Pre mnoho žien môže návrat na pôvodnú váhu po pôrode predstavovať problém. Na mamičky totiž vplýva hneď niekoľko stresujúcich faktorov – starostlivosť o novorodenca, prispôsobovanie sa novej rutine a zotavovanie sa po zdravotnej stránke. Kilá nie sú problém len z estetického hľadiska, ale aj z toho zdravotného. Zhodiť je ich dôležité hlavne v tom prípade, ak do budúcna plánujete otehotnieť znova.
Nízko kalorické diéty, ktorých cieľom je zhodiť čo najviac kilogramov v čo najkratšom čase, nie sú tým správnym riešením. Po pôrode sa vaše telo totiž potrebuje zotaviť a prijímať stravu bohatú na živiny. Bez nich sa budete cítiť unavená, čo je opakom toho, čo pri starostlivosti o dieťatko potrebujete.
Schudnúť po pôrode môžete aj iným spôsobom, a to zmenou jedálnička.
Začnite konzumovať potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ktorá skvelo vplýva na tuk v oblasti brucha. Vďaka vláknine sa budete cítiť plnšia dlhšie a nebudete musieť stále čosi málo ujedať. Navyše, vláknina priaznivo ovplyvňuje aj celý proces trávenia a funkciu vašich čriev.
Do stravy by ste mali zahrnúť aj proteíny. Tie zrýchľujú metabolizmus a zároveň znižujú chuť do jedla. Štúdie dokazujú, že ženy na diéte s obsahom aspoň 30% bielkovín konzumujú denne až o 441 kalórií menej.
Pri jedení by ste tiež nemali zabúdať na pravidelnosť. Najlepším spôsobom je jesť päťkrát do dňa v menších množstvách.
Kardio cvičenia ako chôdza, beh či cyklistika vám pomôžu spáliť nadbytočné kalórie. Šport so sebou prináša aj mnoho zdravotných výhod – zlepšuje činnosť srdca, znižuje riziko cukrovky a viacerých druhov rakoviny.
Cvičenie by ste mali kombinovať so zdravou výživou. Štúdia ukázala, že ľudia, ktorí sa podobnou radou riadia, stratia v priemere až o 1,72 kilogramu viac ako tí, ktorí chudnú len vďaka diéte.
Predtým, ako po pôrode začnete cvičiť, musíte dať telu istý čas na regeneráciu. Poradiť by ste sa mali svojim lekárom, ktorí vám povie, kedy je pre vás bezpečné začať s cvičením.
Pri povinnostiach, ktoré vám po narodení dieťatka pribudnú, je pre mnohé mamičky pohyb len vysnívanou predstavou. Dobrou správou ale je, že sa nemusíte hneď hrnúť do posilňovne. Kalórie môžete spáliť aj jednoduchšou cestou – rýchlejšou prechádzkou s kočíkom, ktorú si doprajete aspoň na 30 minút každý deň.
Dojčenie má mnoho prínosov ako pre mamu, tak aj pre dieťatko. Materské mlieko obsahuje všetky živiny, ktoré dieťa v prvých mesiacoch potrebuje a podporuje jeho imunitný systém.
Dojčenie tiež zmenšuje veľkosť maternice a znižuje riziká výskytu diabetu 2. typu, rakoviny prsníkov, vaječníkov či popôrodnej depresie.
Aby toho nebolo málo, kojenie prispieva aj k strate vašej hmotnosti. Podľa štúdii, ktorá bola prevedená na čerstvých mamičkách, kojace ženy stratia v priemere o 1,38 kilogramu viac ako tie, ktoré nekoja.
Nedostatok spánku môže vašu váhu negatívne ovplyvniť. Aj spánok totiž býva častým dôvodom, prečo sa vás kilá navyše držia.
Pre novopečené mamičky je spánok výzvou. Mnohé totiž trpia jeho depriváciou. Riešením môže byť pomoc od rodiny alebo od priateľov. Druhou možnosťou je zdriemnuť si vždy, keď spí aj vaše dieťa.
Rozšírte si rozhľady a začleňte sa do podpornej skupiny. Hoci sa to niekedy môže javiť presne naopak, nie ste jedinou ženou na svete, ktorú trápi podobný problém. Oporu môžete nájsť v rôznych výživových poradniach alebo na diskusných fórach, kde si mamičky vylievajú svoje srdcia. Podobná metóda vám nezaručí, že kilá zhodíte rýchlejšie. Budete však myslieť viac pozitívne a spoznáte ľudí, u ktorých nájdete porozumenie.
Pokračovaním návštevy webstránky súhlasíte s používaním Cookies podrobnosti
You must be logged in to post a comment Login