Okrem ostatných orgánov v tele matky, aj pošva, jej sliznica i okolie, v tehotenstve podlieha náročným zmenám a často sa stáva vstupnou bránou vzniku rozličných infekcií. Prevažne najväčšiu časť tvorí bakteriálny pôvod – mykóza, vaginóza, atď. Pošva – ako prechodová časť – pre plod, nie je vôbec „čistý“ orgán resp. sterilný. Plod sa už chtiac- nechtiac počas pôrodu dostáva ku konfrontácií s rôznymi baktériami či vírusmi, prestupom pôrodnými cestami. Či už zo sliznice matky, pokožky alebo zo vzduchu alebo aj pracovníkov nemocnice.
Sliznica pošvy tehotnej ženy je zraniteľná tým, že je mimoriadne prekrvená – citlivá, mierne opuchnutá – zdurená, a taktiež pigmentovaná – zmenená farebne. Hormonálne výkyvy, stres, únava, neprimeraná životospráva či nedostatočná alebo až príliš prehnaná hygiena, môžu prispieť k zmene vaginálnej flóry.
Nie vždy však napr. výtok, môže znamenať hneď problém. Mnoho žien ani netuší, že zvýšená sekrécia sliznice pošvy v tehotenstve, je úplne prirodzená. Pod „náporom“ hormónov sa tvorí tzv. hlienová zátka, ktorá slúži ako ochranná bariéra pred vniknutím patogénnych mikroorganizmov do tela matky a tým aj plodu. Žena môže cítiť ľahký dyskomfort v podobe hojného hlienu – na nohavičkách alebo pri utieraní sa po toalete na papieri. Ak zmení svoju štruktúru, konzistenciu alebo zápach, treba sa s tým obrátiť na odborníka.
Pozitivita GBS v tehotenstve, znamená prítomnosť Streptokoka skupiny B (agalactiae) v pošve. Táto baktéria, vyskytujúca sa asi u 20 – 30 % žien pochádza z gastrointestinálneho (tráviaceho) a urogenitálneho traktu (konečník, pošva). Baktéria, ktorá sa nechcene premnoží v pôrodných cestách, žene nemusí spôsobovať žiadne citeľné ťažkosti. Nemusí o tom vedieť až do doby screeningu v pokročilom štádiu gravidity. Pre formujúci sa plod v maternici, môže mať však devastačné následky. Imunitný systém plodu nie je dostatočne rozvinutý na to, aby čelil danej infekcii. Riziko prenosu infekcie sa minimalizuje, ak žena rodí cisárskym rezom (dieťa neprechádza pôrodným kanálom ale cez dutinu brušnú).
Medzi najčastejšie faktory invázie infekcie patrí predčasný pôrod a predčasný alebo dlhší odtok plodovej vody, horúčka matky počas pôrodu, predchádzajúca pozitivita u predošlej gravidity (končiaca aj potratom), GBS bakteriúria (baktéria v moči).
Komplikácie po prenose infekcie na plod, s odstupom niekoľko dní až mesiacov:
Komplikácie počas gravidity u GBS pozitivite:
Tieto problémy nie sú vo väčšine prípadov časté. Tehotným ženám sa podávajú urýchlené antibiotiká, pri podozrení na akúkoľvek infekciu.
Doporučený screening sa robí u všetkých tehotných žien v rozhraní od 35. až 37+6.týždňa gravidity. Najčastejšie však v 36.týždni. Výsledok sa pre potreby pôrodnice zaznamenávajú do tehotenskej knižky a majú platnosť až 4 – 5 týždňov. Gynekológ odoberie tenkou štetôčkou ster z dolnej tretiny pošvovej steny a získaný materiál odošle do laboratória – mikrobiológia. Nazývaná tiež kultivácia. Ster býva väčšinou nebolestivý a výsledok je k dispozícii za 3dni. Pokiaľ tehotná neudáva obtiaže, infekcia sa behom tehotenstva nelieči.
Pre minimalizáciu nákazy u novorodenca, sa prioritne podávajú antibiotiká profylakticky pred začiatkom pôrodu. V praxi to vypadá tak, že žena, ktorá je už prijatá na sále s pokročilým alebo progresívnou, pravidelnou pôrodnou činnosťou, dostáva vnútro- žilne infúziu. Pri odtoku plodovej vody sa volia antibiotiká ihneď.
Podanie liekov je najefektnejšie v priebehu 3- 4 hodín pred porodením novorodenca, aby sa dostatočná hladina antibiotík dostala cez placentu do krvi plodu a pokrylo možné nežiadúce dôsledky. Prvou voľbou antibiotík je rada penicilínová. V prípade alergie sa volia makrolidové antibiotiká v rôznom pravidelnom dávkovaní. Podávanie sa ukončuje narodením plodu.
Udáva sa, že z 1000 narodených detí sa u 3-5 detí nákaza vyskytne a následne aj prejaví. Rizikového novorodenca je nutné sledovať na novorodeneckom oddelení. Podľa odberov sa volí ďalší postup napr. podávanie vnútro- žilných antibiotík a tiež dodržiavanie hygienických opatrení.
Zabrániť šíreniu alebo premnoženiu baktérii v tele, sa v tehotenstve nedá veľmi vyhnúť ale i tak je vhodné dodržiavať dostatočnú hygienu, životosprávu a neopomeňte návštevu gynekológa, v prípade akýchkoľvek ťažkostí v gravidite. Neplatí, žiaľ, že ak ste nebola pozitívna na streptokoka u prvého či druhého dieťaťa, nemôžte byť napr. pri štvrtom alebo piatom. Vyskytuje sa rovnako ako u prvorodičiek tak i u viacrodičiek. Nie je to obmedzené ani vekovo,ani pohlavím dieťaťa.
Spracovala Lenka Šusteková
You must be logged in to post a comment Login