Väčšina rodičov používa pri malom bábätku plienky. Existuje síce aj bezplienková metóda, no na tú sa dá len málokto. Plienky sú súčasťou každodennej starostlivosti o Vášho drobca, no raz príde čas, keď ho budete musieť od plienok odučiť. Ale ako na to? Asi to nebude až také jednoduché, však?
Toto je pvá a pravdepodobne aj najdôležitejšia zásada. Každé dieťa je iné, jedno je pripravené byť bez plienok od 1,5 roka, iné na to nie je pripravené ani v 3 rokoch. Určite však dieťa do odplienkovania nenúťte. Vy nie ste ten, kto to má načasovať. Ste ten, kto ho má k tomu viesť a pripraviť ho na novú situáciu. Podstatné je, aby bolo dieťa dostatočne vyspelé na to, aby si danú situáciu uvedomovalo a dokázalo jej pochopiť a bolo schopné sa samo vypýtať na potrebu.
Kedy teda začať? To je tiež individuálne. Podstatné je však ísť krok po kroku, nevyžadovať a neočakávať od dieťaťa hneď zázraky. Prvým krokom k začatiu môže byť, keď má dieťa cca jeden rok, prípadne aj skôr, keď už samostatne sedí. Vtedy je vhodné skúšať ho aspoň raz denne dávať na nočník. Takto sa s ním postupne zoznamuje, a čím bude staršie, bude si uvedomovať, že doňho vykonáva potrebu.
Nehody sa budú stávať Nie vždy sa podarí vášmu dieťatku ísť včas na nočník alebo WC. Nekarhajte za to dieťa. Vysvetlite mu, že je to úplne v poriadku, že oblečenie sa vyperie a že nabudúce sa už podarí vycikať do nočníka alebo WC. Veľa vysvetľujte, rozprávajte sa o tom.
Nepôjde to zo dňa na deň. Toto je potrebné si uvedomiť hneď na začiatku. Snažte sa obrniť pokojom a trpezlivosťou. Čaká vás veľa vysvetľovania, utierania mláčok, prezliekania a prania oblečenia. Ale výsledok bude stáť za to. Ak dieťa vystrašíte, budete naňho kričať alebo budete znechutení, dieťa nebude mať motiváciu a môže to mať úplne opačný efekt, ktorý predsa nechcete.
Nočník je asi najčastejšie využívanou formou na odučenie od plienok. Je to prvý krok na to, aby si dieťa uvedomilo, že vykonávať potrebu môže aj mimo plienky. Je cenovo dostupný, nezaberá v domácnosti veľa miesta, je nízky, dieťaťu ľahko dostupný. Ponuka nočníkov je veľmi pestrá, majú rôzne farby, motívy, tvary. Môžete pokojne nechať vaše dieťatko, aby si nočník vybralo samo. Dieťa môže táto malá plastová nádobka zaujať už len svojím výzorom, no napríklad aj tým, že existujú nočníky, ktoré po vykonaní potreby zasvietia, či zahrajú melódiu. Skúste dieťatko na neho sadať a vysvetľovať mu, že má doňho cikať, po každej potrebe ho pochváľte. Dieťa si postupne začne uvedomovať, že do nočníka vykonalo svoju potrebu.
Ak vaše dieťatko na nočníku neobsedí, skúste mu pustiť nejakú rozprávku, dať do rúk obľúbenú hračku a pod. Prvé posadanie na nočník je ideálne po zobudení po rannom alebo obedňajšom spánku, ak má dieťatko suchú plienočku. Ak si už nočník do vašej domácnosti zaobstaráte, uistite sa, že je vždy po ruke, aby sa doňho dieťatko stihlo vycikať. Samozrejme, skúste dieťaťu obliecť také oblečenie, ktoré nie je náročné na vyzliekanie, aby ste ho stihli po vypýtaní sa rýchlo vyzliecť a dieťa sa dovtedy nepocikalo. Nenechávajte dieťa sedieť na nočíku príliš dlho, a aj keď sa nevyciká, nekarhajte ho, naopak, venujte mu aspoň malú pochvalu, aby nebolo sklamané.
Nie všetky deti chcú ísť na nočník. Existuje aj iný spôsob, ako sa vaše dieťa môže vycikať alebo vykakať mimo plienky. Je to redukcia na WC, detské sedadlo, ktoré umožní vášmu dieťaťu ľahší a pre neho dostupný a hlavne pohodlný spôsob, ako môže vykonať potrebu do WC. Možno práve tento spôsob ho zaujme a odučí od plienok. Vhodným doplnkom môže byť ešte stupienok, schodík, ktorým sa na WC ľahšie dostane. Určite však nezabúdajte na to, že mu budete musieť asistovať, aby si dieťa na WC nejak neublížilo, ak by tam bolo samé.
Mnoho obchodov ponúka ako vhodnú pomôcku pri odplienkovaní učiace nohavičky. Sú to vlastne jemné textilné nohavičky, väčšinou vo viacerých variantách podľa veku. Pre deti môžu byť motivačné svojimi farbami a rôznymi veselými motívmi. Sú vyvinuté tak, že slúžia na zachytenie malých nehôd, ak sa dieťa nestihne vypýtat na nočník. Ich súčasťou je absorpčné jadro a nepriespustná vonkajšia vrstva. Tréningové nohavičky vyzerajú na prvý pohľad ako klasické nohavičky, rozdiel je však ten, že sú doplnené o vrstvu nesavého materiálu medzi nožičkami. Dieťa pri ich používaní pociťuje po vycikaní vlhkosť a tým si uvedomuje, že vykonalo potrebu a vlhkosť mu nie je príjemná. Ich výhodou však je, že nepretečú a nenechajú oblečenie mokré.
Bavlnené nohavičky predstavujú starú dobrú klasiku. Môžete ich kúpiť spolu s vaším drobcom, alebo mu ich darujete. Vybrať môžete také, ktoré ho zaujmú. Vysvetlite mu, že dnes má oblečené nohavičky, ktoré nechceme ocikať, a preto, ak bude chcieť cikať, je potrebné sa vypýtať na nočník, lebo „do gatiek sa neciká“.
Porozmýšľajte nad tým, ako budete dieťa a jeho úspechy bez plienky motivovať a oceňovať. Zaujímavou pre dieťa môže byť napríklad stena pochvaly, ktorú si vytvoríte a vopred vymyslíte pre dieťa niečo, z čoho sa bude tešiť. Po vypýtaní sa cikať môžete na stenu pochvaly napríklad lepiť nejaké nálepky, nakreliť niečo, pripnúť na ňu niečo magnetkou… Fantázii sa medze nekladú. Podstatné je, že to má byť pre dieťa jedna z motivácií a dieťa má mať radosť nielen zo samotného vycikania sa, ale i z jeho odmeny. Samotrejme, môžete využiť aj inú formu odmeňovania, vy sami poznáte najlepšie svoje dieťa a viete, čo by mu mohlo urobiť radosť. Na odmenu však nezabúdajte.
Knižné vydavateľstvá ponúkajú tiež množstvo kníh s tematikou nočníka a odplienkovania. Je to skvelá šanca, ako pripraviť dieťa na odplienkovanie a motivovať ho k tomu. Ponúkajú pestré obrázky, interaktívne časti, priestor na detské skúmanie, ako i priestor na skvelý rozhovor medzi rodičom a dieťaťom na túto tému. Postavičky a obrázky v knihe sa detičkám zaryjú do pamäte, pomáhajú im pochopiť novú situáciu a majú byť pre nich motiváciou.
Máloktoré dieťa sa podarí odplienkovať naraz aj na deň aj na noc. V noci dieťa spí a nedokáže sa len tak ľahko vypýtať na nočník. Pravdepodobne by sa zobudilo už budˇ precikané alebo by možno aj spalo pocikané ďalej. Preto skúšajte odplienkovamie na noc postupne. Snažte sa deťom pred spaním už nedávať tekutiny. Skúste odpozorovať, kedy sa vaše dieťa zo spánku mrví alebo prehadzuje a vtedy ho posaďte na nočník. Je tiež prínosné, ak si odpozorujete, kedy presne ciká. Je možné, že ciká len pár hodín po uspaní a potom ciká až ráno. Postupnými krokmi sa vám postupne podarí nepoužívať poistnú plienku.
You must be logged in to post a comment Login