Keď sa vaše dieťa naučí na nočník, môžete to považovať za jedno z mnohých víťazstiev, ktoré ako rodič musíte zvládnuť, ale aj míľnik, ktorým sa môžete tak trochu aj pýšiť. U každého dieťaťa je pochopenie tejto potreby rôzne. Na úplný začiatok si však musíte uvedomiť najmä to, že dieťa, ktoré sa odučuje z plienok na nočník musí byť dieťa schopné vlastnej chôdze, vstávania a vlastného kontrolovaného behu. Nečakajte hneď, že sa dieťa bude samo vyzliekať, no ak na začiatku bude ukazovať na nočník a vy pochopíte, že si chce zatróniť, potom ste na veľmi dobrej ceste zvládnuť v spojitosti s nočníkom všetko.
Základné predpoklady a rady pre naučenie na nočník:
Ťažko budete dieťa učiť na nočník, keď to nikde nevidí. Vo voľnej prírode matka učí svoje mláďatá všetko tak, že im to ukazuje. Nezabúdajme, že človek je tiež živočíšny druh. Buďte príkladom, nehanbite sa nahoty a vykonávania potreby v spoločnosti vášho dieťaťa. U niektorých detí sa akási hanba cikať pred niekým iným vyvíja až pri formovaní osobnosti v predškolskom a školskom období a dovtedy sa nezdržujte uvažovaním, čo si o vás dieťa pomyslí. Malé dieťa s malou slovnou zásobou si nemyslí v tomto smere nič. No ak vidí na rodičovi, alebo staršom súrodencovi, čo sa od neho čaká, vie to pochopiť ľahšie. Hoci to znie hlúpo, ukážte výsledok vašej práce dieťaťu a väzba v jeho hlavičke je jasnejšia.
Veľmi zle pôsobí, ak dieťaťu ukazujete scénky, že jeho obsah plienky zapácha a idete sa zadusiť, či podobné prejavy aj zo strany iných. Najmä v období, kedy chcete začínať prechádzať na nočník to vyvoláva dojem, že kakať do nočníka dieťa určite nebude, veď by to bolo ešte viac na očiach. Vyvolať dojem, že je to škaredé a nepatrí sa ukazovať radosť okolo takejto udalosti, sa môže vypomstiť.
Skúste pri výmene použitej plienky ju na chvíľu skladovať v nočníku, ktorý si postavíte k prebaľovaciemu pultu. U dieťaťa je možný vznik väzby, že si použitú plienku a jej obsah spojí s nočníkom. Toto skúšajte už v predstihu pred učením na nočník.
Dieťa sa môže nočníka obávať. Skúste preto zvykanie si na jeho sedaciu časť bez vyzliekania dieťatka. Sadať si môže aj so šatami. Osvojiť si má sadanie a najmä zistenie, že mu nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Je dobré, pokiaľ je dieťa odmenené hrou, alebo hračkou.
Hovorí sa, že je dobré v lete nechať dieťa nahé. Samozrejme, to platí len v prípade umelého kvalitného trávnika bez hmyzu, bez skla, nečistôt, betónu a množstva iných prvkov, lenže takých je málo. Nahé dieťa si všimne potrebu miesta pre vykonanie potreby a moč po nožičkách mu nemusí byť príjemný. Dôležitý je dohľad rodiča, ktorý si všíma zmenu správania dieťaťa viac a aj prejavy možného močenia alebo kakania. V prípade potreby vie zakročiť.
Skúste svoju návštevu toalety spojiť s výukou a snažte sa zapojiť aj dieťa. Nočník majte a používajte na záchode, alebo v jeho blízkosti.
Pre deti je viacero kníh, ktoré majú pomôcť naučiť sa umývať ruky, čistiť zúbky, pozdraviť, rozprávať, kývať, počítať, ale našli by sme aj pre najmenších lekcie používania nočníka. Motivačné knižky vysvetľujú a ukazujú postavičky na nočníku, čím môžu dieťa motivovať.
Dieťa nesmiete nútiť a prikazovať. Nočník si spojí s trestaním a hrozbami. Dieťa preto motivujte, používajte slová, hovorte o tom. Využívajte všetky slová, ktoré dieťa už pozná. Pozitívne tam, kde to má spojitosť a logiku. Využívajte aj tón hlasu pokojný. Zaberá viac, než sa len zdá.
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login