Letecká doprava ako najbezpečnejšia a najpopulárnejšia diaľková doprava vôbec je stále pre mnohých Slovákov veľkou neznámou. Či už pre iné záujmy pred prvým letom, uprednostňovanie iných dovoleniek, alebo z finančných dôvodov. Je iné cestovať na svadobnú cestu a iné cestovať s dieťatkom. Treba si uvedomiť, že každý let niečo trvá a tak dlho, ako dieťa neudržíte pokojné na jednom mieste doma, tak dlho ho neudržíte ani v lietadle. Neznáme prostredie, tesnejší priestor nepriestor a k tomu množstvo cudzích ľudí. Len minimum farieb, minimum zvukov a zábavy okolo neho. Aj celé toto neznámo dokáže dieťa rozplakať a tak majú o zábavu postarané ľudia v celej polovici lietadla, kde ste i vy. Veľké diaľkové lietadlá majú špeciálne priestory na odpočinok bábätiek, ale inak s detským kútikom určite nepočítajte. Tu je niekoľko základných informácií o leteckej doprave vo vzťahu s cestovaním s dieťatkom.
Dieťa a letecká doprava
- Malé bábo do dvoch rokov podľa medzinárodne platných pravidiel v leteckej doprave platí poplatok zvaný ako INFANT a nemá nárok na miesto na sedenie, čo je z bezpečnostného hľadiska i nereálne pre pásy (belt) a tvar sedadla. Tým že nemá nárok na miesto na sedenie neplatí ani letenku a tým pádom neplatí ani neustále sa zvyšujúce letiskové poplatky a palivové príplatky.
- Dieťa je na rukách rodiča, prípadne sa rodičia striedajú. Zväčša mamičky pri neúplnom obsadení lietadla využijú takéto miesta na hry a voľnejší pohyb.
- V lietadle by ste mali mať približne jednu plienku na jednu hodinu letu. Minimálne. V prípade nehody mamičky môžu požiadať o pomoc a asistenciu letušky. Tie v našom prípade zatiaľ nikdy neodmietli ani pomoc, a vždy boli ochotné navigovať, pomôcť, nasmerovať kde je kôš a pod. Lietadlo je uzatvorený priestor s cirkuláciou vzduchu. No cirkulácia, ktorá sa stará o neustále čerstvý vzduch tiež pomáha šíriť informáciu o tom, že vaše bábätko sa pokakalo.
- Pri charterových letoch, kde je súčasťou dopravy aj občerstvenie počítajte s tým, že vám môže byť ponúknutý džús, minerálna voda, perlivé nápoje, alebo káva a čaj. Pokiaľ letuške podáte prázdnu detskú fľašku, nepochybujem o tom, že vám ju ochotne naplní tým, čo budete chcieť, prípadne pomôže pre čaj získať potrebnú teplotu. Bežné menšie lietadlá letiace zo Slovenska do dovolenkových letovísk nedisponujú mikrovlnkou, alebo iným ohrevom tekutiny v plastovej fľaši.
- Pri vzlete ako aj pri pristávaní musí byť dieťa na rukách, rovnako ako v prípade preletu cez turbulentné oblasti. Najmä pri pristávaní sa odporúča, aby dieťa prežúvalo. Samo nedokáže vyrovnávať ešte podtlak v ušiach a v dutinách, preto ho donúťte prirodzene prehĺtať. Dajte mu cumlík, alebo flašku s trochou nápoja. Ignorácia zmien tlaku zo strany rodičov môže viesť k problémom s vnútorným sluchovým ústrojenstvom, čo je prípad skôr citlivejších a veľmi malých detí.
- Pre deti do dvoch rokov môžu platiť iné cenníky vstupných poplatkov do niektorých krajín. Ohľadom podmienok vstupu, vízovej povinnosti a poplatkoch pri vstupe a odchode je vždy dobré sa informovať priamo na mieste nákupu zájazdu, alebo na ministerstve zahraničných vecí.
Cestovanie s kočíkom a viac informácií o preprave kočíka nájdete v článku.
Foto: Veronika, autor Veronika, ďakujeme
You must be logged in to post a comment Login