Káva a kola počas tehotenstva: pozor na kofeín, môže ublížiť

Ilustračné bábätko v perinke, autor Jana T.Káva, alebo kola, v každom prípade nápoj s obsahom kofeínu, sú jedny z tých vecí, s ktorými sa žena lúči často veľmi ťažko. Bez rannej kávy si mnohé nevedia predstaviť svoj deň. Hovorí sa tomu závislosť na kofeíne, hoci si to neradi priznávajú. Horšie je, ak si nedokážu odoprieť kofeín aj počas tehotenstva. Dostáva sa totiž do krvného obehu a cez spojenie s plodom v brušku dodávajú kofeín aj dieťaťu. Kým pitie kávy v malom množstve sa nedostáva do takého štádia, že kofeín môže obom ublížiť, iné je väčšie množstvo kávy. To znamená pitie viac ako dvoch, či troch šálok za deň, respektíve hneď za sebou menej ako aspoň dve hodiny od seba. Tam už vzniká niekoľko rizík, ktoré neradno podceňovať.

Problémy pri pití kávy
Káva a väčšie množstvo odvodňuje a ako tehotná, žena potrebuje dostatok tekutín. Káva pracuje s krvným tlakom. Obsahuje kofeín rovnako ako kola, preto pitie týchto nápojov skrátka vo väčšom množstve neodporúča žiaden odborník. Neublíži presso s mliekom, alebo jeden kolový nápoj v pohári za deň. Všetko však záleží aj od spaľovania látok v tele matky, od jej zdravia a zároveň od citlivosti a veku samotného plodu. Presné zdravé množstvo preto nie vždy možno odhadnúť. Rizikové môže piť pitie kávy v množstve viac ako troch šálok denne v malom rozostupe a pravidelne. Zvyšuje sa riziko srdcových problémov u dieťaťa, alebo priamo potrat. Vo vyššom štádiu tehotenstva sa môže stať, že príliš zvýšený kofeín môže vyvolať predčasný pôrod s príliš vysokými rizikami. V nešťastnom spojení s alkoholom alebo stačí aj s mäkkými drogami môže dôjsť aj k najhoršiemu. Pomer kávy a kolových nápojov nie je identický. K šálke kávy možno počítať bežný dvoj až trojdecový pohár koly s kofeínom.

Odporúčania

  • pokiaľ sa vám podarilo nedopatrením zvýšiť prijateľnú dávku kávy, veľa pite, do sýta sa najedzte a sledujte si krvný tlak. Nie sú ojedinelé prípady, kedy sa aj bábätko v brušku začne chovať nepokojne. Viac prijatých tekutín a odpočinok by mohli pomôcť.
  • kávu s kofeínom je dobré snažiť sa postupne obmedzovať, alebo oslabovať jej význam počas dňa a nutkanie si ju pripraviť. Závislosť na kofeíne sa prejaví zrejme veľmi slabou vôľou a neodolateľným nutkaním. Treba to však skúsiť obmedziť aspoň postupne a nie ihneď. vtedy je väčšia šanca návratu k hneď poriadnej káve čo je pre telo ako blesk z čista jasna.
  • Niektoré mamičky a ich ratolesti aj pri dojčení a po pôrode nepostrehli žiadne zmeny a problémy. Preto aj vy pozorne sledujte svoje telo, prípadne tlak. Pri dojčení zas správanie dieťatka, pokiaľ pijete kofeínovú kávu pred dojčením.
  • Pite bezkofeínovú kávu. Pre mnohé ženy to nie je ono, ale pri niekoľkomesačnom odriekaní ich predsa bude čakať oveľa vyššia pravdepodobnosť krásneho a zdravého potomka. Naše mamičky a babičky rodili deti v dobe, keď počas tehotenstva nepoznali často kávu ako dnes, už vôbec nie drogy a cigarety. Bez kofeínu je dnes pestrá ponuka káv, zväčša s chemicky odstráneným kofeínom. Ale skúste kávu MAMMIE od fa. Ebenica.
  • V žiadnom prípade v snahe doplniť telu kofeín neprijímajte len za týmto účelom iné nápoje s obsahom kofeínu, alebo špeciálne prípravky. Ich neuvážené množstvo pre neprehľadnosť značenia obsahu kofeínu môže znamenať problém. Pomôžte svojmu telu skôr kyselinou listovou, vhodným nápojom alebo vhodnou minerálnou vodou a ovocím.
...

You must be logged in to post a comment Login