Viete čo je popôrodná návštevná služba, kto ju poskytuje a za akých podmienok? Táto zaujímavá novinka sa týka Slovenska.
V rámci rozšírenej zdravotnej starostlivosti, hradenej na základe verejného zdravotného poistenia, má každá žena po pôrode ale i pred, nárok na domácu ošetrovateľskú starostlivosť, poskytovanú pôrodnou asistentkou v domácom prostredí. Pôrodné asistentky v súčasnosti vykonávajú svoje povolanie väčšinou v nemocniciach či ambulanciách gynekológov. Ich kompetencie na základe odborných vedomostí a skúseností sú citeľne obmedzené.
Pôrodné asistentky (pozn: ďalej ako PA) sa preto usilujú o zmenu tohto stavu, ponukou nových foriem starostlivosti o matku a dieťa, ktoré smerujú ku komplexnejšej starostlivosti v rodine i komunite. Prax sa teda rozširuje o komunitnú prácu, resp. povolanie. Základom tejto činnosti PA je poskytnúť bezpečnú, kvalitnú a humánnu- holistickú starostlivosť pre všetky ženy, ktoré majú nato rovnaké právo, ako iné ženy iných štátov EÚ ( Česká republika, Austrália, Nemecko, Poľsko, Ukrajina, ai).
Legislatívne normy v súčasnosti umožňujú PA odvádzať fyziologický pôrod. PA v pôrodnici vykonáva odborné pracovné činnosti ako je: príjem rodičky, asistencia pri nefyziologickom pôrode, starostlivosť o šestonedieľku, podpora dojčenia, vzdeláva ženu- rodinu a komunitu v rámci prevencie, zdravom životnom štýle, podporuje a ochraňuje verejné zdravie, robí administratívu, posudzuje zdravotný stav- vyhodnocuje diagnózy, meria VF, monitoruje fyziologický priebeh gravidity- pôrodu- šestonedelia, poskytuje kontinuálnu starostlivosť,.. a mnoho ďalších činností (viz. kompetencie PA). Na základe získaného kvalitného vzdelania na SR a získania licencie, sa nemusí verejnosť obávať nekvalifikovaných a neskúsených PA, skonštatovala prezidentka SKSaPA.
Čiže pôrodná asistentka (nie sestra – ako je v povedomí verejnosti), dokáže samostatne poskytnúť adekvátnu a štandardizovanú starostlivosť žene – matke a dieťaťu (aj) v ich prirodzenom prostredí, po stránke psychickej i fyzickej. Dokážu sa postarať o ženu hlavne v prenatálnom, natálnom i postnatálnom období. Súčasťou vzdelania býva aj starostlivosť o ženu v staršom a geriatrickom veku.
Účinnosť tejto zmeny v povolaní PA nadobúda od 1.1.2024.
Na základe prijatej novely, bude mať matka nárok na návštevu PA v domácom prostredí OSOBNE alebo ako ONLINE konzultáciu, v rozsahu od 20. týždňa tehotenstva. PA posúdi ženu z hľadiska behaviorálného, či je pripravená k pôrodu a tiež či má pripravené podmienky pre dieťa a pod.
Ďalšia starostlivosť zahŕňa psycho- fyzickú prípravu rodičky na pôrod, poradenstvo v oblasti tehotenstva, cvičenia, dojčenia. Erudovaná PA edukuje ženu o správnom dýchaní pri pôrode, vhodných polohách a možnostiach tlmenia bolesti pri pôrode. Za poradňu aj naďalej bude zodpovedný jej gynekológ. Po pôrode PA navštívi 1krát matku do 24hodín od prepustenia zo zdravotného zariadenia a ďalšiu návštevu naplánuje v šestonedelí (v súčasnosti je prvá kontrola matky až po šestonedelí!!!) Túto službu bude poskytovať PA, na základe licencie na výkon samostatnej zdravotníckej praxe + uzatvorenú zmluvu o poskytovaní zdrav. starostlivosti so zdrav. poisťovňou, v ktorej je matka- poistenkyňa zdravotne poistená( momentálne napr. Union, VŠZP).
Po prepustení do domáceho prostredia, si žena ( matka) – dohodne schôdzku s príslušnou PA do 24hodín. PA má k dispozícii potrebné pomôcky k ošetreniu i vyšetreniu klientky (rukavice, fonendoskop, tlakomer, ai.) + príslušnú dokumentáciu. PA následne vykoná kontrolu- palpitáciou, auskultáciou, aspekciou: krvácanie, zavinovanie maternice, očistky, skontroluje popôrodné poranenie. Skontroluje stav prsníkov a spustenie laktácie (poradí, pomôže s nejasnosťami).
Poskytne informácie o vhodnom rehabilitačnom cvičení a športy po vaginálnom i cisárskom pôrode. Zistí stav vylučovania moču a stolice. Vyhodnotí stav hydratácie a príjmu vhodnej stravy kojacej matky. Nakoniec skontroluje aj dieťa a sociálne podmienky, v ktorom bude vyrastať a navrhne ďalšie postupy. V prípade výskytu akýchkoľvek potiaží, odporučí návštevu ambulantnej starostlivosti. To isté prebieha pri druhej kontrole, v období šestonedelia.
Z historického pohľadu boli pôrodné asistentky kedysi samostatnejšie vo svojej činnosti, kým sa nedostali na povrch komplikovanejšie prípady, ktoré sa začali riešiť v nemocniciach lekármi. A potom v 50tych rokoch minulého storočia tieto všetky kompetencie prevzali lekári a PA sa dostali do úzadia svojho povolania. Zo samostatnej PA sa tak rázom stala „vykonávateľka príkazov ordinácii“- lekárskych pokynov. Starostlivosť sa presunula do inštitúcií a tak sa asistentky z „terénu“ vytratili.. SKSaPA v momentálnej situácii stále rokuje a navrhuje zmeny v tomto ohľade, aby sa opäť vrátili pôrodné asistentky tam, kam patria a tým sa zároveň predišlo mylnej myšlienke, že PA vyvíjajú aktivity smerujúce k odvádzaniu pôrodov v domácom prostredí, hovorí prezidentka SKSaPA. Aj keď, ktovie? Možno sa toto privilégium opäť vráti do súčasnosti….
Spracovala: Lenka Šusteková
You must be logged in to post a comment Login