Cumlík je veľmi dobrý pomocník, nielen detí, ale aj rodičov. Určite ste videli, alebo na vlastnej koži zažili, plač dieťatka, ktoré sa po vložení cumlíka do úst upokojí, hoci nič iné predtým nezabralo. Po cumlíku siahne nejedna (nielen) bezradná mamička. Cumlík sa stal aj akýmsi módnym doplnkom, ponuka na trhu je skutočne pestrá a asi väčšina ľudí sa zhodne, že bábätká sú s cumlíkom roztomilé.
Bábätko má od narodenia osobitne vyvinutý sací reflex a potreba cicať je u novorodenca veľmi silná. Pri cicaní sa v mozgu bábätka aktivujú upokojujúce mechanizmy, to dokáže dieťa upokojiť. Cumlík je veľmi dobrým pomocníkom pri stimulácii jeho sacieho reflexu. Bábätká potrebujú uplatňovať tento sací reflex veľmi často, dokonca oveľa častejšie ako samotné kŕmenie. Aj keď s rastom bábätka sa sací reflex vytráca, cmúľanie cumlíka však naďalej navodzuje u dieťatka pokoj, pomáha mu pri neľahkých emóciách, ako je strach, hnev, bolesť, a pomáha mu lepšie zaspinkať.
No ako rodičia viete, že raz musí prísť čas, kedy sa s ním vaše dieťatko musí rozlúčiť. Sú deti, ktoré cumlík začnú odmietať samé a pomerne skoro, no väčšina detí je na ňom takpovediac závislá, a tak môže byť odúčanie od cumlíka neľahký boj.
To, kedy sa podarí dieťa odnaučiť od cumlíka je veľmi individuálne. V prvom rade si treba stanoviť cieľ, že naozaj nastal pre vás, ako rodičov, čas, že by ste radi s cumlíkom skončili. Kedy je na to ten správny moment? Možno sa budete riadiť radami odborníkov a možno svojou vlastnou intuíciou alebo vaším pocitom, či by to už vaše dieťatko zvládlo.
Niekedy odkladanie odúčania od cumlíka má zmysel – buď sa dieťa od neho odnaučí samo, niekedy je na to s odstupom času viac pripravené, no nebudeme vám nasadzovať ružové okuliare – faktom je, že väčšinou si dieťa na cumlík čoraz viac zvykne a odúčanie v neskoršom veku je niekedy ešte ťažšie ako pri menších detičkách. Ak sa chcete pridŕžať rád odborníkov, tak ideálnym vekom na odučenie od cumlíka sú 2 roky, kedy má dieťatko už väčšinu zúbkov a kedy rozumie už veľa veciam a dá sa mu mnoho vysvetliť.
Používanie cumlíka môže ovplyvniť rast zúbkov a spôsobiť isté deformity, zubári tiež varujú pred zvýšenou kazovosťou zúbkov u detí, ktoré cumlíky dlhodobo používajú. Cumlík môže ovplyvniť vývoj zúbkov, pretože pri raste prvých zubov a formovaní čeľuste, môže mať cmúľanie cumlíka neželaný výsledok v podobe ortodentických defektov. Je pravdou, že mnoho moderných cumlíkov je anatomicky tvarovaných tak, aby nespôsobovali tieto problémy, netreba sa však na to spoliehať. Negatívom a určite neželanou stránkou je aj to, že má vplyv na rozvoj reči, môže to deťom spôsobiť malé poruchy reči, ako je napríklad tzv. „šušľanie“.
No týmito dvomi komplikáciami to, bohužiaľ, nekončí. Cumlík samozrejme môže negatívne narušiť dojčenie, a u mnohých detí vyvolať dýchanie ústami, ktoré môže mať za následky nielen chrápanie, ale i vznik infekcií. Preto si ako rodič poriadne zvážte benefity a negatíva cumlíka a rozhodnite, kedy je na čase s ním skoncovať. Ideálnym vekom na odučenie od cumlíka je podľa odborníkov vek 2 roky, kedy má dieťa už väčšinu zúbkov. Faktom však je, že dieťa má istú potrebu sať do štrvtého roka, kým úplne vymizne. Preto je na vás, aby ste s dieťaťom viedli opakované rozhovory o tom, že je už na cumlík veľké a že cumlík mu poškodzuje zúbky. Existujú aj názory, že dieťa by sa do roka malo odnaučiť od cumlíka cez deň a do dvoch rokov od cumlíka aj na noc.
Ak ste sa rozhodli alebo ako rodič cítite, že už je ten správny čas, v prvom rade si treba uvedomiť, že nič netreba siliť. Možno by ste túto zmenu a veľký krok vášho drobca videli ihneď, ale pravdepodobne to bude chcieť nejaký čas a iste aj veľkú dávku trpezlivosti. Nezabúdajte na to, že po celý čas musíte byť svojmu dieťaťu oporou a hlavne sa s ním o tom veľa rozprávať, samozrejme primerane veku. Stojte si však za svojím rozhodnutím a ak ste už s odúčaním začali, snažte sa nerobiť krok späť.
V tejto situácii skutočne neplatí pravidlo, že dieťa sa má samé rozhodnúť, kedy chce s cumlíkom skončiť, je to nezmysel. Veľmi dôležité je nesnažiť sa dieťa odúčať od cumlíka vtedy, keď je v náročnejšej životnej situácii: sťahovanie sa, príchod nového súrodenca a podobne. Ak to však naozaj nejde, a dieťa veľmi veľa plače, je rozumnejšie s odúčaním prestať a odložiť to o pár mesiacov, ako spôsobiť dieťaťu istú traumu, predsa len, cumlík je jeho akousi súčasťou.
Prvou zásadou je uvedomiť si, že odúčať treba krok po kroku. Samozrejme, inak treba pristupovať k dieťaťu, ktoré používa cumlík toľkokrát za deň, koľko len chce, a inak k dieťaťu, ktorému rodičia dávajú cumlík napríklad len na spanie alebo upokojenie vo vypätých situáciách. Ak vaše dieťatko používa cumlík neobmezene, je potrebné, aby ste zaradili postupné vynechávanie cumlíka. V prvom rade ho skryť z dosahu dieťaťa a dávať mu ho len párkrát za deň. Postupne by ste sa mali dostať k tomu, aby ho dieťa dostávalo, len ak je naozaj nervózne, choré alebo aby ho malo len pri uspávaní. Ak zvládnete toto, mali by ste prejsť na ďalší krok, a tým je používanie cumlíka len pri spaní, prípadne len v noci.
Ak je vaše dieťatko zvyknuté používať cumlík len na zaspávanie, budete to mať s odučením o čosi ľahšie. Vaše prvé kroky by mali začínať tak, že keď dieťatko zaspí, cumlík mu jemne vytiahnete z úst.
Spôsobov, ako odnaučiť dieťa od cumlíka je neskutočne veľa. Nájdete ich v odborných knihách, na internete, môžete sa inšpirovať od známych, no pamätajte na to, že vy najlepšie poznáte svoje dieťa a možno prídete sami na spôsob, ktorý mu na ceste odnaučenia pomôže.
Na mnohé deti zaberie reálna situácia s názornou ukážkou. Ak máte napríklad psíka, ktorý má rád hračky, skúste sa s ním pred dieťaťom hrať a cumlík hodiť psíkovi. Pes ho určite vezme a možno aj zničí. Dieťatku tak potom vysvetlite, že cumlík spapal pes alebo zobral pes. Pre istotu vám však odporúčame zadovážiť si ešte jeden náhradný cumlík, ak by dieťatko bez cumlíka veľmi plakalo a situácia by sa nedala zvládnuť. Pozor, aby svoju nenávisť neobrátilo na psa.
Asi to bude znieť zvláštne, ale niekedy bolo jedným zo spôsobov odúčania od cumlíka, namočiť cumlík do niečoho nechutného, aby ho dieťa už do úst nechcelo dávať. Mohlo to byť niečo kyslé alebo jemne korenisté, mamičky často používajú ocot, citrón a podobne.
Ďalším zo spôsobov odnaučenia od cumlíka je, že ho dieťatko vymení za niečo, po čom túži. Môže to byť vysnívaná hračka, domáce zvieratko a podobne. Môže to byť pre neho motivácia, že sa cumlíka dokáže zriecť a uvedomenie si, že viac ako cumlík chce niečo iné.
Mnoho mamičiek využíva ako príležitosť na odučenie od cumlíka sviatok svätého Mikuláša. Vtedy môžeme dieťatko pobádať k tomu, že ak dá Mikulášovi cumlík, Mikuláš mu dá sladkosť, balíček a podobne. Alebo môže cumlík zobrať čert a odísť s ním preč.
Častou metódou pri skoncovaní s cumlíkom je aj strihanie cumlíka, resp. jeho silikónovej časti. Dieťatku sa to určite nebude páčiť a hoci bude na začiatku určite prekvapené a zlostné, cumlík ho prestane lákať.
Na trhu je množstvo cumlíkov, ktoré svojmu dieťatku môžete kúpiť. Silikónový, či kaučukový, ortodentický, v rôznych farbách a dizajnových prevedeniach. Ale počuli ste o zmenšujúcom sa cumlíku? Áno, presne taký vyvinuli švédski pediatri a slúžiť má presne na odúčanie. Je navrhnutý tak, že si zakúpite sadu 5 cumlíkov, ortodonticky navrhnutých, očíslovaných číslicami od 1 do 5. Cumlíky sa postupne menia, pričom každý jeden cumlík je o čosi kratší, a tým znižuje uspokojenie pri cumľaní. S piatym, posledným cumlíkom, dieťa stráca záujem a cumľanie a cumlík odmietne. Proces odúčania od cumlíka by mal trvať 5 – 10 dní.
Podobne ako „existuje“ zúbková víla, deťom môžete predstaviť aj cumlíkovú vílu. Deti jej môžu nechať svoj cumlík, ktorý si vezme a zanechá im ako odmenu nejaký darček, ideálne taký, ktorý bude presne na mieru vášho dieťaťa, zvolený presne podľa toho, čo má rado.
You must be logged in to post a comment Login