Do Vášho života vstúpilo malé klbko šťastia – Vaše vytúžené bábätko. Od jeho narodenia sa mu snažíte dať to najlepšie a zahrnúť ho toľkou láskou a starostlivosťou, ako len viete. Mnohé dni znamenajú isté míľniky, ktoré s ním chcete zvládnuť čo najlepšie. Jedným z nich je iste aj zavádzanie prvých príkrmov. Pre niektorých rodičov to môže byť doslova celá veda. Príkrm: Ako a kedy začať? Čo náš drobec už môže papať? To všetko sa Vám pokúsime objasniť v tomto článku.
Na túto otázku existujú hneď dve odpovede. Ide o to, či je Vaše dieťatko plne dojčené alebo dokrmované umelou náhradou materského mlieka. Ak sa bábätko výhradne dojčí, nie je potrebné sa s príkrmami ponáhľať, pediatri odporúčajú začať okolo 6.mesiaca. U detičiek, ktoré sú kŕmené umelým mliekom, sa hranica podľa najnovších odporúčaní posunula na začiatok 5.mesiaca. Ide o obdobia, keď už pre vývin drobca samotné mlieko nestačí a jeho stravu treba spestriť. Dieťatko už dokáže aspoň trochu vzpriamene aj sedieť aspoň vo vajíčku alebo v detskom kresielku a teda je vhodný čas začať.
Predstavte si, že Vás niekto pozve do tej najvychýrenejšej michellinskej reštaurácie, kde zacítite nové vône a po ochutnaní jedál sa Vám tie najrozličnejšie chute rozplývajú lahodne na jazyku. Tak asi takto sa cíti Vaša zvedavá ratolesť pri jeho prvých ochutnávkach. Aj obyčajná mrkvička či zemiačik sú pre neho explóziou chutí. A teraz poporiadku, ako začať?
Možno ste si všimli, že Vaše dieťatko na Vás zvedavo pozerá, keď niečo jete a možno si dokonca už od Vás aj niečo vypýtalo. Áno, deti sú veľmi všímavé a zvedavé. Ak dosiahlo spomínaný mesiac života, je ten nasjsprávnejší čas začať. Vo vašej pediatrickej ambulancii Vám pediater iste poskytne na jednej z poradní tabuľku so zoznamom príkrmov v podobe jednotlivých druhov ovocia, zeleniny, obilnín a ďalších zložiek potravy s konkrétnym mesiacom, ktorý je vhodný na ich zavádzanie. Samozrejme, množstvo takýchto tabuliek nájdete aj na internete alebo v knihách, ktorých je na trhu neúrekom. Vždy je však potrebné myslieť na to, že každé dieťa je iné a nič netreba siliť. Možno z Vašej Barborky bude jedák ako hrom a Váš Petrík bude vypľúvať každé sústo. Nič netreba siliť!
Ako úplne prvé príkrmy je vhodné zvoliť príkrmy zo zeleniny. Keďze ide o úplne prvú stravu dieťaťa, príkrmy sa pripravujú vo forme jemného pyré. Vhodné je použitie tyčového mixéru. Najzdravšou variantou prípravy takéhoto príkrmu je varenie na pare, ideálne v parnom hrnci, kedy si zelenina uchová najviac živín. Väčšina pediatrov odporúča ako prvú zeleninu zvoliť mrkvu. Medzi najskôr ochutnané zeleniny môžu tiež patriť zemiak, batat, cuketa, tekvica. Na lepšie vstrebanie vitamínov a predídeniu zápchy pri novej forme stravy je vhodné do každého príkrmu pridať pár kvapiek oleja, ideálne repkového.
Ak dieťa dobre znáša zeleninu, čaká vás ďalší krok – pridávanie mäsa. Na začiatok sú ideálne chudé mäsá: kuracie, morčacie, králičie, neskôr hovädzie Ak dieťa znáša zeleninovo-mäsové príkrmy, je načase skúsiť ovocie. Pri prvých ochutnávkach je vhodné ho chvíľku povariť. Ideálne na začiatok sú jablká, hrušky a slivky, prípadne banány, ktoré sa podávajú v surovom stave a nie je potrebné ich variť.
Čo sa týka nápojov, tak je vhodné pridávať okrem mlieka (materského alebo umelého) aj čistú vodu alebo čaje. V potravinách a lekárňach je na predaj aj množstvo detských čajov, či už ovocných alebo bylinných. Až neskôr môžeme začať s riedenými ovocnými a zeleninovými šťavami.
Ďalšou častou a obľúbenou stravou pre malých papkáčov sú rôzne druhy kaší. Či už obilninové, vločkové, pohánkové, cirokové, ryžové alebo také, ktoré sa dajú kúpiť a majú rôzne príchute. Väčšina mamičiek ich volí na večeru, no môžu sa do jedálnička zaradiť aj kedykoľvek počas dňa.
Pri zavádzaní prvých príkrmov je potrebné uvedomiť si niekoľko dôležitých zásad:
Asi netreba ani hovoriť o tom, že najzákladnejšou podmienkou je čistý jedálenský riad. Na trhu je množstvo jedálenských súprav vhodných na jedenie pre malé deti, ale pokojne môžete siahnuť aj po tom, čo máte doma. Riad musí byť zdravotne nezávadný, čistý. Umývať ho môžete ručne alebo v umývačke riadu. Je vhodné zvoliť aj vhodnú lyžičku, na začiatok ideálne plastovú, silikónovú, pogumovanú, čiže mäkkšiu. Keďže detské ústočká sú ešte malé a deti príjmu len malé sústo, vhodná je lyžička s malým otvorom pre jedlo. Samozrejme, fantázii sa medze nekladú. Deti milujú farby, obrázky, a je len prínosom, ak ich nájdu aj na svojom prvom jedálenskom servise. Ponuka obchodov je rozmanitá, stačí si len vybrať. Dôležitou súčasťou prvých príkrmov je aj podbradníček. Ten môže byť textilný, silikónpvý, pogumovaný, v tvare zástery, ktorú si dieťa oblečie ako tričko.
Veľmi zaujímavé sú aj podbradníky s takzvaným zberáčikom, aby sa prípadne vypľutá strava neliala dole. No a v neposlednom rade je dôležitý výber jedálenskej stoličky. Zo začiatku môže dieťatko papať aj vo vajíčku alebo na detskom kresielku, ktoré sa dá vhodne polohovať aj pre menšie deti, ktoré ešte samostatne nesedia. Keď už dieťatko začne samo sedieť, môžete sa začať obzerať po jedálenských stoličkách pre deti. Existujú drevené, plastové, z kombinovaných materiálov. Väčšina z nich má pre dieťa aj bezpečnostné pásy a pultík. Keď bude dieťatko staršie, na pultík mu už môžete položiť jedlo, ktoré bude jesť samé. V začiatkoch môže pultík poslúžit na položenie nejakej hračky, ktorá môže jedenie spríjemniť, ak drobec vymýšľa, prípadne mu na neho položiť nejaké kúsky stravy, napríklad hranolčeky z mrkvy, aby skúšalo jesť aj samé.
Hoci sa Vám môže zdať, že 4 alebo 6 mesačné bábätko ešte veľa vecí nevníma, opak je pravdou. Vníma až veľmi dobre, a hlavne rodičia doň vštepujú isté vzorce správania. Preto je vhodné, ak sa posnažia ísť príkladom aj pri stravovaní. Je ideálne, ak si rodina pri jedení sadne spolu, minimálne na večeru alebo obed. Spoločné jedlo by malo byť sprevádzané príjemnou atmosférou, rozhovorom, nenáhlením sa a hlavne užívaním si spoločných chvíľ. Takto si aj dieťa buduje základy správneho stravovania do budúcna.
You must be logged in to post a comment Login