Bylinky a bylinkové čaje nevhodné pre malé deti: na čo pozor

Nie všetko prírodné a tradičné, čo neublížilo nám, môže byť neškodné aj pre deti. Existuje mnoho prírodných zložiek, ktoré môžu v určitom objeme inak pôsobiť na detský organizmus a inak na dospelých. Rodičia často hľadajú prírodné spôsoby, ako podporiť zdravie svojich detí. Bylinky a bylinkové čaje sú považované za jemnú a bezpečnú alternatívu k liekom. Avšak, nie všetky bylinky, ktoré bežne používajú dospelí, sú bezpečné pre malé deti. Niektoré z nich môžu mať nežiaduce účinky na ich organizmus vo vývine. Ktorým bylinkám sa skôr vyhýbať?

mäta pieporná

Bylinky nevhodné pre deti:

Mäta pieporná (Mentha piperita)

Mäta je obľúbená pre svoje osviežujúce účinky a často sa používa na tráviace problémy. Avšak u malých detí, najmä u dojčiat, môže byť mäta problémová. Esenciálne oleje v mäte môžu spôsobiť podráždenie dýchacích ciest a v niektorých prípadoch dokonca viesť k dýchavičnosti alebo spazmom.

Prečo nie je vhodná: Mäta môže spôsobiť reflexné zúženie dýchacích ciest, čo je pre malé deti nebezpečné. Okrem toho môže interagovať s niektorými liekmi.

Šalvia lekárska (Salvia officinalis)

Šalvia je známa svojimi antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami, často sa používa na kloktanie alebo v čajoch. Pre deti však môže byť problémová, keďže obsahuje tujón, látku, ktorá je vo vyšších dávkach toxická.

Prečo nie je vhodná: Tujón v šalvii môže ovplyvniť centrálny nervový systém, čo môže viesť k záchvatom alebo poškodeniu pečene, ak je konzumovaný vo väčších množstvách.

Echinacea (Echinacea purpurea)

Echinacea je populárna bylinka používaná na posilnenie imunity. U detí však môže vyvolať alergické reakcie, najmä u tých, ktoré sú citlivé na rastliny z čeľade Asteraceae (napr. nechtík alebo harmanček).

Prečo nie je vhodná: U detí s predispozíciou na alergie môže echinacea spôsobiť vyrážky, dýchacie problémy alebo iné alergické prejavy. Môže tiež zhoršiť autoimunitné ochorenia.

Kasia sennová / alebo Senna (Senna alexandrina)

Senna je bežne používaná ako prírodné preháňadlo. Aj keď môže byť u dospelých účinná, u detí sa jej treba vyhnúť kvôli silným laxatívnym účinkom.

Prečo nie je vhodná: Senna môže spôsobiť dehydratáciu, elektrolytovú nerovnováhu a kŕče v črevách u malých detí, čo môže viesť k vážnym komplikáciám.

Harmanček (Matricaria chamomilla)

Harmanček sa často považuje za bezpečnú a utišujúcu bylinku, a je populárny v čajoch pre deti na zlepšenie spánku alebo trávenia. Avšak, existuje potenciálna hrozba alergických reakcií, najmä u detí s alergiou na ambróziu alebo iné rastliny z čeľade Asteraceae.

Prečo môže byť problematický: Pre citlivé deti môže harmanček spôsobiť alergické reakcie ako vyrážky alebo problémy s dýchaním.

Lipa (Tilia spp.)

Lipový čaj je známy svojimi utišujúcimi účinkami, často sa používa na zníženie horúčky alebo podporu spánku. U detí však môže nadmerná konzumácia spôsobiť problémy s funkciou srdca.

Prečo nie je vhodná vo veľkom množstve: Užívanie lipy vo veľkých množstvách môže ovplyvniť činnosť srdca a viesť k zbytočnej záťaži na organizmus malých detí.

Aj keď bylinky môžu byť prírodnou alternatívou, nie všetky sú bezpečné pre malé deti. Pri výbere bylinkových čajov alebo doplnkov pre deti je nevyhnutné konzultovať to s lekárom alebo odborníkom na bylinky, ktorý zohľadní vek a zdravotný stav dieťaťa.

Zdroje:

  1. U.S. National Library of Medicine – Herbs at a Glance
    https://medlineplus.gov/herbs-and-supplements.html
  2. European Medicines Agency (EMA) – Herbal Medicines for Children
    https://www.ema.europa.eu/en/human-regulatory/herbal-medicinal-products
  3. WebMD – Herbs for Kids: Safe or Not?
    https://www.webmd.com/children/herbs-kids-safe-not
  4. Mayo Clinic – Pediatric Health Guidelines on Herbal Remedies
    https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/childrens-health/in-depth/herbal-health/art-20046488
...

You must be logged in to post a comment Login