Angličtina pre najmenších a vyvolanie záujmu o cudzie jazyky

Chlapec Sebastian, autor Martina T.V súčasnosti patria medzi populárne, hoci finančne nákladné, škôlky s angličtinou. Rodičia v záujme dať deťom vzdelanie a poznanie jazyka už v začiatkoch života, prihlasujú deti pri preukázaní záujmu o cudzie slovíčka, aj práve na takýto typ škôlok a neskôr škôl. Je nepopierateľná pravda, že dieťa, ktoré sa jazyku venuje od malička a dlhodobo, si ho dokáže oveľa lepšie osvojiť a má vo svete uspieť ďaleko skôr, ako deti, ktoré svoje schopnosti, alebo záujem o jazyk neriešili, nech už z akéhokoľvek dôvodu. Na druhej strane niektoré mamičky nechcú dieťa trápiť s angličtinou od útleho detstva a necítia, že by bolo ich dieťa v niečom až tak pozadu.

Začiatky s výukou angličtiny doma
Celkom malé deti v úvode poznania vôbec svojho rodného jazyka mamičky často učia ihneď pár slov v cudzom jazyku. Pokiaľ mienite aj svoje dieťa pripraviť na angličtinu na úplnom začiatku, pamätajte, že dieťa je potrebné brať ako čistý nepopísaný papier budúcej matematicko-slovnej rovnice. Základom je dieťa namáhať len minimálne, neznižovať dôležitosť rodnému jazyku ako sa stáva v niektorých prípadoch taktiež. Začínajte s klasickými pomenovaniami ako sú anglické preklady slov „jablko, strom, včela, prasiatko, pes, žaba, áno, nie, banán“ a pár ďalších. Používajte ich až vtedy, keď vaše dieťa pozná ich slovenský význam. Najlepšou pomôckou sú obrázky s predmetmi. Tie si dnes môže ktokoľvek nájsť na internete, pokiaľ nemá možnosť kníh a hračiek.

Používajte tieto pomenovania spolu. „Jabĺčko je Apple“„Jabĺčko, Apple“ prípadne viac krát samostatne „Apple“. Opakovanie je matkou múdrosti, ale aj nástrojom, ako docieliť zapamätanie. Nepoužívajte len samostatné slová vedľa seba. Čo i len krátke „je“ medzi slovami pomáha rozlíšiť, že nejde o jedno slovo „jabĺčkoapple“ ale o dve.
Druhým základom domácej výuky angličtiny najmenších je docielenie pochopenia, kedy ide o slovenčinu a kedy o angličtinu. Slovenčina preto má zostať súčasťou ostatných slovenských slov v bežnom používaní v domácnosti a angličtina je dobrá, pokiaľ je preberaná priamo s dieťaťom, pri výuke, pri vyvolávaní záujmu o tento jazyk. Dieťa nechápe, že ide o cudziu reč. Nechápe, že vôbec niečo ako iný svet a iný národ s iným jazykom existuje. Aj preto sa ho snažiť naučiť, napríklad „To je po anglicky, tak rozprávajú ľudia strašne ďaleko, vieš?“ sú zväčša len ospravedlnením rodičovských pokusov na malých, keď ich niekto prichytí a počúva. Postupne, nie hneď pridajte rozoznávanie, ku ktorému si dieťa v mysli pridá význam. Pred anglickou podobou sa pokúste miestami vkladať spojenie „v angličtine – in íngliš“. Dieťa presne nepochopí, čo je angličtina, ale z vašej strany používané spojenie si spojí s tvarom, ktorý má v angličtine nasledovať.

Má vaše dieťa záujem o angličtinu?
Vyvolať záujem o angličtinu môžete formou motivácie pri hodinách domácej výuky formou hry, gesta nadšenia (potlesk, alebo hlasové vyjadrenie úspechu), no v každom prípade minimálne príjemného pochvalného slova, pokiaľ sa podarí úspešne zvládnuť krátky preklad mačky na „cat“ či psíka na „dog“. Či má dieťa záujem o angličtinu spozná rodič ľahko. Preklad malých jednoduchých slov zvláda hravo a pýta sa na ďalšie. Prípadne angličtinu používa aj mimo vyvolanie otázok a spýtania sa na jeho podobu „in íngliš“. Pokiaľ začína fungovať automaticky a nedáva vám priveľké úsilie naučiť ho aj nové pojmy, ste na dobrej ceste mať doma talentovaného potomka. Zostáva už len rozvíjať jeho znalosti a záujem o angličtinu. Tu si však určite dovolí viacero ľudí poznamenať, že záujem a prípadný jazykový talent sa môže vekom a nástupom cez škôlku do školy stratiť, až celkom zmiznúť. V prvom rade ide veľkú investíciu do permanentného rozvíjania jazykových znalostí a v druhom rade nástup do školy často úplne zbrzdí možný rast v tejto oblasti. Dostupnosť inštitúcií, ktoré by sa zaoberali udržaním úrovne jazyka u žiakov základného stupňa nie je tak vysoká, ako by sme si priali.

Foto: Autorom Martina T., Ďakujeme.

...

You must be logged in to post a comment Login