Obdobie novorodenca a dojčaťa

Počas 9 mesiacov v matkinom brušku, vzniká medzi matkou a dieťaťom aktívny kontakt nazývaný vnútromaternicová väzba. Táto väzba je realizovaná tým, že dieťa je spojené s matkou pupočníkovou šnúrou, cez ktorú prúdia živiny, minerály, hormóny ale aj nežiaduce látky (alkohol, drogy, fajčenie,..). Je vedecky dokázaná skutočnosť, že v období prenatálneho vývoja (vnútromaternicové obdobie) vznikajú aspoň krátke pamäťové stopy. Psychológ Paul Bick opisuje prípad muža, ktorý trpel častými stavmi úzkosti, sprevádzanej návalmi tepla. V stave hypnózy sa dostal do obdobia vnútromaternicového vývinu a vtedy začal pociťovať náhlu úzkosť, strach a horúčavy. Jeho matka priznala, že sa v 7. mesiaci pokúšala o potrat horúcimi kúpeľmi. Z tohto prípadu môžeme usudzovať, že už v období prenatálneho obdobia má plod vyvinutú schopnosť učiť sa, aj keď iba vo veľmi malej miere.

Babatko malinké

Po narodení sa dieťa musí prispôsobovať novým podmienkam (samé dýchať, prijímať potravu, vylučovať,..). Proporcie tela novorodenca sú značne odlišné od dospelého človeka. Novorodenec má veľkú hlavu, krátke končatiny, dlhý trup a malú tvár. Kosti sú mäkké, chrupavkovité, kosti lebky sa dokonca zrastajú až v 15. mesiaci života dieťaťa. Svalové vlákna sú tenké a dieťa má ešte zohnuté končatiny, čo je spôsobené nadmerným svalovým napätím. Mozgová kôra sa rýchlo unaví a preto potrebuje veľa spať. Novorodenec prespí v priemere 20 hodín denne. Motorika je ešte nedokonalá, pohyby sú spontánne a neúčelné, dieťa ešte neudrží hlavičku vo vzpriamenej polohe.

Novorodenec reaguje najmä na dotykové podnety, potrebuje byť hladkané, veľmi príjemný mu je pokojný ľudský hlas. Už aj v tomto období sa vytvárajú pamäťové stopy, učí sa rozoznávať príjemné a vyhýbať sa nepríjemnému, napríklad ak sa dieťa pri prvých pokusoch dojčenia dusilo, odmieta ho. Taktiež sa tu už prejavujú príznaky sociálneho správania, kde dieťatko reaguje plačom na plač iných novorodencov.

Často sa však z rôznych príčin stáva, že deti sa rodia nedonosené. Dnešná medicína dokáže zachrániť už dieťatko, ktoré váži len 500g, musí však byť následne na niekoľko mesiacov umiestnené v inkubátore. Predčasne narodené deti sú často nezrelé v dôsledku centrálneho nervového systému, majú oslabenú imunitu a bývajú častejšie choré ako deti narodené v termíne. Pobyt v inkubátore navyše pre dieťa predstavuje veľkú psychickú záťaž, nakoľko je odlúčené od matky.

Nedonosené deti môžeme rozdeliť do 3 kategórii, avšak je dôležité spomenúť, že každé dieťa je iné, a preto rozdelenie nemusí nutne platiť pre každé dieťa:

  • ľahko nedonosené: hmotnosť: 2-2,5 kg, dobehnú rovesníkov rýchlo, najneskôr do roka
  • stredne nedonosené: hmotnosť: 1,5-2,0 kg dobehnú rovesníkov v období batoľaťa a v predškolskom veku
  • ťažko nedonosené: hmotnosť: 1,0-1,5 kg, dobehnú v mladšom školskom veku, ak vôbec, často majú niečo poškodené

Obdobie novorodenca trvá asi 28 dní od narodenia, teda prvý mesiac po pôrode. Po tomto období nasleduje obdobie dojčaťa, ktoré trvá až do jedného roka. V priebehu tohto obdobia sa dieťa postupne naučí mnoho nových vecí a stáva sa novou samostatnou bytosťou. Od úplnej závislosti od dospelých sa za 12 mesiacov stane bytosťou, ktorá má prvé prejavy samostatnosti. V dvanástich mesiacoch dieťa už ovláda svoje telo, vie sedieť, stáť, uchopovať veci a začína sa vývin reči.

V 3. mesiaci sa naučí držať samostatne hlavičku. Od 3. do 5. mesiaca sa najskôr prevracia z bruška na chrbát a okolo 5. mesiaca už aj naopak. V 6. mesiaci sa udrží v sede a v 8. mesiaci sa dokáže samo posadiť. V 9. mesiaci lezie a naučí sa postaviť s oporou a okolo 12. mesiaca už zvláda prvé samostatné kroky. Motorický vývin je individuálny a u každého dieťaťa môže byť iný, pri osvojovaní úkonov je však veľmi dôležitá spolupráca rodičov.

Ak mu v 7. mesiaci skryjeme hračku pod vankúš, nehľadá ju, riadi sa pravidlom: Zíde z očí zíde z mysle. V 8. mesiaci začína chápať, že veci sú trvalé a existujú nezávisle od neho a preto skrytú hračku začína hľadať. Jeho pozornosť je však ešte krátkodobá a neúmyselná preto na hračku ľahko zabudne. V 3. mesiaci sa objavuje tzv. prvý sociálny úsmev, pri ktorom dieťa reaguje spontánnym úsmevom na ľudské tváre. Až medzi 6. – 8. mesiacom začína rozoznávať medzi známou a neznámou tvárou a začína prežívať strach z nových predmetov, ľudí a situácii. Tieto emocionálne prejavy sú pre dojča vlastne primárnym prostriedkom komunikácie s okolím.

Vzťah dieťaťa k matke je zdrojom pocitu bezpečia a istoty dieťaťa. Cez uvedomenie si, že matka je samostatná existencia chápe, že aj ono je samostatná bytosť. Často sa v tomto období prejavuje tzv. separačná úzkosť, čo je vlastne reakcia, ktorá vzniká pri krátkodobom odchode matky od dieťaťa, kde dieťa len veľmi ťažko chápe, že matka sa vráti. Na konci dojčenského obdobia dochádza k tzv. psychickému narodeniu, kde sa všeobecné a neurčité My mení, síce na jednoduché, ale jasné Ja a Ty.

Pripravila Aďa

...

You must be logged in to post a comment Login