Jeseň zahalí svet do tých najpestrejších farieb a panorámy prírody sú mnohokrát dych-berúce. S jeseňou však prichádza aj ochladenie, skracovanie sa denného svetla, hmla, dážď, vietor, sychravé počasie. A s ním je tu aj sezóna akútnych, ale i chronických ochorení dýchacích ciest. Tie poznajú najmä mamičky, keďže ich deti začnú na jeseň chorľavieť viac, čo súvisí s počasím, ako aj s návratom do detských kolektívov.
Za jednu z najúčinnejších zdravotných pomôcok pri vypuknutí detskej chorôbky sa považuje inhalátor. Inhalátor a s ním inhalovanie je jednou z najjednoduchších a najefektívnejších domácich možností liečby. Stal sa akýmsi aktuálnym hitom, no jeho používanie odporúčajú aj lekári.
Ako sa inhalátor používa a aké sú jeho benefity?
Inhalátor je zdravotnícka pomôcka. Skladá sa zo štyroch častí: tela s motorčekom, zásobníka a hadice s maskou. Inhalovanie sa začína tým, že nalejeme určené liečivo do zásobníka. To sa po spustení inhalátora zmení pohonom motorčeka na plynné skupenstvo, hmlovinu – mikro čiastočky. Tie sa posúvajú do hadice, ktorá vyúsťuje maskou, ktorú má „pacient“ nasadenú na tvári, a teda prenikajú mu do dýchacích ciest.
Inhalovať sa môže niekoľko látok, sú nimi sterilný fyziologický roztok chloridu sodného (NaCl 0,9%), minerálne vody určené na inhaláciu (Vincentka), mukolytiká (Mucosolvan, Bromhexin, Ambrobene), inhalačné prípravky na predpis (Pulmozyne, Atrovent, Berodual).
Inhalátory nie sú viazané na lekársky predpis a zakúpiť si ich je možné v obchodoch s elektronikou alebo v lekárňach či zdravotníckych potrebách.
Inhalátor pomáha efektívne zmierniť príznaky pri zápalových ochoreniach dýchacích ciest, akými sú bronchitída, astma, zápal priedušiek, zápal pľúc, ale aj kašeľ, prechladnutie či chrípka. Účinný však môže byť aj pri alergiách.
Inhalácia pôsobí priamo na správne miesto dýchacieho ústrojenstva. To je jednoznačne efektívnejšia liečba ako užívanie tabletiek či sirupov, ktoré navyše majú i množstvo nežiaducich účinkov. Inhalátor napomáha zvlhčovať sliznicu, znižuje tvorbu hlienov, napomáha k riedeniu hlienu, pomáha k vykašliavaniu. Pozitívom je aj antibakteriálny a antiseptický účinok. Vďaka tomu inhalovanie predchádza rozširovaniu choroby, ako i obmedzovaniu infekcie.
V ponuke je mnoho inhalátorov, ktoré zodpovedajú rozličným požiadavkám terapie. S výberom toho správneho inhalátora sa môžete obrátiť na vášho lekára alebo lekárnika. Pri výbere inhalátora by sme si mali dať pozor na viacero parametrov inhalátora. V prvom rade by ste mali porozmýšľať, aký typ inhalátora by vám vyhovoval viac. Existujú kompresorové alebo ultrazvukové inhalátory. Ďalej by ste si mali zistiť hlučnosť inhalátora, ako i to, aké príslušenstvo sa so samotným inhalátorom predáva (dĺžka hadice, typ masky a podobne). Veľmi dôležitým parametrom je aj nebulizačný výkon inhalátora – rýchlosť rozprašovania.
Prvým krokom, aby vaše dieťa začalo inhalovať je motivácia. Skúste mu inhalovanie názorne ukázať na sebe alebo zoberte svoje dieťa na návštevu ku kamarátovi či sesternici alebo bratrancovi, ktorí už inhalujú. Motiváciu skúste podporiť aj detskou knihou alebo názorným videom, či detskou hrou, napríklad na lekára. Dieťa môže zaujať aj zakúpenie inhalátora, ktoré s ním môžete absolvovať. Na trhu je mnoho inhalátorov s detským dizajnom, ktorý si deti zamilujú.
Aby bolo inhalovanie príjemné, skúste zrealizovať aj ďalšie kroky. Pred samotným inhalovaním doma pripravte dieťaťu pohodlný priestor, aby sa pri inhalovaní cítilo dobre. Pri inhalovaní dozerajte na dieťa, aby inhalovanie prebiehalo správne a efektívne, dieťa pri inhalovaní motivačne pochváľte.
A kto môže inhalovať? Pre koho je inhalovanie vhodné? Inhalovanie nie je vhodné len pre dospelých či staršie deti, ale i pre bábätká. Inhalovanie so sebou jednoznačne prináša množstvo benefitov, ako môžete vášmu dieťaťu pomôcť vyliečiť sa skôr alebo „zastaviť“ chorobu. Je už len na vás, aký inhalátor si zvolíte, no pre zdravie vašich detí to bude iste dobrá investícia.
You must be logged in to post a comment Login