Aktuálne obmedzenia a riziko koronavírusu pozmenilo viacero vysielacích programov. Do televízneho éteru napríklad RTVS 3 kanál pridal sfilmované diela povinného čítania. To aby mohli žiaci ZŠ sledovať to, o čom sa učia v škole. Na Facebooku sa rozbehli celebrity, ktoré šijú rúška, alebo čítajú deťom rozprávky. Ba dokonca niektoré známe osobnosti sa rozhodli vysielať svoje koncerty online a bezplatne. To preto, že spolu nemôžu byť na koncerte klasickom. Večerné televízne vysielania sú vyplnené mimoriadnymi reláciami, alebo správy z polovice, či celkom vypĺňa len výmena Pellegriniho za Matoviča. No hlavnou témou je koronavírus u nás a vo svete. Zostávame v karanténe a to môže na deti vplývať rôzne. Vždy však len tak, ako to vplýva na rodičov.
Vnímanie zostávania doma môže byť pre deti skľučujúce len vtedy, keď je to skľučujúce pre rodičov a tí svoje pocity a negatívne emócie dávajú najavo. To, čo deti môžu vnímať ako neznáme a nerozumejú príčinám, sú aj rúšky. Tým, že sa objavujú politici aj moderátori v rúškach v TV nemá veľa spoločné s tým, že by sa museli chrániť aj v štúdiu. Ide skôr o psychologický efekt.
Vplývajú tak zámerne na spoločnosť na ľudí navzájom, aby bolo rúško vnímané ako absolútne samozrejme v tomto stave ohrozenia. TV Jojko tak nasadilo do vysielania veľmi rýchlo pripravenú reláciu, ktorá je súčasťou viacerých iných snáh o motiváciu ľudí chrániť sa a nosiť rúška. Použila na to známu osobnosť, ktorú deti vnímajú pozitíve. Miro Jaroš v krátkej motivačnej relácii vysvetľuje na čo je rúško a priestor vo vysielaní prenechá dievčaťu, ktoré si urobí rúško sama pre seba, aj pre svoju sestru.
Nehodnotíme mieru ochrany rúška vyrobeného doma. Hodnotíme kladne fakt, že TV takýmto spôsobom vyvoláva u detí pocit, že je správne a normálne, ak nosia rúško.
To, čo majú na tvári dospelí nemusia stále chápať ako povinnosť aj pre nich. Sme rodičia, takže veľmi dobre vieme, aké je naučiť deti nosiť okuliare, dioptrické, či slnečné. Ako ťažké je niektoré vlasaté deti prinútiť nosiť copček, alebo sponky do vlasov, nehovoriac o tých, ktoré pre zdravotné ťažkosti musia nosiť určité pomôcky. Relácia a použitie Mira Jaroša je určite dobrou cestou, ako aspoň trochu prispieť k osvete a záujmu aj tých najmenších o aktuálnu tému a vlastnú ochranu. Veď občas sú deti tí, čo varujú dospelých bez dostatočnej ochrany.
You must be logged in to post a comment Login