia, je zaujímavý a svojim spôsobom vlastne aj úsporný. Podtitul knižky hovorí, že spomínané metódy sú inšpirované metódou Montessori. Mnoho rodičov stále netuší, čo toto slovo znamená, pokiaľ sa vo svete literatúry nepohybujú viac. My sami nie sme používateľmi tejto metódy, no táto knižka určite zaujímavou je.
Kniha na svojich 202 stranách ponúka graficky atraktívnu, farebne odlíšenú a slovne dobre čitateľnú hromadu informácií. Čitateľ – rodič má možnosť nahliadnuť do jasne rozdelených častí, ktoré sa venujú postupne jednotlivým oblastiam, ktoré možno rozvíjať. To najdôležitejšie nechýba už v úvode. Schopnosť rozoznávať a chápať, kedy v akom veku ktoré vlastnosti dieťa môže rozvíjať, ktoré sú na to pripravené a aké by mali zostať v inom poradí.
K tomu, aby sa dali deti vychovať, je prvoradý rodič. Bez neho je táto kniha nepoužiteľná a je ju nutné čítať. To sú žiaľ pre mnoho slovenských rodičov dve náročné oblasti, ktoré stále nepatria medzi úplné samozrejmosti. Nie je možné čakať, že sa táto kniha prečíta a nacucne do mysle sama. Je jednou z tých, ktorú je nutné uviesť do praxe. Na počudovanie to pritom nebude náročné a ani to nebude veľa stáť. Autorka vie čo robí, ak píše o deťoch a ich schopnostiach a uvádza aj príklady, ktoré sú až neuveriteľne jednoduché a ľahko vykonateľné. Riadi sa totiž zaujímavým pravidlom, že nie je nutné kupovať hračky, ak máte všetko potrebné už doma. Najmä v kuchyni.
Auto na diaľkové ovládanie veľmi malému dieťaťu nedá toľko, čo môže do života dať pohár tvrdej neuvarenej fazule. S takýmto názorom možno bežne človek nesúhlasí. Pri čítaní knihy, praktizovaní niektorých metód doma na svojich deťoch a pri sledovaní výsledkov však máte nakoniec aj vy ako rodič väčšiu radosť z pokrokov vlastného dieťaťa viac, ako pri stláčaní ovládača. Triedenie šošovice, párovanie ponožiek, triedenie plastových fliaš, alebo hra s vrchnákmi, ktoré sú číselne a farebne odlíšené. Stále ide len o výňatok toho, čo sa dá robiť s deťmi a nemusí to stáť ani cent. V prvom rade je pri zaujímavej a prakticky využiteľnej knihe dôležitý rodič, ktorý má dostatok voľného času, vie sa dieťaťu venovať a venuje krátky čas aj príprave, prípadne improvizácii v rámci používaných surovín na hru.
Cieľom knihy je docieliť samostatnosť dieťaťa. Schopnosti osamostatnenia v rámci bežných činností, ktoré dnes patria do podmienok prijatia do škôlok, činnosti spojené s obliekaním, jedením, ale aj bežným rozoznávaním farieb, tvarov, predmetov aj farieb. Nie sme dostatočne odborníkmi v oblasti psychológie, aby sme sa dokázali vyjadriť k účinnosti. Pri sledovaní obsahu, jeho zrozumiteľnosti a zaujímavým metódam je však viac ako pravdepodobné, že kniha musí mať úspech. Osvojenie matematiky pomocou hier, ovocia a chutí je niečo, čo sme už mali možnosť vyskúšať. Samozrejme s úspechom.
Autorkou je Petra Arslan Šinková, detská psychologička, ktorá sa aktívne zaoberá a pracuje v oblasti diagnostiky a terapie detí s poruchami učenia, pozornosti a správania. Jej meno je spojené s predškolskou prípravkou predŠKOLA a s centrom Centrum Dr. Sindelar.
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login