Deti, ktoré sa narodia s poruchou sluchu, alebo ich postihne v prvých rokoch života, sa už vďaka moderným metódam môžu naplno vyvíjať ako ostatní škôlkári a školáci, potrebujú len včasnú diagnostiku a správnu pomoc. O to, aby ich rodičia vedeli, čo robiť v správnej chvíli, sa snaží už 2 roky občianske združenie Nepočujúce dieťa. Minulý rok ich podporil aj grant Nadácie VÚB.
Každý rok sa na Slovensku narodí asi 200 detí s poruchou sluchu, až 90 % z nich má počujúcich rodičov a príbuzných, ktorí sa s týmto postihnutím nikdy nestretli. Mnohí spočiatku nevenujú pozornosť signálom, že ich dieťa nepočuje a keď im tú správu potvrdí lekár, nevedia, čo si počať a na koho sa obrátiť. V podobnej situácii sa so svojím synom Maťkom ocitla Ľubka Majtánová, spoluzakladateľka OZ Nepočujúce dieťa: „Nevedeli sme si predstaviť, ako ho budeme učiť všetko o svete, ako mu to povieme. Informácií bolo zúfalo málo, cítili sme sa ako na opustenom ostrove, ako keby mal Maťko exotickú chorobu, o ktorej nikto v okolí ešte nepočul.“ Postupne však ponachádzali všetkých odborníkov, ktorých dieťa s poruchou sluchu potrebuje.
Dnes už OZ Nepočujúce dieťa má všetky dostupné informácie a kontakty a dokáže rodičom, ktorí zistili, že ich dieťa nepočuje, ich ťažkú situáciu uľahčiť. Najväčšiu šancu na úspech majú deti, ktoré dostanú potrebnú pomoc od 6. mesiaca veku. Vrodenú poruchu môže odhaliť už skríning sluchu v pôrodnici, ktorý je dnes už povinný. Aj keď skríning vyjde dobre, treba však dieťa sledovať . Už batoľa sa má otočiť na hlasné a nezvyčajné zvuky a ak vo veku 1 roka nereaguje na svoje meno a jednoduché pokyny, ako „poď“ alebo „daj“, je to varovný signál, že treba okamžite konať. Prvá cesta by mala viesť k pediatrovi a následne k ORL lekárovi. „Pri odbornom vyšetrení sa určí typ poruchy sluchu. Niektoré poruchy, tzv. prevodové môžu byť spôsobené napríklad aj zväčšenou nosohltanovou mandľou a dokážu ich vyriešiť aj ORL lekári jednoduchou operáciou,“ vysvetľuje MUDr. Lenka Langová z Detskej ORL kliniky LF UK a DFNsP v Bratislave. Ako ďalej dodáva, signály poruchy sluchu zvyknú niekedy ujsť i pozornosti pediatrov počas preventívnych prehliadok, preto je dobré, keď sú rodičia aktívni a sami si vyšetrenie vyžiadajú.
Porucha sluchu sa diagnostikuje v Centrách pre vyšetrenie porúch sluchy detí. Po potvrdení poruchy dieťa navštívi foniatra, ktorý mu predpíše načúvacie prístroje. Je potrebné vyhľadať aj pomoc surdopéda, ktorý rodičov naučí, ako dieťa rozvíjať, a pri deťoch starších ako 1 rok aj logopéda. Odborníkov môžu nájsť zvyčajne v centrách špeciálno pedagogického poradenstva CŠPP. „Dieťa potrebuje kvalitné načúvacie prístroje so špeciálnymi funkciami. Nie sú práve najlacnejšie. Preto sme ako OZ docielili zvýšenie úhrady poisťovní za načúvacie prístroje zo 190 na 500 € na jeden kus, aby si kvalitné prístroje mohli dovoliť všetky rodiny,“ hovorí Ľubka Majtánová. Zároveň upozorňuje, že prístroje musia byť správne nastavené, čo treba overiť kontrolným vyšetrením sluchu s načúvacími prístrojmi na ušiach. To nie je samozrejmé na všetkých klinikách a rodičia musia hľadať dostupné možnosti.
Aby sme zachránili sluch a reč čo najväčšieho počtu detí, je potrebné, aby sa o problémoch a riešeniach hovorilo. Tomu pomáha výborne zostavená a aktualizovaná stránka www.nepocujucedieta.sk a tiež zábavné výchovné podujatia, ktoré OZ pripravuje. V máji sa konala vydarená akcia Počúvaj svet novými zmyslami na Železnej studienke v Bratislave. Veľa zábavy si na nej užili deti i dospelí pri hudobných a cirkusových vystúpeniach, v tvorivých dielňach, hrách s posunkami a workshopoch. Podporili ich aj známe osobnosti, ktoré napiekli „neslýchané koláčiky“. Vyzbierala sa pekná kôpka financií, ktorá pomôže združeniu pri vzdelávaní a pomoci rodičom. „Príjmom zo zbierok sa veľmi tešíme a neoceniteľné sú pre nás aj príspevky sponzorov. Ceníme si podporu nadácií ako napríklad Nadácie VÚB, bez ktorých by sme nedokázali efektívne pracovať,“ dodáva Ľubka Majtánová.
(MCC)
You must be logged in to post a comment Login